
Tomatpuré 61%, vinäger, socker, salt, krydd- och örtextrakt (innehåller SELLERI), kryddor.
Heinz Tomatketchup passar perfekt till nästan vad som helst och är helt fri från artificiella färger, smakämnen och konserveringsmedel. Smaken av Heinz egna solmogna tomater, vår kunskap och passion ger vår ketchup sin unika smak. Ingen annan tomatketchup smakar som Heinz. ”It has to be Heinz!”
104112014302 / Kolonial/Speceri -- Senaps- och tomatprodukter -- Ketchup -- Ketchup
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 435 kJ |
| Energi: | 102 kcal |
| Fett: | 0,1 g |
| - Varav mättat fett: | < 0,1 g |
| Kolhydrat: | 23,2 g |
| - Varav sockerarter: | 22,8 g |
| Protein: | 1,2 g |
| Salt: | 1,8 g |
| Selleri | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 08715700534459 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 279093 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 60 st Toppnivåförpackningar 18715700534456 |
| Artikelkategori: | Ketchup |
|---|---|
| Produktnamn: | Tomatketchup Påse |
| Varumärke: | HEINZ |
| Förpackningsstorlek: | 3x2,9kg |
| Leverantörens artikelnummer | 279093 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Ketchup, Tomatketchup, Heinz |
|---|
| Marknadsbudskap: | Heinz Tomatketchup passar perfekt till nästan vad som helst och är helt fri från artificiella färger, smakämnen och konserveringsmedel. Smaken av Heinz egna solmogna tomater, vår kunskap och passion ger vår ketchup sin unika smak. Ingen annan tomatketchup smakar som Heinz. ”It has to be Heinz!” |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2019-03-06 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-03-05 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2019-03-06 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2019-03-07 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006325 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Tomatpuré 61%, vinäger, socker, salt, krydd- och örtextrakt (innehåller SELLERI), kryddor. |
|---|
| Tillverkningsland: | Nederländerna |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 2103200000 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 35 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 7 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 35 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 7 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 142 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 8842 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 8700 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2900 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 165 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 335 mm |
| Artikelns höjd: | 200 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 18715700534456 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 60 st Basnivåförpackningar 08715700534459 |
| Artikelkategori: | Ketchup |
|---|---|
| Varumärke: | HEINZ |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2019-03-06 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-03-05 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006325 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Film pallmått: 800*1200 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 555520 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1150 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |