
(SE) Ingredienser: Griskött, paprika, salt, vitlök, kryddor, antioxidant (E301), konserveringsmedel (E250, E252), och ätbart konstgjort kollagenhölje. Förvaras mellan 0 och 7℃. Produkten är lämplig för stekning, kokning och rostning. Bäst före: (se förpackning)
308514675709 / Färskvaror/Kylvaror -- Köttprodukter -- Korv -- Kryddiga korvar
| Tillagningssätt: | Se flera förberedelseanvisningar |
|---|---|
| Anvisningar: | Förvara övertäckt i kyl. Konsumera inom 2 dagar. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 90 |
| Användningsinstruktioner: | Förvara täckt i kylskåp och förbruka inom 2 dagar |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1984 kJ |
| Energi: | 481 kcal |
| Fett: | 46,0 g |
| - Varav mättat fett: | 16,0 g |
| Kolhydrat: | 1,0 g |
| - Varav sockerarter: | 1,0 g |
| Protein: | 16,0 g |
| Salt: | 3,00 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08411814234826 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 500399 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 88411814234822 |
| Artikelkategori: | Chistorra |
|---|---|
| Produktnamn: | Chistorra |
| Varumärke: | Argal |
| Förpackningsstorlek: | 800g |
| Leverantörens artikelnummer | 500399 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Chistorra, spansk korv, råkorv |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-02-10 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-11 |
| Produktklass, kod: | 10005840 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | (SE) Ingredienser: Griskött, paprika, salt, vitlök, kryddor, antioxidant (E301), konserveringsmedel (E250, E252), och ätbart konstgjort kollagenhölje. Förvaras mellan 0 och 7℃. Produkten är lämplig för stekning, kokning och rostning. Bäst före: (se förpackning) |
|---|
| Tillverkningsland: | Spanien |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 16010091 |
| Användningsinstruktioner | Förvara täckt i kylskåp och förbruka inom 2 dagar |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 7 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 7 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 90 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DD/MM/YYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 50 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 850 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 800 gram |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 800 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 120 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 350 mm |
| Artikelns höjd: | 20 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 88411814234822 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 08411814234826 |
| Ingår i: | 104 st Toppnivåförpackningar 78411814234825 |
| Artikelkategori: | Chistorra |
|---|---|
| Produktnamn: | Chistorra |
| Varumärke: | Argal |
| Förpackningsstorlek: | 4x800g |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-02-10 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-11 |
| Produktklass, kod: | 10005840 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 200 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 3600 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 3200 gram |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 3200 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 184 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 394 mm |
| Artikelns höjd: | 104 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 78411814234825 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 104 st Mellannivåförpackningar 88411814234822 |
| Artikelkategori: | Chistorra |
|---|---|
| Varumärke: | Argal |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-02-10 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-11 |
| Produktklass, kod: | 10005840 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 399400 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1600 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 13 st |