
RÅGkärnor (finklippta).
Kungsörnen Rågkross från Lantmännen är gjord av hela rågkorn som klipps i bitar. Det gör att när du bakar med rågkross får du bröd med grov konsistens, bra tuggmotstånd och en fyllig, mustig och god smak. Rågkross är nyckelhålsmärkt och rik på fiber.
100110044038 / Kolonial/Speceri -- Mjöl/Gryn -- Kli/Fiber -- Övrig kli/fiber
| Typ av märkning: | Från Sverige Nyckelhålet |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Torrt, ej över normal rumstemperatur och avskilt från varor med stark lukt. |
| Användningsinstruktioner: | Rågkakor (4 st) 1 dl kallt vatten 70 g (ca 1 dl) Kungsörnen Rågkross 4 dl kallt vatten 25 g smör eller margarin 50 g (1 pkt) jäst 2 tsk salt 1 msk sirap 1 msk stött anis eller fänkål 750 g (ca 13 dl) Kungsörnen Rågsikt 1. Koka upp vatten och rågkross och häll blandningen i en degskål. 2. Blanda ner vatten och matfett i rågkrosset. Låt det svalna till 37°C. 3. Smula ner jästen och rör om tills den löst sig. 4. Tillsätt salt, sirap, krydda och mjöl, men spar 1 dl till utbakningen. 5. Arbeta degen kraftigt (ta ev mer mjöl) tills den känns smidig. Låt den jäsa under bakduk, ca 20 minuter. 6. Knåda degen lätt på mjölat bakbord och dela degen i 4 delar. Kavla eller platta ut varje del till en rund kaka, ca 16 cm i diameter. Lägg kakorna på smorda eller bakplåtspappersklädda plåtar. Nagga med en gaffel. 7. Låt dem jäsa under bakduk, ca 30 minuter. Värm ugnen till 225°C (varmluft 200°C). 8. Grädda mitt i ugnen, 12–15 minuter. Pensla rågkakorna med vatten, ev blandat med lite sirap. 9. Låt dem kallna på galler under bakduk. 10. Servera dem med smör och tjocka skivor ost. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | DRI | |
| Basmängd: | Per 100 gr | |
| Energi: | 1350 kJ | |
| Energi: | 320 kcal | |
| Fett: | 1,9 g | |
| - Varav mättat fett: | 0,3 g | |
| Kolhydrat: | 60 g | |
| - Varav sockerarter: | 0,9 g | |
| Fiber: | 16 g | |
| Protein: | 7,7 g | |
| Salt: | 0 g | |
| Vitamin B6: | 0,35 mg | 25 (*) |
| Folsyra: | 50 µg | 25 (*) |
| Magnesium: | 100 mg | 27 (*) |
| Järn: | 3,7 mg | 26 (*) |
| Zink: | 3 mg | 30 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310130769030 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 17310130769037 |
| Artikelkategori: | Rågkross |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Kungsörnen Rågkross 500g |
| Produktnamn: | Rågkross |
| Varumärke: | KUNGSÖRNEN |
| Förpackningsstorlek: | 500g |
| Kontakt GLN: | 7310130153815 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Lantmännen Cerealia AB |
| Kontaktadress: | 112 17 Stockholm |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| Telefon: | 020-84 84 84 |
| Sökbegrepp E-handel | Råg, kross, rågbröd, mustigt bröd, bakning, nyttigt bröd, nyttigt mjöl, fiber, fibermjöl, grovt mjöl, grovt bröd, fibrer, rågkross bröd |
|---|
| Marknadsbudskap: | Kungsörnen Rågkross från Lantmännen är gjord av hela rågkorn som klipps i bitar. Det gör att när du bakar med rågkross får du bröd med grov konsistens, bra tuggmotstånd och en fyllig, mustig och god smak. Rågkross är nyckelhålsmärkt och rik på fiber. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Till bakning Rik på fiber Nyckelhålsmärkt. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-10-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-10-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000601 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | RÅGkärnor (finklippta). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 11042917 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt, ej över normal rumstemperatur och avskilt från varor med stark lukt. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Rågkakor (4 st) 1 dl kallt vatten 70 g (ca 1 dl) Kungsörnen Rågkross 4 dl kallt vatten 25 g smör eller margarin 50 g (1 pkt) jäst 2 tsk salt 1 msk sirap 1 msk stött anis eller fänkål 750 g (ca 13 dl) Kungsörnen Rågsikt 1. Koka upp vatten och rågkross och häll blandningen i en degskål. 2. Blanda ner vatten och matfett i rågkrosset. Låt det svalna till 37°C. 3. Smula ner jästen och rör om tills den löst sig. 4. Tillsätt salt, sirap, krydda och mjöl, men spar 1 dl till utbakningen. 5. Arbeta degen kraftigt (ta ev mer mjöl) tills den känns smidig. Låt den jäsa under bakduk, ca 20 minuter. 6. Knåda degen lätt på mjölat bakbord och dela degen i 4 delar. Kavla eller platta ut varje del till en rund kaka, ca 16 cm i diameter. Lägg kakorna på smorda eller bakplåtspappersklädda plåtar. Nagga med en gaffel. 7. Låt dem jäsa under bakduk, ca 30 minuter. Värm ugnen till 225°C (varmluft 200°C). 8. Grädda mitt i ugnen, 12–15 minuter. Pensla rågkakorna med vatten, ev blandat med lite sirap. 9. Låt dem kallna på galler under bakduk. 10. Servera dem med smör och tjocka skivor ost. |
| Återvinningsinstruktioner: | Påsen sorteras som pappersförpackning |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 15 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 15 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningspåstående: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 521 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 96 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 48 mm |
| Artikelns höjd: | 160 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310130769037 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 100399 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 07310130769030 |
| Ingår i: | 80 st Toppnivåförpackningar 87310130769036 |
| Artikelkategori: | Rågkross |
|---|---|
| Produktnamn: | Rågkross |
| Varumärke: | KUNGSÖRNEN |
| Leverantörens artikelnummer | 100399 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-10-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-10-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000601 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 100 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 6352 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 196 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 296 mm |
| Artikelns höjd: | 163 mm |
| Staplingsbarhet | 5 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 87310130769036 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 80 st Mellannivåförpackningar 17310130769037 |
| Artikelkategori: | Rågkross |
|---|---|
| Varumärke: | KUNGSÖRNEN |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-10-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-10-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000601 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 533160 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 980 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 16 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |