
INGREDIENSER: VETEMJÖL, vatten, russin 8%, jäst/gjær, VETEGLUTEN, torkad surdeg av VETE, salt, VÖRT/VØRT (av KORN/BYGG), vegetabiliskt fett och -olja (palm, raps), malt av KORN/BYGG, socker, kanel, emulgeringsmedel (E472e), arom, mjölbehandlingsmedel (E300) Kan innehålla spår av mjölk, valnötter.
205512516088 / Djupfryst -- Matbröd/Förbakat matbröd/Degämne -- Degämne matbröd -- Limpa, ojäst
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1001 kJ |
| Energi: | 237 kcal |
| Fett: | 2,5 g |
| - Varav mättat fett: | 0,5 g |
| Kolhydrat: | 45 g |
| - Varav sockerarter: | 0,5 g |
| Protein: | 7 g |
| Salt: | 1 g |
| Fiber: | 3 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Nötter | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Mjölk | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07391288223001 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 18 st Mellannivåförpackningar 17391288223008 |
| Artikelkategori: | Russinlimpa |
|---|---|
| Produktnamn: | Russinlimpa |
| Varumärke: | Bonjour |
| Förpackningsstorlek: | 540 g |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-02-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2012-05-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | INGREDIENSER: VETEMJÖL, vatten, russin 8%, jäst/gjær, VETEGLUTEN, torkad surdeg av VETE, salt, VÖRT/VØRT (av KORN/BYGG), vegetabiliskt fett och -olja (palm, raps), malt av KORN/BYGG, socker, kanel, emulgeringsmedel (E472e), arom, mjölbehandlingsmedel (E300) Kan innehålla spår av mjölk, valnötter. |
|---|
| Tillverkningsland: | Litauen |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Oförpackad |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 540 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 480 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1 Styck |
|---|
| Artikelns bredd: | 1 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1 mm |
| Artikelns höjd: | 1 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17391288223008 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 2230 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 18 st Basnivåförpackningar 07391288223001 |
| Ingår i: | 45 st Toppnivåförpackningar 27391288223005 |
| Artikelkategori: | Russinlimpa |
|---|---|
| Produktnamn: | Russinlimpa |
| Varumärke: | Bonjour |
| Leverantörens artikelnummer | 2230 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-02-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2012-05-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 380 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 10100 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 254 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 390 mm |
| Artikelns höjd: | 200 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27391288223005 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 45 st Mellannivåförpackningar 17391288223008 |
| Artikelkategori: | Russinlimpa |
|---|---|
| Varumärke: | Bonjour |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-02-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2012-05-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 479500 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1150 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |