
FullkornsRÅGmjöl*, vatten*, jäst* och salt *=Från Sverige
Rektangulärt Råg knäckebröd från Sverige 100% fullkorn Normalgräddat
Klimatpåverkan 0,51 CO2e/kg
102511384393 / Kolonial/Speceri -- Hårt bröd/Torra bakverk -- Knäckebröd -- Rågknäckebröd
| Typ av märkning: | Nyckelhålet Från Sverige |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1450 kJ |
| Energi: | 350 kcal |
| Fett: | 2,6 g |
| - Varav mättat fett: | 0,6 g |
| Kolhydrat: | 64 g |
| - Varav sockerarter: | 1,3 g |
| Protein: | 9 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Fiber: | 21 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07312080005725 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 24 st Mellannivåförpackningar 17312080005722 |
| Artikelkategori: | Knäckebröd |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Knäckebröd |
| Produktnamn: | Råg-bit |
| Varumärke: | LEKSANDS KNÄCKEBRÖD |
| Förpackningsstorlek: | 240g |
| Sökbegrepp E-handel | Knäckebröd, Leksandsbröd, Råg, Rektangulär, Från Sverige, Rågbit, co2 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Rektangulärt Råg knäckebröd från Sverige 100% fullkorn Normalgräddat Klimatpåverkan 0,51 CO2e/kg |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-09-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-09-12 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000166 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | FullkornsRÅGmjöl*, vatten*, jäst* och salt *=Från Sverige |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 16 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | yyyymmdd |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Omslag |
|---|---|
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 252 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 240 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 240 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 240 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 240 |
| Artikelns bredd: | 122 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 140 mm |
| Artikelns höjd: | 65 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17312080005722 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 572 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 24 st Basnivåförpackningar 07312080005725 |
| Ingår i: | 32 st Toppnivåförpackningar 27312080005729 |
| Artikelkategori: | Knäckebröd |
|---|---|
| Produktnamn: | Råg-bit |
| Varumärke: | LEKSANDS KNÄCKEBRÖD |
| Förpackningsstorlek: | 5760 |
| Leverantörens artikelnummer | 572 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Klimatpåverkan 0,51 CO2e/kg |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-09-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-09-12 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000166 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 16 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 6313 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5760 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 5760 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 5760 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 5760 |
| Artikelns bredd: | 298 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 398 mm |
| Artikelns höjd: | 250 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27312080005729 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 32 st Mellannivåförpackningar 17312080005722 |
| Artikelkategori: | Knäckebröd |
|---|---|
| Varumärke: | LEKSANDS KNÄCKEBRÖD |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-09-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-09-12 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000166 |
|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 365 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 227016 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1150 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |