Vatten, fermenterade gula ärtor (gula ärtor, starterkultur (rismjöl, SOJAMJÖL, Rhizopus spp.)), rapsolja, modifierad potatisstärkelse, salt, socker, farinsocker, naturliga aromer, vitlök, lök, vitvinsvinägerpulver, limejuicepulver, paprikapulver, cayennepeppar.
Bärta Korean BBQ – en förädlad fermenterad produkt gjord på 100% svenska gula ärtor från lokala odlingar. Genom noggrann fermentation, tärning och fritering får den en krispig textur och nötig bas, som sedan lyfts av en mild och smakrik Korean BBQ-marinad. Den utvecklar bäst smak och krisp vid snabb stekning eller uppvärmning i ugn. Detta är ingen substitutprodukt, utan en egen kategori av äkta svensk råvara med spännande asiatiska toner. Den passar perfekt i bowls, tacos, wraps eller sallader – redo att äta kall eller varm direkt från förpackningen.
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Typ av märkning: | EU-ekologiskt Från Sverige |
|---|
| Tillagningssätt: | |
|---|---|
| Anvisningar: | Redo att: - Värmas i ugn - Stekas - Serveras kalla |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 275 kcal |
| Energi: | 1180 kJ |
| Fett: | 15 g |
| - Varav mättat fett: | 1,1 g |
| Kolhydrat: | 25 g |
| - Varav sockerarter: | 1,9 g |
| Protein: | 10 g |
| Salt: | 1,5 g |
| Fiber: | 2,4 g |
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350102800194 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 8 st Mellannivåförpackningar 17350102800191 |
| Artikelkategori: | Svensk Tempeh |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Bärta Korean BBQ Kuber av Tempeh 800 g x 8 |
| Produktnamn: | Korean BBQ Kuber |
| Varumärke: | Bärta |
| Förpackningsstorlek: | 800 g |
| Variantbeskrivning: | Kuber Korean BBQ |
| Kontakt GLN: | 7350102800002 |
|---|---|
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Marknadsbudskap: | Bärta Korean BBQ – en förädlad fermenterad produkt gjord på 100% svenska gula ärtor från lokala odlingar. Genom noggrann fermentation, tärning och fritering får den en krispig textur och nötig bas, som sedan lyfts av en mild och smakrik Korean BBQ-marinad. Den utvecklar bäst smak och krisp vid snabb stekning eller uppvärmning i ugn. Detta är ingen substitutprodukt, utan en egen kategori av äkta svensk råvara med spännande asiatiska toner. Den passar perfekt i bowls, tacos, wraps eller sallader – redo att äta kall eller varm direkt från förpackningen. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-10 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-23 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-03-05 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-03-13 |
| Produktklass, kod: | 10000288 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, fermenterade gula ärtor (gula ärtor, starterkultur (rismjöl, SOJAMJÖL, Rhizopus spp.)), rapsolja, modifierad potatisstärkelse, salt, socker, farinsocker, naturliga aromer, vitlök, lök, vitvinsvinägerpulver, limejuicepulver, paprikapulver, cayennepeppar. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Nej |
| Produktionsplats för ekologiskt jordbruk: | EU-jordbruk |
|---|
| Ekologisk status: | Ekologisk |
|---|
| Ekologiskt certifikat identifiering: | SE-EKO-03.752-0003244.2025.002 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Språk på förpackning | Svenska |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 6% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Ospecificerad förpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 12 gram |
| Förpackningsfunktion: | Vakuumpackad |
| Artikelns bruttovikt: | 812 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 800 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 800 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 800 |
| Artikelns bredd: | 189 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 225 mm |
| Artikelns höjd: | 40 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350102800191 |
|---|---|
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Leverantörens artikelnummer: | 203028 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 8 st Basnivåförpackningar 07350102800194 |
| Ingår i: | 64 st Toppnivåförpackningar 27350102800198 |
| Artikelkategori: | Svensk Tempeh |
|---|---|
| Produktnamn: | Korean BBQ Kuber |
| Varumärke: | Bärta |
| Förpackningsstorlek: | 6,4 kg |
| Variantbeskrivning: | Korean BBQ |
| Leverantörens artikelnummer | 203028 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7350102800002 |
|---|---|
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Marknadsbudskap: | Bärta Korean BBQ – en förädlad fermenterad produkt gjord på 100% svenska gula ärtor från lokala odlingar. Genom noggrann fermentation, tärning och fritering får den en krispig textur och nötig bas, som sedan lyfts av en mild och smakrik Korean BBQ-marinad. Den utvecklar bäst smak och krisp vid snabb stekning eller uppvärmning i ugn. Detta är ingen substitutprodukt, utan en egen kategori av äkta svensk råvara med spännande asiatiska toner. Den passar perfekt i bowls, tacos, wraps eller sallader – redo att äta kall eller varm direkt från förpackningen. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-10 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-23 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-03-05 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-03-13 |
| Produktklass, kod: | 10000288 |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Nej |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Språk på förpackning | Svenska |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 6% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 6756 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 6400 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 290 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 390 mm |
| Artikelns höjd: | 120 mm |
| Staplingsbarhet | 8 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27350102800198 |
|---|---|
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 64 st Mellannivåförpackningar 17350102800191 |
| Artikelkategori: | Svensk Tempeh |
|---|---|
| Varumärke: | Bärta |
| Variantbeskrivning: | Korean BBQ |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-10 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-23 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-03-05 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-03-13 |
| Produktklass, kod: | 10000288 |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Nej |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningens hållbarhetsegenskap, kod: | Återanvändbar |
| Artikelns bruttovikt: | 463912 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1104 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |