
Torkade mungbönor.
GoGreen Mungbönor passar perfekt i dina vegobiffar, i fritters, i grytan eller som tillbehör till salladen. Mungbönorna är vackert gröna och populära att grodda.
101010514110 / Kolonial/Speceri -- Baljväxter/Frö -- Bönor -- Mungbönor
| Typ av märkning: | Nyckelhålet |
|---|
| Tillagningssätt: | Koka |
|---|---|
| Anvisningar: | Tillagning: Bönor får inte ätas obehandlade. Skölj ärtorna. Blötlägg i kallt vatten i ca 12 timmar och häll av vattnet. Koka i nytt lättsaltat vatten på svag värme under lock i ca 20-30 min. Häll av vattnet. |
| Tillagningsmetod: |
|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
| Förvaringsinstruktioner: | Torrt, ej över normal rumstemperatur. Torrt, ej över normal rumstemperatur och avskilt från varor med stark lukt. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1314 kJ |
| Energi: | 314 kcal |
| Fett: | 1,1 g |
| - Varav mättat fett: | 0,3 g |
| Kolhydrat: | 46 g |
| - Varav sockerarter: | 1,5 g |
| Fiber: | 10 g |
| Protein: | 24 g |
| Salt: | 0,03 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07312787710366 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 17312787710363 |
| Artikelkategori: | Mungbönor |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | GoGreen Torra Mungbönor 500g |
| Produktnamn: | Mungbönor |
| Varumärke: | GoGreen |
| Förpackningsstorlek: | 500g |
| Kontakt GLN: | 7310130153815 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Lantmännen Cerealia AB |
| Kontaktadress: | 112 17 Stockholm |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| Telefon: | 020-84 84 84 |
| Sökbegrepp E-handel | lantmännen, lant männen, böna, böner, mungböna, mungböner, bruna böner, grodda, groddar, nyckelhålsmärkt |
|---|
| Marknadsbudskap: | GoGreen Mungbönor passar perfekt i dina vegobiffar, i fritters, i grytan eller som tillbehör till salladen. Mungbönorna är vackert gröna och populära att grodda. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Nyckehålsmärkta Till vego-grytor, sallader och vego-biffar Passar att grodda Packas i Sverige |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2010-12-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2010-12-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000601 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Torkade mungbönor. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 07089000 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt, ej över normal rumstemperatur. Torrt, ej över normal rumstemperatur och avskilt från varor med stark lukt. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 15 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 15 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Övriga påståenden: | Proteinrik. Fiberrik. |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DD-MM-YYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningspåstående: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 520 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 90 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 45 mm |
| Artikelns höjd: | 150 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17312787710363 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 100732 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 07312787710366 |
| Ingår i: | 80 st Toppnivåförpackningar 47312787710364 |
| Artikelkategori: | Mungbönor |
|---|---|
| Produktnamn: | Mungbönor |
| Varumärke: | GoGreen |
| Leverantörens artikelnummer | 100732 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2010-12-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2010-12-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000601 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt, ej över normal rumstemperatur. Torrt, ej över normal rumstemperatur och avskilt från varor med stark lukt. |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 122 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 6362 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 190 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 295 mm |
| Artikelns höjd: | 155 mm |
| Staplingsbarhet | 5 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 47312787710364 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 80 st Mellannivåförpackningar 17312787710363 |
| Artikelkategori: | Mungbönor |
|---|---|
| Varumärke: | GoGreen |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2010-12-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2010-12-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000601 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 533960 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 935 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 16 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |