

Griskött (34%), vatten, potatismjöl, grisfett, bindväv från gris, salt, antioxidationsmedel (E326, E300), druvsocker, potatisfiber, kryddor och kryddextrakt (svartpeppar, koriander), lökpulver, konserveringsmedel (E261, E250), rökarom. Köttmängd: 34%
Alltid lika god lägereldsklassiker som passar hela familjen. Mild i smaken och skinnfri.
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Ägg | Fri från | Ja |
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Baljväxtprotein | Fri från | Ja |
| Soja | Fri från | Ja |
| Mjölk | Fri från | Ja |
| Tillagningssätt: | Steka |
|---|---|
| Anvisningar: | Stek eller grilla på medelhög värme i cirka 5 minuter. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 24 |
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara; max +8°C |
| Användningsinstruktioner: | Öppnad förpackning: max +8°C, 3-5 dagar. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1000 kJ |
| Energi: | 240 kcal |
| Fett: | 18 g |
| - Varav mättat fett: | 7,0 g |
| Kolhydrat: | 14 g |
| - Varav sockerarter: | 0,8 g |
| Protein: | 6,7 g |
| Salt: | 1,9 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310620020504 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 15 st Mellannivåförpackningar 17310620020150 |
| Artikelkategori: | Korv |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Lithells Hots 400g |
| Produktnamn: | Hots |
| Varumärke: | Lithells |
| Reglerat produktnamn: | Kokt korv utan skinn. |
| Förpackningsstorlek: | 400g |
| Kontakt GLN: | 7381000008313 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Atria Scandinavia |
| Kontaktadress: | Sockenvägen 40, 697 80 Sköllersta, Sverige. |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | Konsumentkontakt@atria.com |
| Hemsida: | www.atria.se |
| Telefon: | 020-410 340 |
| Sökbegrepp E-handel | Lithells, skinnfri grillkorv, korv, atria |
|---|
| Marknadsbudskap: | Alltid lika god lägereldsklassiker som passar hela familjen. Mild i smaken och skinnfri. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-08-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-05-29 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Griskött (34%), vatten, potatismjöl, grisfett, bindväv från gris, salt, antioxidationsmedel (E326, E300), druvsocker, potatisfiber, kryddor och kryddextrakt (svartpeppar, koriander), lökpulver, konserveringsmedel (E261, E250), rökarom. Köttmängd: 34% |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Utan nötkött - Livsmedel som inte innehåller nötkött | Nej |
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 16010099 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara; max +8°C |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Öppnad förpackning: max +8°C, 3-5 dagar. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 24 |
|---|
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Ägg | Fri från | Ja |
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Baljväxtprotein | Fri från | Ja |
| Soja | Fri från | Ja |
| Mjölk | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Vakuumpackad |
| Artikelns bruttovikt: | 408 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 400 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 400 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 180 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 35 mm |
| Artikelns höjd: | 130 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310620020150 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 2015 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 15 st Basnivåförpackningar 07310620020504 |
| Ingår i: | 64 st Toppnivåförpackningar 77310620020152 |
| Artikelkategori: | Korv |
|---|---|
| Produktnamn: | Hots |
| Varumärke: | Lithells |
| Leverantörens artikelnummer | 2015 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7381000008313 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Atria Sweden |
| Kontaktadress: | Sockenvägen 40, 697 80 Sköllersta, Sverige. |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | Konsumentkontakt@atria.com |
| Hemsida: | www.atria.se |
| Telefon: | 020-410 340 |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-08-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-05-29 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 0 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 764 gram |
| Pantkod: | SRS halvlåda 120 röd |
| Artikelns bruttovikt: | 6884 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 148 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 136 mm |
|---|---|
| Staplingsriktning | VERTICAL |
| Staplingsbarhet | 8 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 77310620020152 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 64 st Mellannivåförpackningar 17310620020150 |
| Artikelkategori: | Korv |
|---|---|
| Varumärke: | Lithells |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-08-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-05-29 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 455376 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1250 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |