
Vatten, socker, persikojuice, äppelvin (innehåller SULFIT), färgande koncentrat av sötpotatis och morot, arom, syra (citronsyra), konserveringsmedel (kaliumsorbat), betakaroten. Juice från koncentrat.
Vårt friska mousserande alkoholfria fruktvin med smak av solmogna persikor bjuder på en balanserad sötma, fruktig fräschör och elegant bubblighet. Ett härligt alternativ för många festliga tillfällen. Servera väl kyld – direkt ur burken eller i glas med is och färska bär för extra elegans. Med sin smidiga förpackning är den lätt att ta med – till picknicken, stranden eller festen som ett gott alkoholfritt alternativ. Friskt, fruktigt och bubbligt med äppelvin som bas – för en god smakupplevelse vid varje tillfälle.
103611896489 / Kolonial/Speceri -- Kolsyrade drycker -- Övriga kolsyrade drycker -- Övrig kolsyrad dryck
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Innehåller 7 % frukt och 7,5 % tillsatt socker. |
|---|
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 273 |
| Förvaringsinstruktioner: | Bäst före i oöppnad förpackning: Se datum i botten. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 160 kJ |
| Energi: | 35 kcal |
| Fett: | 0 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 8,1 g |
| - Varav sockerarter: | 8,1 g |
| Protein: | 0 g |
| Salt: | 0 g |
| Svaveldioxid eller sulfit | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Allergenpåstående: | Sulfiter |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07314720637525 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 24 st Mellannivåförpackningar 17314720637522 |
| Artikelkategori: | Mousserande Fruktvin |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Kiviks Mousserande Fruktvin med smak av Persika 0.5% 33 cl Sleek |
| Produktnamn: | Fruktvin Persika 0.5% |
| Varumärke: | Kiviks |
| Förpackningsstorlek: | 33 cl |
| Kontaktnamn: | Kiviks Musteri AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | Kiviksmusteri.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@kiviksmusteri.se |
| Sökbegrepp E-handel | Alkoholfri, mousserande, fruktvin, alkoholfritt, vin, persika, bubblig, bubbel, fest, burk, tamed, friskt, fruktig, äppelvin, sommar, picknick, utflykt, mingel, god, smakrik, kylvara, drickfärdig, servera, restaurang, cafe, servering, elegant, sötma, friskhet, bubblor, dryck, högtid, middag, helg, kväll, socialt, utomhus |
|---|
| Marknadsbudskap: | Vårt friska mousserande alkoholfria fruktvin med smak av solmogna persikor bjuder på en balanserad sötma, fruktig fräschör och elegant bubblighet. Ett härligt alternativ för många festliga tillfällen. Servera väl kyld – direkt ur burken eller i glas med is och färska bär för extra elegans. Med sin smidiga förpackning är den lätt att ta med – till picknicken, stranden eller festen som ett gott alkoholfritt alternativ. Friskt, fruktigt och bubbligt med äppelvin som bas – för en god smakupplevelse vid varje tillfälle. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-05 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-01-19 |
| Produktklass, kod: | 10000623 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, socker, persikojuice, äppelvin (innehåller SULFIT), färgande koncentrat av sötpotatis och morot, arom, syra (citronsyra), konserveringsmedel (kaliumsorbat), betakaroten. Juice från koncentrat. |
|---|
| Alkoholhalt: | 0,5% |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Ja |
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 22021000 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Bäst före i oöppnad förpackning: Se datum i botten. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 273 |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Innehåller 7 % frukt och 7,5 % tillsatt socker. |
|---|---|
| Innehåller latex: | Nej |
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk - metall |
|---|---|
| Pantkod: | Aluminiumburk 12 % moms (2 SEK) |
| Artikelns bruttovikt: | 342 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 330 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 330 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 58 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 58 mm |
| Artikelns höjd: | 146 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17314720637522 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 63752 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 24 st Basnivåförpackningar 07314720637525 |
| Ingår i: | 70 st Toppnivåförpackningar 77314720637524 |
| Artikelkategori: | Mousserande Fruktvin |
|---|---|
| Produktnamn: | Fruktvin Persika 0.5% |
| Varumärke: | Kiviks |
| Leverantörens artikelnummer | 63752 |
|---|
| Kontaktnamn: | Kiviks Musteri AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | Kiviksmusteri.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@kiviksmusteri.se |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-05 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-01-19 |
| Produktklass, kod: | 10000623 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 92 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 8300 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 243 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 347 mm |
| Artikelns höjd: | 148 mm |
| Staplingsbarhet | 10 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 77314720637524 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 70 st Mellannivåförpackningar 17314720637522 |
| Artikelkategori: | Mousserande Fruktvin |
|---|---|
| Varumärke: | Kiviks |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-05 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-01-19 |
| Produktklass, kod: | 10000623 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 606000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1186 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 10 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |