
VETEMJÖL, vatten, kardemummafyllning 11% [socker, glukossirap, aprikoskärnmassa [socker, aprikoskärnor, vatten, ÄGGVITEPULVER, invertssirap, potatisstärkelse, förtjockningsmedel (E410)], vatten, margarin [vegetabilisk olja (palm, raps), vatten, salt, emulgeringsmedel (SOJALECITIN, E471), arom], modifierad potatisstärkelse, kardemumma, potatisfiber, arom (vanillin), salt (jod)], socker, margarin [vegetabilisk olja (palm, raps), vatten, salt, emulgeringsmedel (SOJALECITIN, E471), arom], jäst, ÄGG, MJÖLKPULVER, glukossirap, VETEGLUTEN, druvsocker, salt (jod), kardemumma, emulgeringsmedel (E472e), rapsolja. Kan innehålla spår av mandel, hasselnötter och sesamfrön.
En handgjord fylld söt sockerkringla med en rik fyllning och toppad med kristalliserat socker. Lite kardemumma i degen för den goda smakens skull.
205612636496 / Djupfryst -- Kaffebröd/Degämne/Smördeg -- Övrig kaffebröd -- Övrig kaffebröd
| Tillagningssätt: | Ugnsbaka |
|---|---|
| Anvisningar: | Tina ca 30 min i rumstemperatur. Grädda i ca 180°C, 10-12 min. OBS. Gräddningstider och temperatur är riktvärden beroende på ugn. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1428 kJ |
| Energi: | 341 kcal |
| Fett: | 8,8 g |
| - Varav mättat fett: | 3 g |
| Kolhydrat: | 56 g |
| - Varav sockerarter: | 20 g |
| Protein: | 8,7 g |
| Fiber: | 2,1 g |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Sesamfrön | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Mandel | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Hasselnöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07391288355702 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 30 st Mellannivåförpackningar 17391288355709 |
| Artikelkategori: | Sötnos |
|---|---|
| Produktnamn: | Sötnos |
| Varumärke: | Bonjour |
| Förpackningsstorlek: | 85 g |
| Marknadsbudskap: | En handgjord fylld söt sockerkringla med en rik fyllning och toppad med kristalliserat socker. Lite kardemumma i degen för den goda smakens skull. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-10-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2009-08-31 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | VETEMJÖL, vatten, kardemummafyllning 11% [socker, glukossirap, aprikoskärnmassa [socker, aprikoskärnor, vatten, ÄGGVITEPULVER, invertssirap, potatisstärkelse, förtjockningsmedel (E410)], vatten, margarin [vegetabilisk olja (palm, raps), vatten, salt, emulgeringsmedel (SOJALECITIN, E471), arom], modifierad potatisstärkelse, kardemumma, potatisfiber, arom (vanillin), salt (jod)], socker, margarin [vegetabilisk olja (palm, raps), vatten, salt, emulgeringsmedel (SOJALECITIN, E471), arom], jäst, ÄGG, MJÖLKPULVER, glukossirap, VETEGLUTEN, druvsocker, salt (jod), kardemumma, emulgeringsmedel (E472e), rapsolja. Kan innehålla spår av mandel, hasselnötter och sesamfrön. |
|---|
| Tillverkningsland: | Litauen |
|---|
| Tullklassificering, kod: | 19059030 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Oförpackad |
|---|
| Artikelns bruttovikt: | 85 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 70 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1 Styck |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 70 gram |
| Artikelns bredd: | 1 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1 mm |
| Artikelns höjd: | 1 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17391288355709 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 3557 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 30 st Basnivåförpackningar 07391288355702 |
| Ingår i: | 60 st Toppnivåförpackningar 27391288355706 |
| Artikelkategori: | Sötnos |
|---|---|
| Produktnamn: | Sötnos |
| Varumärke: | Bonjour |
| Leverantörens artikelnummer | 3557 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-10-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2009-08-31 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 270 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 2820 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 238 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 395 mm |
| Artikelns höjd: | 158 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27391288355706 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 60 st Mellannivåförpackningar 17391288355709 |
| Artikelkategori: | Sötnos |
|---|---|
| Varumärke: | Bonjour |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-10-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2009-08-31 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Artikelns bruttovikt: | 194200 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1200 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 10 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |