
Socker, VETEmjöl, helÄGGspulver, skumMJÖLKspulver, bakpulver (natriumbikarbonat, E 341, E 450), emulgeringsmedel (vegetabilisk E 471), aromämnen (vanilj, citron), salt, VETEmaltmjöl, färgämne (E 101).
Kungsörnen Sockerkaka från Lantmännen är en härligt mjuk favorit. Baka och ät precis som den är eller tillsätt det du älskar mest. Du kan enkelt göra mixen till din egen genom att addera exempelvis kardemumma, hallon eller varför inte kakao och göra en tigerkaka? Ett paket ger 14 stycken bitar sockerkaka. Du behöver bara tillsätta 50 g smör (eller valfritt fett) och 2,25 dl vatten till sockerkaksmixen, sedan grädda den på 175°C i ca 45 minuter. Med Kungsörnens kakmixer kan vem som helst baka! En mix som är perfekt att ha hemma för alla möjliga tillfällen!
100410254046 / Kolonial/Speceri -- Bakmixer/Äggmixer -- Kakmix -- Sockerkaka
| Typ av märkning: | Nyckelhålet |
|---|
| Tillagningsmetod: |
|
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Torrt, ej över normal rumstemperatur och avskilt från varor med stark lukt. |
| Användningsinstruktioner: | Du behöver: 50 g smör (alternativt margarin), 2,25 dl vatten 1. Värm ugnen till 175°C (varmluft 160°C). Smörj och bröa en form (ca 1½ liter). 2. Häll paketets innehåll i en skål. Tillsätt 2,25 dl vatten och 50 g smör eller margarin, smält eller flytande. 3. Vispa till en jämn smet, och häll smeten i formen. Grädda i nedre delen av ugnen, ca 45 minuter. Känn med sticka att kakan är torr. 4. Ta kakan ur ugnen. Låt den stå kvar i formen några minuter innan du stjälper upp den. Tips! Blanda hälften av smeten med 2 msk kakao. Varva ljus och mörk smet i en form och dra en gaffel igenom så att kakan marmoreras |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1600 kJ |
| Energi: | 370 kcal |
| Fett: | 3,5 g |
| - Varav mättat fett: | 1,1 g |
| Kolhydrat: | 77 g |
| - Varav sockerarter: | 47 g |
| Fiber: | 1,3 g |
| Protein: | 8,1 g |
| Salt: | 1,4 g |
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1300 kJ |
| Energi: | 310 kcal |
| Fett: | 8,9 g |
| - Varav mättat fett: | 4,9 g |
| Kolhydrat: | 52 g |
| - Varav sockerarter: | 32 g |
| Fiber: | 0,9 g |
| Protein: | 5,5 g |
| Salt: | 1,0 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310130155505 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 17310130155502 |
| Artikelkategori: | Sockerkaka |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Kungsörnen Sockerkaka Mix 420g |
| Produktnamn: | Sockerkaka |
| Varumärke: | KUNGSÖRNEN |
| Förpackningsstorlek: | 420g |
| Kontakt GLN: | 7310130153815 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Lantmännen Cerealia AB |
| Kontaktadress: | 112 17 Stockholm |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| Telefon: | 020-84 84 84 |
| Sökbegrepp E-handel | kakmix, mix, sötmix, kaka, fika, fikabröd, lättbakat, sockerkaksmix, enkel dessert, enkel efterätt, enkel kaka, bakning, saftig kaka, barnbak, baka med barn, lätt att baka, kungsörnen, lantmännen, påskaka, påsktårta, påskkaka, baka till påsk, kaffebröd, enkel sockerkaka, saftig sockerkaka, sockerkaka recept |
|---|
| Marknadsbudskap: | Kungsörnen Sockerkaka från Lantmännen är en härligt mjuk favorit. Baka och ät precis som den är eller tillsätt det du älskar mest. Du kan enkelt göra mixen till din egen genom att addera exempelvis kardemumma, hallon eller varför inte kakao och göra en tigerkaka? Ett paket ger 14 stycken bitar sockerkaka. Du behöver bara tillsätta 50 g smör (eller valfritt fett) och 2,25 dl vatten till sockerkaksmixen, sedan grädda den på 175°C i ca 45 minuter. Med Kungsörnens kakmixer kan vem som helst baka! En mix som är perfekt att ha hemma för alla möjliga tillfällen! |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Saftig sockerkaka Lättbakat Tillsätt endast smör och vatten |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-01-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-01-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000156 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Socker, VETEmjöl, helÄGGspulver, skumMJÖLKspulver, bakpulver (natriumbikarbonat, E 341, E 450), emulgeringsmedel (vegetabilisk E 471), aromämnen (vanilj, citron), salt, VETEmaltmjöl, färgämne (E 101). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 19012000 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt, ej över normal rumstemperatur och avskilt från varor med stark lukt. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Du behöver: 50 g smör (alternativt margarin), 2,25 dl vatten 1. Värm ugnen till 175°C (varmluft 160°C). Smörj och bröa en form (ca 1½ liter). 2. Häll paketets innehåll i en skål. Tillsätt 2,25 dl vatten och 50 g smör eller margarin, smält eller flytande. 3. Vispa till en jämn smet, och häll smeten i formen. Grädda i nedre delen av ugnen, ca 45 minuter. Känn med sticka att kakan är torr. 4. Ta kakan ur ugnen. Låt den stå kvar i formen några minuter innan du stjälper upp den. Tips! Blanda hälften av smeten med 2 msk kakao. Varva ljus och mörk smet i en form och dra en gaffel igenom så att kakan marmoreras |
| Återvinningsinstruktioner: | Återvinn/Källsortera förpackning som pappersförpackning. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 15 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 15 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DD-MM-YYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Språk på förpackning | Svenska |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpackningspåstående: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 445 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 420 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 420 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 95 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 47 mm |
| Artikelns höjd: | 160 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310130155502 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 100466 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 07310130155505 |
| Ingår i: | 80 st Toppnivåförpackningar 87310130155501 |
| Artikelkategori: | Sockerkaka |
|---|---|
| Produktnamn: | Sockerkaka |
| Varumärke: | KUNGSÖRNEN |
| Leverantörens artikelnummer | 100466 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2009-02-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2009-02-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000156 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 502 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5842 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 197 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 294 mm |
| Artikelns höjd: | 170 mm |
| Staplingsbarhet | 10 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 87310130155501 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 80 st Mellannivåförpackningar 17310130155502 |
| Artikelkategori: | Sockerkaka |
|---|---|
| Varumärke: | KUNGSÖRNEN |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2009-02-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2009-02-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000156 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 492660 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1000 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 16 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |