

Vatten, texturerat vegetabiliskt protein 12% (SOJAproteinisolat 7%, VETEprotein 3%, stärkelse (VETE, majs), ärtprotein 0.3%), majs, mjöl (VETE, majs), rapsolja, glutenfritt HAVREfiber, förtjockningsmedel (metylcellulosa), naturlig arom, kryddor, stärkelse (VETE), salt, socker, druvsocker, kornmaltsextrakt, jäst, färgämne (paprikaextrakt).
205812745002 / Djupfryst -- Grönsaksrätter -- Övriga grönsaksrätter -- Övriga grönsaksrätter
| Tillagningssätt: | Steka |
|---|---|
| Anvisningar: | Tillagas direkt från fryst. För bästa resultat, tillaga i airfryer på 180°C i cirka 10 minuter, eller släng in dem i ugnen på 220°C i cirka 15 minuter, tills de är riktigt krispiga. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 547 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 202 kcal |
| Energi: | 845 kJ |
| Kolhydrat: | 18 g |
| - Varav sockerarter: | 1 g |
| Fiber: | 5,4 g |
| Fett: | 8,8 g |
| - Varav mättat fett: | 0,6 g |
| Protein: | 10 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07316641413981 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 601433-B |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 3 st Mellannivåförpackningar 17316641413988 |
| Artikelkategori: | Veganska panerade bitar |
|---|---|
| Produktnamn: | Oumph! Popcorn Ch*cken |
| Varumärke: | Oumph! |
| Reglerat produktnamn: | Veganska panerade bitar |
| Förpackningsstorlek: | 1300g |
| Leverantörens artikelnummer | 601433-B |
|---|
| Kontaktnamn: | LiveKindly Collective AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | Industrigatan 2, 53473 Stora Levene, Sweden |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Hemsida: | www.oumph.se |
| Sökbegrepp E-handel | glutenfritt, glutenfri, laktosfritt, mjölkfritt, Gmo-fritt, vegetariskt, veganskt, växtbaserat, plant-based, plantbased, soja, soy, Crispy Buffalo Bites, Krispy, Buffalo, bites, vegetariska bites, veganska bites, växtbaserade bites, nuggets, vegetariska nuggets, veganska nuggets, växtbaserade nuggets, vegobitar, vegetariska bitar, veganska bitar, växtbaserade bitar, veganska chunks, vegetariska chunks, växtbaserade chunks, chunks, filébitar, växtbaserade filébitar, veganska filébitar, vegetariska filébitar, marinerade bitar, vegetariska bitar |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-11-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-11-27 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005823 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, texturerat vegetabiliskt protein 12% (SOJAproteinisolat 7%, VETEprotein 3%, stärkelse (VETE, majs), ärtprotein 0.3%), majs, mjöl (VETE, majs), rapsolja, glutenfritt HAVREfiber, förtjockningsmedel (metylcellulosa), naturlig arom, kryddor, stärkelse (VETE), salt, socker, druvsocker, kornmaltsextrakt, jäst, färgämne (paprikaextrakt). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21061020 |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 547 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 20,0 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1320 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1300 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1300 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1300 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 240 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 60 mm |
| Artikelns höjd: | 305 mm |
| Staplingsbarhet | 9 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 17316641413988 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 601433 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 3 st Basnivåförpackningar 07316641413981 |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 27316641413985 |
| Artikelkategori: | Veganska panerade bitar |
|---|---|
| Produktnamn: | Oumph! Popcorn Ch*cken |
| Varumärke: | Oumph! |
| Reglerat produktnamn: | Veganska panerade bitar |
| Leverantörens artikelnummer | 601433 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-11-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-11-27 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005823 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 250,0 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 4210 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 3900 gram |
| Artikelns bredd: | 260 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 390 mm |
| Artikelns höjd: | 134 mm |
| Staplingsbarhet | 9 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27316641413985 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Mellannivåförpackningar 17316641413988 |
| Artikelkategori: | Veganska panerade bitar |
|---|---|
| Varumärke: | Oumph! |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-11-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-11-27 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005823 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 328120 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1216 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |