
Ingredienser: KRAV-ekologiska tomater. KRAV-certifieringen verifierad av KIWA.
Våra krossade tomater kommer från södra Italien. Härligt djupröda i färgen och med en frisk och fyllig smak. Utmärkt som smaksättare eller bas i grytor och soppor.
102911554836 / Kolonial/Speceri -- Grönsaker -- Grönsakskonserver -- Tomater, krossade
| Typ av märkning: | KRAV EU-ekologiskt |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
| Förvaringsinstruktioner: | Torrt och inte för varmt. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 21 kcal |
| Energi: | 89 kJ |
| Kolhydrat: | 3,5 g |
| - Varav sockerarter: | 3,0 g |
| Fiber: | 1,1 g |
| Fett: | 0,1 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Protein: | 1,5 g |
| Salt: | 0,13 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07391835924016 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 1003149-B |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 2 st Mellannivåförpackningar 07391835923804 |
| Artikelkategori: | Tomater |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Kung Markatta Krossade Tomater KRAV 2x5kg |
| Produktnamn: | Krossade Tomater |
| Varumärke: | KUNG MARKATTA |
| Förpackningsstorlek: | 2x5kg |
| Leverantörens artikelnummer | 1003149-B |
|---|
| Marknadsbudskap: | Våra krossade tomater kommer från södra Italien. Härligt djupröda i färgen och med en frisk och fyllig smak. Utmärkt som smaksättare eller bas i grytor och soppor. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-10-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-01-06 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-01-07 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-01-27 |
| Produktklass, kod: | 10000288 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: KRAV-ekologiska tomater. KRAV-certifieringen verifierad av KIWA. |
|---|
| Tillverkningsland: | Italien |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 20021090 |
| Typ av artikelaktivitet | Land för aktivitet |
|---|---|
| Jordbruk |
|
| Produktionsplats för ekologiskt jordbruk: | EU-jordbruk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt och inte för varmt. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5045 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 5000 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 350 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 390 mm |
| Artikelns höjd: | 170 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 07391835923804 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 1003149 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 2 st Basnivåförpackningar 07391835924016 |
| Ingår i: | 66 st Toppnivåförpackningar 87391835923800 |
| Artikelkategori: | Tomater |
|---|---|
| Produktnamn: | Krossade Tomater |
| Varumärke: | KUNG MARKATTA |
| Förpackningsstorlek: | 2x5kg |
| Leverantörens artikelnummer | 1003149 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Våra krossade tomater kommer från södra Italien. Härligt djupröda i färgen och med en frisk och fyllig smak. Utmärkt som smaksättare eller bas i grytor och soppor. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-10-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-01-06 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-01-07 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-01-27 |
| Produktklass, kod: | 10000288 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt och inte för varmt. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 10490 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 10000 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 10000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 225 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 305 mm |
| Artikelns höjd: | 170 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 87391835923800 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 66 st Mellannivåförpackningar 07391835923804 |
| Artikelkategori: | Tomater |
|---|---|
| Varumärke: | KUNG MARKATTA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-10-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-01-06 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-01-07 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-01-27 |
| Produktklass, kod: | 10000288 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 717340 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1224 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 11 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |