
Ingredienser: Svart te* (88,9%), citronolja* (torkad) (11%), citronskal* (0,1%). *= KRAV- ekologisk. KRAV- certifieringen verifierad av Kiwa.
Kung Markatta Lemon tea är ett svart te som tillsammans med syrliga toner från citronskal och citronolja erbjuder en välbalanserad och djup smakprofil. Perfekt för att piggna till på morgonen! Tebladen plocka från utvalda ekologiska plantage av Fairtrade certifierade odlare med omtanke om både jord och människor.
110915436612 / Kolonial/Speceri -- Te -- Svart smaksatt -- Påsar med kuvert och snöre
| Typ av märkning: | EU-ekologiskt Fairtrade FSC, Forest Stewardship Council KRAV |
|---|
| Tillagningssätt: | |
|---|---|
| Anvisningar: | |
| Serveringsförslag: | Häll kokande vatten över, låt dra i 3-5 min. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
| Förvaringsinstruktioner: | Svalt och torrt |
| Användningsinstruktioner: | Häll kokande vatten över, låt dra i 3-5 min. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Artikelns identitet, GTIN: | 07391835924047 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 1003336-B |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17391835924044 |
| Artikelkategori: | Te |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Kung Markatta Lemon Svart te Ekologisk FT 20 påsar |
| Produktnamn: | Lemon Svart te |
| Varumärke: | KUNG MARKATTA |
| Förpackningsstorlek: | 20 påsar |
| Variantbeskrivning: | Svart te |
| Leverantörens artikelnummer | 1003336-B |
|---|
| Kontaktnamn: | Midsona Sverige AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | PO Box 505 77, SE -202 15 Malmö |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Hemsida: | kungmarkatta.se |
| Kontaktnamn: | Midsona Sverige AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | PO Box 505 77, SE -202 15 Malmö |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | konsumentkontakt@midsona.se |
| Sökbegrepp E-handel | lemon tea, citronte, citron te, citron te, citron-te, citrus, te, fairtrade, ekologiskt te, ekologiska, ekologiskt, svart te, svart-te, citronskal, citronolja, tebladen, kuvert, snöre |
|---|
| Marknadsbudskap: | Kung Markatta Lemon tea är ett svart te som tillsammans med syrliga toner från citronskal och citronolja erbjuder en välbalanserad och djup smakprofil. Perfekt för att piggna till på morgonen! Tebladen plocka från utvalda ekologiska plantage av Fairtrade certifierade odlare med omtanke om både jord och människor. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-02-05 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-08-03 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-08-04 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-08-17 |
| Produktklass, kod: | 10000116 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Svart te* (88,9%), citronolja* (torkad) (11%), citronskal* (0,1%). *= KRAV- ekologisk. KRAV- certifieringen verifierad av Kiwa. |
|---|
| Tillverkningsland: | Tyskland |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 09023000 |
| Produktionsplats för ekologiskt jordbruk: | EU/icke-EU-jordbruk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Svalt och torrt |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Häll kokande vatten över, låt dra i 3-5 min. |
| Återvinningsinstruktioner: | Kartong, tepåse kompost |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DD MM YY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 47 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 20 Styck |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 30 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 30 gram |
|---|
| Minsta antal enheter i förpackningen: | 20 |
|---|---|
| Maximalt antal enheter i förpackningen: | 20 |
| Artikelns bredd: | 127 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 64 mm |
| Artikelns höjd: | 73 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17391835924044 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 1003336 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07391835924047 |
| Ingår i: | 175 st Toppnivåförpackningar 87391835924043 |
| Artikelkategori: | Te |
|---|---|
| Produktnamn: | Lemon Svart te |
| Varumärke: | KUNG MARKATTA |
| Variantbeskrivning: | Svart te |
| Leverantörens artikelnummer | 1003336 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-02-05 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-08-03 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-08-04 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-08-17 |
| Produktklass, kod: | 10000116 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 373 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 180 gram |
| Artikelns bredd: | 87 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 415 mm |
| Artikelns höjd: | 143 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 87391835924043 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 175 st Mellannivåförpackningar 17391835924044 |
| Artikelkategori: | Te |
|---|---|
| Varumärke: | KUNG MARKATTA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-02-05 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-08-03 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-08-04 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-08-17 |
| Produktklass, kod: | 10000116 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 90275 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1145 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 25 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |