
Vatten, socker, björnbär 7 %, aroniajuice från koncentrat, förtjockningsmedel (modifierad stärkelse, pektin), arom, vitamin C, syra (citronsyra). Innehåller 11 % bär och 14 % tillsatt socker.
Vår björnbärskräm är en mild och len fruktkräm rik på C-vitamin, gjord på mogna sensommarbjörnbär. Ett perfekt val som mellanmål, dessert eller topping till frukost – lika uppskattad av barn och vuxna. Krämen är färdig att servera, vilket gör den enkel att använda både i hem och storkök. Den återförslutningsbara förpackningen kan förvaras liggande i kylskåpet och har en lång hållbarhet.
109214986291 / Kolonial/Speceri -- Desserter/Mellanmål, ätfärdiga -- Kräm -- Bärkräm
| Typ av märkning: | FSC, Forest Stewardship Council |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Innehåller 11 % bär och 14 % tillsatt socker. |
|---|
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: | Produkten är ätfärdig. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 245 |
| Förvaringsinstruktioner: | Oöppnad förpackning behöver ej stå kyld. Öppnad förpackning förvarad vid högst +8°C håller i 4-5 dagar. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | DRI | |
| Basmängd: | Per 100 gr | |
| Energi: | 310 kJ | |
| Energi: | 75 kcal | |
| Fett: | 0,1 g | |
| - Varav mättat fett: | 0 g | |
| Kolhydrat: | 18 g | |
| - Varav sockerarter: | 15,3 g | |
| Protein: | 0,1 g | |
| Salt: | 0,03 g | |
| Fiber: | 0,6 g | |
| Vitamin C: | 40 mg | 50 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Artikelns identitet, GTIN: | 07314720515151 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 10 st Mellannivåförpackningar 17314720515158 |
| Artikelkategori: | Frukt och bärkräm |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Kiviks Musteri Björnbärskräm 1 L |
| Produktnamn: | Björnbärskräm |
| Varumärke: | Kiviks |
| Reglerat produktnamn: | Björnbärskräm |
| Förpackningsstorlek: | 1 liter |
| Kontaktnamn: | Kiviks Musteri AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | Karakåsvägen 45, 27735 Kivik |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@kiviksmusteri.se |
| Hemsida: | kiviksmusteri.se |
| Sökbegrepp E-handel | Kräm, björnbär, fruktkräm, björnbärskräm, frukt, fruktig, gröt, mellanmål, frukost, dessert, fruktdessert, efterrätt, topping, vardag, helg, barn, vuxna, barnvänlig, små, stora, picknick, utflykt, mild, len, mild fruktkräm, len fruktkräm, god, god fruktkräm, smakrik, smakrik fruktkräm, fruktpuré, björnbärdessert, kylvara, färdig att servera, klar att servera, en liter, 1L, storkök, skola, förskola, vård, restaurang, café, passar till frukost, passar till mellanmål, passar till efterrätt, c-vitamin, vitamin, vegansk, vegan, vegansk fruktkräm, växtbaserad, plantbaserad, fri från animalier, fri från mjölk, fri från ägg |
|---|
| Marknadsbudskap: | Vår björnbärskräm är en mild och len fruktkräm rik på C-vitamin, gjord på mogna sensommarbjörnbär. Ett perfekt val som mellanmål, dessert eller topping till frukost – lika uppskattad av barn och vuxna. Krämen är färdig att servera, vilket gör den enkel att använda både i hem och storkök. Den återförslutningsbara förpackningen kan förvaras liggande i kylskåpet och har en lång hållbarhet. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-01-13 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000206 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, socker, björnbär 7 %, aroniajuice från koncentrat, förtjockningsmedel (modifierad stärkelse, pektin), arom, vitamin C, syra (citronsyra). Innehåller 11 % bär och 14 % tillsatt socker. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21069098 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Oöppnad förpackning behöver ej stå kyld. Öppnad förpackning förvarad vid högst +8°C håller i 4-5 dagar. |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Behåll korken på och sortera hela förpackningen som pappersförpackning |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 245 |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Innehåller 11 % bär och 14 % tillsatt socker. |
|---|---|
| Innehåller latex: | Nej |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Takåsförpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 1116 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 73 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 70 mm |
| Artikelns höjd: | 203 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17314720515158 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 51515 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 10 st Basnivåförpackningar 07314720515151 |
| Ingår i: | 70 st Toppnivåförpackningar 77314720515150 |
| Artikelkategori: | Frukt och bärkräm |
|---|---|
| Produktnamn: | Björnbärskräm |
| Varumärke: | Kiviks |
| Leverantörens artikelnummer | 51515 |
|---|
| Kontaktnamn: | Kiviks Musteri AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | Karakåsvägen 45, 27735 Kivik |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@kiviksmusteri.se |
| Hemsida: | kiviksmusteri.se |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-01-13 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000206 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 114 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 11274 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 165 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 378 mm |
| Artikelns höjd: | 205 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 77314720515150 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 70 st Mellannivåförpackningar 17314720515158 |
| Artikelkategori: | Frukt och bärkräm |
|---|---|
| Varumärke: | Kiviks |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-01-13 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000206 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 804180 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1175 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 14 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |