
Tomatpuré1 66,9%, socker/sukker, ättika/eddike, vatten/vand, salt, naturlig arom.
HELLMANN’S Ketchup är en klassisk ketchup med ren, fyllig smak gjord på solmogna tomater och endast fem ingredienser. Välbalanserad med perfekt harmoni mellan syra och sötma, passar den lika bra som dip, till burgare och korv som i såser. Glutenfri, utan konserveringsmedel och lämplig för veganer – i en smart och återvinningsbar klämflaska.
104112014302 / Kolonial/Speceri -- Senaps- och tomatprodukter -- Ketchup -- Ketchup
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Källsortering: Som plast. |
| Användningsinstruktioner: | För bästa smak, förvara öppnad förpackning kallt ( +4 - +8°C). |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 363 kJ |
| Energi: | 86 kcal |
| Fett: | < 0,5 g |
| - Varav mättat fett: | < 0,1 g |
| Kolhydrat: | 19 g |
| - Varav sockerarter: | 18 g |
| Protein: | 1,3 g |
| Salt: | 1,8 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08710522920664 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 08710522920671 |
| Artikelkategori: | HELLMANN'S Ketchup flaska |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | HELLMANN'S Ketchup flaska |
| Produktnamn: | HELLMANN'S Ketchup flaska |
| Varumärke: | HELLMANN´S |
| Förpackningsstorlek: | 473 gr |
| Sökbegrepp E-handel | Hellmann's Ketchup, KETCHUP, Hellmanns, Hellmann's, solmogna tomater, solmogna, fyllig smak, ketchup och senap, kondiment, condiment, tillbehör, grillkorv, Hamburgare, burgare, dressing, BBQsås, Glace, sås, spagetti, pasta, pytt i panna, Rhode Island dressing, spagetti och köttfärssås, köttfärssås, Pasta bolognese, lasagne, pommes frites, plant baserad, vegan, tillverkad i Italien, dipp, ketchup på flaska |
|---|
| Marknadsbudskap: | HELLMANN’S Ketchup är en klassisk ketchup med ren, fyllig smak gjord på solmogna tomater och endast fem ingredienser. Välbalanserad med perfekt harmoni mellan syra och sötma, passar den lika bra som dip, till burgare och korv som i såser. Glutenfri, utan konserveringsmedel och lämplig för veganer – i en smart och återvinningsbar klämflaska. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-04-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-02-15 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2021-02-16 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2021-02-18 |
| Produktklass, kod: | 10000280 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Tomatpuré1 66,9%, socker/sukker, ättika/eddike, vatten/vand, salt, naturlig arom. |
|---|
| Tillverkningsland: | Polen |
|---|
| Receptlänk: |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Källsortering: Som plast. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | För bästa smak, förvara öppnad förpackning kallt ( +4 - +8°C). |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | mmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Flaska |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Garantiförseglad |
| Artikelns bruttovikt: | 503 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 473 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 430 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 54 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 86 mm |
| Artikelns höjd: | 192 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08710522920671 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | F92067 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 08710522920664 |
| Ingår i: | 75 st Toppnivåförpackningar 08710522920688 |
| Artikelkategori: | HELLMANN'S Ketchup flaska |
|---|---|
| Produktnamn: | HELLMANN'S Ketchup flaska |
| Varumärke: | HELLMANN´S |
| Förpackningsstorlek: | 12x473gr |
| Leverantörens artikelnummer | F92067 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-04-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-02-15 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2021-02-16 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2021-02-18 |
| Produktklass, kod: | 10000280 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaring: Vid rumstemperatur. Efter öppnande: Förvara vid rumstemperatur i 7 dagar eller i kylskåp (+4 - +8 °C) i 3 mån. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Hållbarhet efter öppning: | 7 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 6226 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5676 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5160 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 220 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 262 mm |
| Artikelns höjd: | 207 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08710522920688 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 75 st Mellannivåförpackningar 08710522920671 |
| Artikelkategori: | HELLMANN'S Ketchup flaska |
|---|---|
| Varumärke: | HELLMANN´S |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-04-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-02-15 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2021-02-16 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2021-02-18 |
| Produktklass, kod: | 10000280 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 493000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1185 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 15 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |