
HAVREGRYN (ångpreparerade och valsade). 100% fullkorn.
Ge dina gäster en näringsrik start på dagen med havregryn. Våra svenskodlade havregryn är ångpreparerade, pressade och består av 100 % fullkorn. Havregryn är en självklar ingrediens i gröt eller müsli och passar utmärkt i både bröd och bakverk. Producerat i Sverige och en förpackning innehåller 1,5 kilo.
100110034026 / Kolonial/Speceri -- Mjöl/Gryn -- Havregryn -- Havregryn
| Typ av märkning: | Nyckelhålet |
|---|
| Tillagningssätt: | Koka |
|---|---|
| Anvisningar: | Tillagning av gröt i kastrull 1 portion: 1 dl havregryn, 2 ½ dl vatten, ½ krm salt. 2 portioner: 2 dl havregryn, 4 ½ dl vatten, 1 krm salt. 4 portioner: 4 dl havregryn, 9 dl vatten, ½ tsk salt. Blanda gryn, vatten och salt i en kastrull (önskas grynigare gröt, rör ner grynen i kokande vatten). Koka upp och låt småkoka i ca 3 minuter. Rör om då och då. Servera med mjölk. Toppa gärna med färska bär, frukter, nötter, honung eller sylt. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt, ej över normal rumstemperatur |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1536 kJ |
| Energi: | 367 kcal |
| Fett: | 6,8 g |
| - Varav mättat fett: | 1,3 g |
| Kolhydrat: | 58 g |
| - Varav sockerarter: | 1,1 g |
| Protein: | 13 g |
| Salt: | < 0,01 g |
| Fiber: | 10 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Havre | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Allergenpåstående: | Havre |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07321572436428 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 243642 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 8 st Mellannivåförpackningar 17321572436425 |
| Artikelkategori: | Havregryn |
|---|---|
| Produktnamn: | Havregryn 1,5kg |
| Varumärke: | Martin & Servera |
| Förpackningsstorlek: | 1,5kg |
| Leverantörens artikelnummer | 243642 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | HAVREGRYN, ångpreparerade och pressade, 100 % Fullkorn. |
|---|---|
| Övrig Information | 8 x 1,5 kg påsar/krt. |
| Marknadsbudskap: | Ge dina gäster en näringsrik start på dagen med havregryn. Våra svenskodlade havregryn är ångpreparerade, pressade och består av 100 % fullkorn. Havregryn är en självklar ingrediens i gröt eller müsli och passar utmärkt i både bröd och bakverk. Producerat i Sverige och en förpackning innehåller 1,5 kilo. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2012-11-19 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2012-11-19 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2021-11-08 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-03-05 |
| Produktklass, kod: | 10000286 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | HAVREGRYN (ångpreparerade och valsade). 100% fullkorn. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt, ej över normal rumstemperatur |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Förpackningen sorteras som pappersförpackning |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 15 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 15 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DDMMYYYY |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 16 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1516 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1500 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 98 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 148 mm |
| Artikelns höjd: | 250 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17321572436425 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 8 st Basnivåförpackningar 07321572436428 |
| Ingår i: | 24 st Toppnivåförpackningar 47321572436426 |
| Artikelkategori: | Havregryn |
|---|---|
| Produktnamn: | Havregryn 1,5kg |
| Varumärke: | Martin & Servera |
| Förpackningsstorlek: | 8x1,5kg |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-06-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-06-20 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2021-11-08 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-03-05 |
| Produktklass, kod: | 10000286 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt, ej över normal rumstemperatur |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 328 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 12424 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 12000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 12000 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 12000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 315 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 389 mm |
| Artikelns höjd: | 275 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 47321572436426 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 24 st Mellannivåförpackningar 17321572436425 |
| Artikelkategori: | Havregryn |
|---|---|
| Varumärke: | Martin & Servera |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-06-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-04 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-03-05 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-03-06 |
| Produktklass, kod: | 10000286 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25300 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 323176 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1440 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 3 st |