
Kamomillblommor.
Friggs Kamomill Te är ett naturligt örtte gjort på kamomillblommor. Är naturligt koffeinfritt och passar att dricka även på kvällen.
110915466621 / Kolonial/Speceri -- Te -- Ört (inkl rött) -- Påsar med kuvert och snöre
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
| Förvaringsinstruktioner: | Torrt, ej över normal rumstemperatur. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310186023650 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 1602365-B |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 17310186023657 |
| Artikelkategori: | Te |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Friggs Classic örtte Kamomill 25 påsar |
| Produktnamn: | Örtte Kamomill |
| Varumärke: | FRIGGS |
| Förpackningsstorlek: | 25 st |
| Variantbeskrivning: | Kamomill |
| Leverantörens artikelnummer | 1602365-B |
|---|
| Kontaktnamn: | Midsona Sveriga AB |
|---|---|
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Hemsida: | www.friggs.se |
| Kontaktnamn: | Midsona Sveriga AB |
|---|---|
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | konsumentkontakt@midsona.se |
| Kontaktnamn: | Midsona Sveriga AB |
|---|---|
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Telefon: | 020788801 |
| Sökbegrepp E-handel | kamomillte, koffeinfritt, örtte, hälsote, hälsosamt te, hälsa te, Kamomill Te |
|---|
| Marknadsbudskap: | Friggs Kamomill Te är ett naturligt örtte gjort på kamomillblommor. Är naturligt koffeinfritt och passar att dricka även på kvällen. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-01-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2006-03-04 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2019-04-11 |
| Produktklass, kod: | 10000116 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Kamomillblommor. |
|---|
| Tillverkningsland: | Tyskland |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 12119086 |
| Typ av artikelaktivitet | Land för aktivitet |
|---|---|
| Jordbruk |
|
| Produktionsplats för ekologiskt jordbruk: | EU/icke-EU-jordbruk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt, ej över normal rumstemperatur. |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Kartongen sorteras som pappersförpackning. Tepåsen är komposterbar. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | MM.YYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 52.5 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 25 Styck |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 37,5 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 25 Styck |
|---|
| Artikelns bredd: | 142 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 47 mm |
| Artikelns höjd: | 62 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310186023657 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 1602365 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 07310186023650 |
| Ingår i: | 140 st Toppnivåförpackningar 27310186023654 |
| Artikelkategori: | Te |
|---|---|
| Produktnamn: | Örtte Kamomill |
| Varumärke: | FRIGGS |
| Variantbeskrivning: | Kamomill |
| Leverantörens artikelnummer | 1602365 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-01-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2006-03-04 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2019-04-11 |
| Produktklass, kod: | 10000116 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 727 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 450 gram |
| Artikelns bredd: | 150 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 289 mm |
| Artikelns höjd: | 140 mm |
| Staplingsbarhet | 6 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27310186023654 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 140 st Mellannivåförpackningar 17310186023657 |
| Artikelkategori: | Te |
|---|---|
| Varumärke: | FRIGGS |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2006-03-04 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2019-04-11 |
| Produktklass, kod: | 10000116 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 126780 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1124 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 20 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |