
Vatten, tomatpuré (25%), socker, ättika, modifierad majsstärkelse, salt, surhetsreglerande medel (citronsyra), konserveringsmedel (natriumbensoat, kaliumsorbat), kryddor (ingefära, lök, vitpeppar, kryddnejlika, kanel), jästextrakt, paprikaextraktnaturlig arom.
HELLMANN'S Ketchup som portion har en djup och fyllig tomatkaraktär och är gjord på solmogna tomater och en välbalanserad kryddmix som ger en rund och tydlig smak. Den passar perfekt som dipp, i hamburgaren och till korv – en ketchup som fungerar till det mesta. Ketchupen är helt vegansk och fri från gluten, vilket gör den till ett tryggt val för många gäster. Den funktionella förpackningen fungerar lika bra på bordet som för take away och snabb servering.
104112014302 / Kolonial/Speceri -- Senaps- och tomatprodukter -- Ketchup -- Ketchup
| Typ av märkning: | V-label vegan |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Mörkt och inte över normal rumstemperatur. Källsortering: Påse som mjukplast. Kartong som papper. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 465 kJ |
| Energi: | 111 kcal |
| Fett: | < 0,5 g |
| - Varav mättat fett: | < 0,1 g |
| Kolhydrat: | 24 g |
| - Varav sockerarter: | 21 g |
| Protein: | 1,1 g |
| Salt: | 1,8 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08711200486571 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 67742747 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 128 st Toppnivåförpackningar 08711200486731 |
| Artikelkategori: | HELLMANN'S Ketchup portion |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | HELLMANN'S Ketchup portion |
| Produktnamn: | HELLMANN'S Ketchup portion |
| Varumärke: | HELLMANN´S |
| Förpackningsstorlek: | 198x10ml |
| Leverantörens artikelnummer | 67742747 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Hellmanns Ketchup, portionsförpackning, Hellmanns, ketchup, solmogna tomater, take away, ketchup och senap, kondiment, condiment, tillbehör, grillkorv, hamburgare, burgare, sås, dipp, BBQ-sås, dressing, spagetti, pasta, köttfärssås, pasta bolognese, lasagne, pyttipanna, pommes frites, vegansk, glutenfri, snabbservering, ketchup på flaska |
|---|
| Marknadsbudskap: | HELLMANN'S Ketchup som portion har en djup och fyllig tomatkaraktär och är gjord på solmogna tomater och en välbalanserad kryddmix som ger en rund och tydlig smak. Den passar perfekt som dipp, i hamburgaren och till korv – en ketchup som fungerar till det mesta. Ketchupen är helt vegansk och fri från gluten, vilket gör den till ett tryggt val för många gäster. Den funktionella förpackningen fungerar lika bra på bordet som för take away och snabb servering. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-04-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-08-15 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2019-08-16 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2019-08-18 |
| Produktklass, kod: | 10000280 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, tomatpuré (25%), socker, ättika, modifierad majsstärkelse, salt, surhetsreglerande medel (citronsyra), konserveringsmedel (natriumbensoat, kaliumsorbat), kryddor (ingefära, lök, vitpeppar, kryddnejlika, kanel), jästextrakt, paprikaextraktnaturlig arom. |
|---|
| Tillverkningsland: | Rumänien |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Ja |
| Receptlänk: |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Mörkt och inte över normal rumstemperatur. Källsortering: Påse som mjukplast. Kartong som papper. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | “Peel-off” |
| Artikelns bruttovikt: | 2476 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1980 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1980 milliliter |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 2240 gram |
| Minsta antal enheter i förpackningen: | 198 |
|---|---|
| Maximalt antal enheter i förpackningen: | 198 |
| C:a vikt/volym: | Ja |
| Artikelns bredd: | 140 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 192 mm |
| Artikelns höjd: | 230 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08711200486731 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 128 st Basnivåförpackningar 08711200486571 |
| Artikelkategori: | HELLMANN'S Ketchup portion |
|---|---|
| Varumärke: | HELLMANN´S |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-04-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-08-15 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2019-08-16 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2019-08-18 |
| Produktklass, kod: | 10000280 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 341928 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1076 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 32 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |