
Vatten, socker, jordgubbsjuice 2%, äppelvin (innehåller SULFIT), färgande koncentrat av morot och svartvinbär, jordgubbsarom, hibiskusarom, syra (citronsyra), konserveringsmedel (kaliumsorbat). Juice från koncentrat.
Vårt mousserande alkoholfria fruktvin med smak av solmogna jordgubbar och blommig hibiskus – friskt, bubbligt och välbalanserat mellan sötma och syra. Ett smakfullt alternativ för många olika tillfällen. Servera väl kyld, direkt ur burken eller i glas med is och färska bär för extra elegans. Med sin smidiga förpackning är den lätt att ta med – till picknicken, stranden eller festen som ett gott alkoholfritt alternativ. Friskt, fruktigt och bubbligt, med äppelvin som bas – en smakupplevelse för varje stund.
103611896489 / Kolonial/Speceri -- Kolsyrade drycker -- Övriga kolsyrade drycker -- Övrig kolsyrad dryck
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Innehåller 9 % frukt och 7,5 % tillsatt socker. |
|---|
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 273 |
| Förvaringsinstruktioner: | Bäst före i oöppnad förpackning: Se datum i botten. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 160 kJ |
| Energi: | 35 kcal |
| Fett: | 0 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 8,1 g |
| - Varav sockerarter: | 8,1 g |
| Protein: | 0 g |
| Salt: | 0 g |
| Svaveldioxid eller sulfit | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Allergenpåstående: | Sulfiter |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07314720634524 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 24 st Mellannivåförpackningar 17314720634521 |
| Artikelkategori: | Mousserande Fruktvin |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Kiviks Mousserande Fruktvin med smak av Jordgubb Hibiskus 0.5% 33 cl Sleek |
| Produktnamn: | Fruktvin Jordgubb Hibiskus 0.5% |
| Varumärke: | Kiviks |
| Förpackningsstorlek: | 33 cl |
| Kontaktnamn: | Kiviks Musteri AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | Kiviksmusteri.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@kiviksmusteri.se |
| Sökbegrepp E-handel | Alkoholfri, mousserande, vin, fruktvin, alkoholfritt, alkoholfritt, jordgubb, jordgubbar, hibiskus, bubblig, bubbel, fest, burk, tamed, friskt, fruktig, äppelvin, sommar, picknick, utflykt, mingel, god, smakrik, kylvara, färdig, drickas, drickfärdig, restaurang, cafe, servering, elegant, sötma, friskhet, bubblor, dryck, festlig, högtid, middag, helg, kväll, socialt, utomhus |
|---|
| Marknadsbudskap: | Vårt mousserande alkoholfria fruktvin med smak av solmogna jordgubbar och blommig hibiskus – friskt, bubbligt och välbalanserat mellan sötma och syra. Ett smakfullt alternativ för många olika tillfällen. Servera väl kyld, direkt ur burken eller i glas med is och färska bär för extra elegans. Med sin smidiga förpackning är den lätt att ta med – till picknicken, stranden eller festen som ett gott alkoholfritt alternativ. Friskt, fruktigt och bubbligt, med äppelvin som bas – en smakupplevelse för varje stund. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-05 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-01-19 |
| Produktklass, kod: | 10000623 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, socker, jordgubbsjuice 2%, äppelvin (innehåller SULFIT), färgande koncentrat av morot och svartvinbär, jordgubbsarom, hibiskusarom, syra (citronsyra), konserveringsmedel (kaliumsorbat). Juice från koncentrat. |
|---|
| Alkoholhalt: | 0,5% |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Ja |
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 22021000 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Bäst före i oöppnad förpackning: Se datum i botten. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 273 |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Innehåller 9 % frukt och 7,5 % tillsatt socker. |
|---|---|
| Innehåller latex: | Nej |
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk - metall |
|---|---|
| Pantkod: | Aluminiumburk 12 % moms (2 SEK) |
| Artikelns bruttovikt: | 342 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 330 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 330 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 58 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 58 mm |
| Artikelns höjd: | 146 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17314720634521 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 63452 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 24 st Basnivåförpackningar 07314720634524 |
| Ingår i: | 70 st Toppnivåförpackningar 77314720634523 |
| Artikelkategori: | Mousserande Fruktvin |
|---|---|
| Produktnamn: | Fruktvin Jordgubb Hibiskus 0.5% |
| Varumärke: | Kiviks |
| Leverantörens artikelnummer | 63452 |
|---|
| Kontaktnamn: | Kiviks Musteri AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | Kiviksmusteri.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@kiviksmusteri.se |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-05 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-01-19 |
| Produktklass, kod: | 10000623 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 92 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 8300 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 243 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 347 mm |
| Artikelns höjd: | 148 mm |
| Staplingsbarhet | 10 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 77314720634523 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 70 st Mellannivåförpackningar 17314720634521 |
| Artikelkategori: | Mousserande Fruktvin |
|---|---|
| Varumärke: | Kiviks |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-05 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-01-19 |
| Produktklass, kod: | 10000623 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 606000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1186 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 10 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |