

HAVREgryn*, socker, vegetabilisk olja (raps, shea), sirap, VETEflingor*, rostade HASSELNÖTTER 5%, VETEkli, torkade äppelbitar 3% (antioxidationsmedel (citronsyra)), glukossirap, salt. *Fullkorn. Produkten innehåller 58% fullkorn. KAN INNEHÅLLA SPÅR AV ANDRA NÖTTER.
START! Hasselnöt är en svenskproducerad granola gjord på hasselnötter och noga utvald havre som rostas i ugnen vilket ger den unika och knäckiga smaken. Vår goda och knapriga granola passar utmärkt att strö över yoghurten, som topping på desserten eller helt enkelt att äta som den är. START! Hasselnöt innehåller naturliga ingredienser, 58% fullkorn och är en källa till fiber.
Lantmännen ägs av svenska bönder och tillsammans tar vi ansvar från jord till bord. Vi har förutsättningar att ställa rätt krav i alla steg. Stötta svenskt lantbruk genom att köpa produkter från Lantmännen.
100510314064 / Kolonial/Speceri -- Frukostcerealier -- Müsli -- Müsli, med frukt
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 275 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaring: torrt, ej över normal rumstemperatur. Förvaras avskilt från varor med stark lukt. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1848 kJ |
| Energi: | 440 kcal |
| Fett: | 16 g |
| - Varav mättat fett: | 1,9 g |
| Kolhydrat: | 60 g |
| - Varav sockerarter: | 21 g |
| Protein: | 8,7 g |
| Salt: | 0,47 g |
| Fiber: | 7,9 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Nötter | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310130801730 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 7 st Mellannivåförpackningar 17310130801737 |
| Artikelkategori: | Hasselnöt |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Start! Granola Hasselnöt 750g |
| Produktnamn: | Hasselnöt |
| Varumärke: | START! |
| Förpackningsstorlek: | 750g |
| Sökbegrepp E-handel | START Hasselnöt, START, START!, Flingor, START Flingor, Hasselnöt, Nötter, Granola, müsli, musli, muesli, startfrukost, frukost, mellanmål, snacks, fullkorn, dessert, svensk havre, svenskproducerad, crunchy, fiberrik, Lantmännen, |
|---|
| Marknadsbudskap: | START! Hasselnöt är en svenskproducerad granola gjord på hasselnötter och noga utvald havre som rostas i ugnen vilket ger den unika och knäckiga smaken. Vår goda och knapriga granola passar utmärkt att strö över yoghurten, som topping på desserten eller helt enkelt att äta som den är. START! Hasselnöt innehåller naturliga ingredienser, 58% fullkorn och är en källa till fiber. Lantmännen ägs av svenska bönder och tillsammans tar vi ansvar från jord till bord. Vi har förutsättningar att ställa rätt krav i alla steg. Stötta svenskt lantbruk genom att köpa produkter från Lantmännen. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Rik på fiber 58% fullkorn Startfrukost Till frukost, mellanmål, snacks eller dessert |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-11-26 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-10-19 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000284 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | HAVREgryn*, socker, vegetabilisk olja (raps, shea), sirap, VETEflingor*, rostade HASSELNÖTTER 5%, VETEkli, torkade äppelbitar 3% (antioxidationsmedel (citronsyra)), glukossirap, salt. *Fullkorn. Produkten innehåller 58% fullkorn. KAN INNEHÅLLA SPÅR AV ANDRA NÖTTER. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaring: torrt, ej över normal rumstemperatur. Förvaras avskilt från varor med stark lukt. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 15 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 15 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 275 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 820 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 750 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 750 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 152 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 51 mm |
| Artikelns höjd: | 257 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310130801737 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 100034 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 7 st Basnivåförpackningar 07310130801730 |
| Ingår i: | 54 st Toppnivåförpackningar 87310130801736 |
| Artikelkategori: | Granola Start! Hasselnöt |
|---|---|
| Produktnamn: | Granola Start! Hasselnöt |
| Varumärke: | START! |
| Förpackningsstorlek: | 7x750 g |
| Leverantörens artikelnummer | 100034 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-11-26 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000284 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 176 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5916 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5250 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5250 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 262 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 367 mm |
| Artikelns höjd: | 160 mm |
| Staplingsbarhet | 6 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 87310130801736 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 54 st Mellannivåförpackningar 17310130801737 |
| Artikelkategori: | Granola Start! Hasselnöt |
|---|---|
| Varumärke: | START! |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-11-26 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000284 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 344464 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1110 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |