
Vatten, päron 20 %, socker, förtjockningsmedel (modifierad stärkelse, pektin), arom, vitamin C, syra (citronsyra). Innehåller 20 % frukt och 15 % tillsatt socker.
Vår päronkräm, gjord på svenska päron, är en smakrik och mild fruktkräm rik på C-vitamin. Ett gott val till både vardag och helg, som passar både stora och små. Servera som mellanmål, dessert eller som ett fruktigt tillbehör till morgongröten. Med en praktiskt återförslutningsbar förpackning är päronkrämen perfekt i kylskåpet eller i utflyktsväskan. Klar att ätas direkt!
109214986290 / Kolonial/Speceri -- Desserter/Mellanmål, ätfärdiga -- Kräm -- Fruktkräm
| Typ av märkning: | Från Sverige FSC Forest Steward Council Mix |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Innehåller 20 % frukt och 15 % tillsatt socker. |
|---|
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: | Produkten är ätfärdig. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 245 |
| Förvaringsinstruktioner: | Oöppnad förpackning behöver ej stå kyld. Öppnad förpackning förvarad vid högst +8°C håller i 4-5 dagar. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | Dagligt referensintag | |
| Basmängd: | Per 100 gr | |
| Energi: | 340 kJ | |
| Energi: | 80 kcal | |
| Fett: | < 0 g | |
| - Varav mättat fett: | 0 g | |
| Kolhydrat: | 18,8 g | |
| - Varav sockerarter: | 16,6 g | |
| Protein: | < 0,7 g | |
| Salt: | 0,03 g | |
| Fiber: | 0,7 g | |
| Vitamin C: | 40 mg | 50 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Artikelns identitet, GTIN: | 07314720518251 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 10 st Mellannivåförpackningar 17314720518258 |
| Artikelkategori: | Frukt och bärkräm |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Kiviks Musteri Päronkräm 1 L |
| Produktnamn: | Päronkräm |
| Varumärke: | Kiviks |
| Förpackningsstorlek: | 1 liter |
| Kontaktnamn: | Kiviks Musteri AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | Karakåsvägen 45, 27735 Kivik |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@kiviksmusteri.se |
| Hemsida: | kiviksmusteri.se |
| Sökbegrepp E-handel | Kräm, päron, svenska päron, fruktkräm, päronkräm, frukt, fruktig, gröt, mellanmål, frukost, dessert, fruktdessert, efterrätt, topping, vardag, helg, barn, vuxna, barnvänlig, små, stora, picknick, utflykt, mild, len, mild fruktkräm, len fruktkräm, god, god fruktkräm, smakrik, smakrik fruktkräm, fruktpuré, pärondessert, kylvara, färdig att servera, klar att servera, en liter, 1L, storkök, skola, förskola, vård, restaurang, café, passar till frukost, passar till mellanmål, passar till efterrätt, c-vitamin, vitamin, vegansk, vegan, vegansk fruktkräm, växtbaserad, plantbaserad, fri från animalier, fri från mjölk, fri från ägg |
|---|
| Marknadsbudskap: | Vår päronkräm, gjord på svenska päron, är en smakrik och mild fruktkräm rik på C-vitamin. Ett gott val till både vardag och helg, som passar både stora och små. Servera som mellanmål, dessert eller som ett fruktigt tillbehör till morgongröten. Med en praktiskt återförslutningsbar förpackning är päronkrämen perfekt i kylskåpet eller i utflyktsväskan. Klar att ätas direkt! |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-01-13 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000206 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, päron 20 %, socker, förtjockningsmedel (modifierad stärkelse, pektin), arom, vitamin C, syra (citronsyra). Innehåller 20 % frukt och 15 % tillsatt socker. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21069098 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Oöppnad förpackning behöver ej stå kyld. Öppnad förpackning förvarad vid högst +8°C håller i 4-5 dagar. |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Behåll korken på och sortera hela förpackningen som pappersförpackning |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 245 |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Innehåller 20 % frukt och 15 % tillsatt socker. |
|---|---|
| Innehåller latex: | Nej |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Takåsförpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 1116 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 73 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 70 mm |
| Artikelns höjd: | 203 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17314720518258 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 51825 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 10 st Basnivåförpackningar 07314720518251 |
| Ingår i: | 70 st Toppnivåförpackningar 77314720518250 |
| Artikelkategori: | Frukt och bärkräm |
|---|---|
| Produktnamn: | Päronkräm |
| Varumärke: | Kiviks |
| Leverantörens artikelnummer | 51825 |
|---|
| Kontaktnamn: | Kiviks Musteri AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | Karakåsvägen 45, 27735 Kivik |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@kiviksmusteri.se |
| Hemsida: | kiviksmusteri.se |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-01-13 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000206 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 114 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 11274 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 165 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 378 mm |
| Artikelns höjd: | 205 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 77314720518250 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 70 st Mellannivåförpackningar 17314720518258 |
| Artikelkategori: | Frukt och bärkräm |
|---|---|
| Varumärke: | Kiviks |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-01-13 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000206 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 804180 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1175 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 14 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |