
Våra Finaste Sorter Cox Äppelcider 2,2% vol. 75cl. Här samsas de två anrika aromatiska fullblodsäpplena Cox Orange och Holsteiner Cox i en smakrik och vuxen halvtorr cider med låg alkoholhalt. Smaken är friskt äpplig med eleganta bubblor och en lång och syrlig avslutning. Äpplena, från våra odlingar i Kivik, har mustats och klarfiltrerats i en batch. En liten del av musten fördes över i ett litet jäskärl. Där tillsattes jäst och äppelvinet jästes torr. Det torra äppelvinet blandades sedan med rätt mängd av den kvarvarande Coxmusten för att få en alkoholhalt på 2,2%. Passar utmärkt till fläsk i alla dess former. Men framför allt till den Skånska äggakakan med sitt syndigt smakrika stekta fläsk. Njutes väl kyld. Vår filosofi är att odla för smak. Att lyfta alla de fantastiska egenskaper svenska äpplen besitter. När vi gör cider är det smaken och karaktären på dessa äpplen som står i fokus. Skånsk cider på skånska äpplen som smakar som skånsk cider helt enkelt. Våra Finaste Sorter – till våra godaste cidrar
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Tillagningssätt: | |
|---|---|
| Anvisningar: | Produkten är drickfärdig. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 07314720609591 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 8 st Mellannivåförpackningar 17314720609598 |
| Artikelkategori: | Äppelcider |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Kiviks Musteri Våra Finaste Sorter Cox Äppelcider 2.2% vol. 75cl |
| Produktnamn: | Cox Äppelcider |
| Varumärke: | Kiviks Musteri |
| Undervarumärke: | Våra Finaste |
| Förpackningsstorlek: | 75 cl |
| Kontaktnamn: | Kiviks Musteri AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | www.kiviksmusteri.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Marknadsbudskap: | Våra Finaste Sorter Cox Äppelcider 2,2% vol. 75cl. Här samsas de två anrika aromatiska fullblodsäpplena Cox Orange och Holsteiner Cox i en smakrik och vuxen halvtorr cider med låg alkoholhalt. Smaken är friskt äpplig med eleganta bubblor och en lång och syrlig avslutning. Äpplena, från våra odlingar i Kivik, har mustats och klarfiltrerats i en batch. En liten del av musten fördes över i ett litet jäskärl. Där tillsattes jäst och äppelvinet jästes torr. Det torra äppelvinet blandades sedan med rätt mängd av den kvarvarande Coxmusten för att få en alkoholhalt på 2,2%. Passar utmärkt till fläsk i alla dess former. Men framför allt till den Skånska äggakakan med sitt syndigt smakrika stekta fläsk. Njutes väl kyld. Vår filosofi är att odla för smak. Att lyfta alla de fantastiska egenskaper svenska äpplen besitter. När vi gör cider är det smaken och karaktären på dessa äpplen som står i fokus. Skånsk cider på skånska äpplen som smakar som skånsk cider helt enkelt. Våra Finaste Sorter – till våra godaste cidrar |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-04-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-05-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000181 |
|---|
| Alkoholhalt: | 2,2% |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 22060031 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Flaska |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Manipuleringssäker |
| Artikelns bruttovikt: | 1347 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 750 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 750 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 83 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 83 mm |
| Artikelns höjd: | 314 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17314720609598 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 60959 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 8 st Basnivåförpackningar 07314720609591 |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 77314720609590 |
| Artikelkategori: | Cox Äppelcider 2,2% |
|---|---|
| Varumärke: | Kiviks Musteri |
| Leverantörens artikelnummer | 60959 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-04-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-05-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000181 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 200 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 10976 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 174 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 342 mm |
| Artikelns höjd: | 318 mm |
| Staplingsbarhet | 3 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 77314720609590 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Mellannivåförpackningar 17314720609598 |
| Artikelkategori: | Cox Äppelcider 2,2% |
|---|---|
| Varumärke: | Kiviks Musteri |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-04-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-05-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000181 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 541848 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1422 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |