Granatäpple, socker, vatten, antioxidationsmedel (citronsyra), salt.
En perfekt balans mellan sötma och syrlighet som lyfter dina rätter med en fräsch och fruktig twist.
101810996217 / Kolonial/Speceri -- Såser, huvudrätts- -- Såser, färdiga -- Orientalisk sås
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 10 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras i rumstemperatur |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1255 kJ |
| Energi: | 300 kcal |
| Fett: | 0,6 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 74 g |
| - Varav sockerarter: | 71 g |
| Protein: | 0 g |
| Salt: | 0,9 g |
| Fiber: | 1,5 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350154580310 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 17350154580171 |
| Artikelkategori: | Kolonial |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | En perfekt balans mellan sötma och syrlighet som lyfter dina rätter med en fräsch och fruktig twist. |
| Produktnamn: | Granatäpplesirap |
| Varumärke: | Tamini |
| Reglerat produktnamn: | Granatäpplesirap 950 g |
| Förpackningsstorlek: | 950 g |
| Kontakt GLN: | 7350154580006 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Tamini AB |
| Kontaktadress: | Kopparbergsgatan 9 |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| E-post: | sales@tamini.se |
| Marknadsbudskap: | En perfekt balans mellan sötma och syrlighet som lyfter dina rätter med en fräsch och fruktig twist. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-05-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-05-13 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-05-14 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-05-15 |
| Produktklass, kod: | 10000601 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Granatäpple, socker, vatten, antioxidationsmedel (citronsyra), salt. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Ja |
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21069098 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras i rumstemperatur |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 10 |
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Utgångsdatum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Flaska |
|---|---|
| Förpackningsfunktion: | Manipuleringssäker |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 971 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 950 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 950 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 70 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 70 mm |
| Artikelns höjd: | 260 mm |
| Staplingsriktning | VERTICAL |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350154580171 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 2036 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 07350154580310 |
| Ingår i: | 140 st Toppnivåförpackningar 27350154580307 |
| Artikelkategori: | Kolonial |
|---|---|
| Produktnamn: | Granatäpplesirap |
| Varumärke: | Tamini |
| Reglerat produktnamn: | Granatäpplesirap 950 g |
| Leverantörens artikelnummer | 2036 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-05-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-05-13 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-05-14 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-05-15 |
| Produktklass, kod: | 10000601 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Utgångsdatum |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 3987 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 146 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 286 mm |
| Artikelns höjd: | 152 mm |
| Staplingsbarhet | 4 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27350154580307 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 140 st Mellannivåförpackningar 17350154580171 |
| Artikelkategori: | Kolonial |
|---|---|
| Varumärke: | Tamini |
| Reglerat produktnamn: | Granatäpplesirap 950 g |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-05-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-05-13 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-05-14 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-05-15 |
| Produktklass, kod: | 10000601 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Utgångsdatum |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningens hållbarhetsegenskap, kod: | Återanvändbar |
| Artikelns bruttovikt: | 583180 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1208 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 20 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |