

Kycklingvingar, salt, socker, rårörsocker, lök, vitlök, svartpeppar, spiskumminfrö, chili, koriander, kryddpeppar, palsternacka, libbsticka, modifierad stärkelse, rökt salt, tomat, rökt paprika, kryddextrakt (paprika, muskot, chilipeppar, kummin, peppar), oregano, stabiliseringsmedel (E450, E451), druvsocker, surhetsreglerande medel (E262), antioxidationsmedel (E301), arom. Till 100g färdiggrillad kyckling har använts 110g kycklingvingar.
Färdiglagade Chicken Wings Buffalo style med rejäl smak och härlig hetta. En lättserverad snackingfavorit som bara behöver värmas. Perfekt för bar, event och casual dining – lika bra som sharing, förrätt eller tilltugg. Servera med klassisk blue cheese-dip, ranch eller krispiga fries. Bara att värma och servera.
Färdiglagade Chicken Wings Buffalo style med rejäl smak och härlig hetta.
206813465992 / Djupfryst -- Fågelprodukter -- Kyckling, grillad/stekt -- Kyckling, vingar
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: | Upptining: Tina kycklingen ca 1 dygn i kylskåp. Tillagning: Färdig att servera varm eller kall. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 547 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 800 kJ |
| Energi: | 190 kcal |
| Fett: | 12 g |
| - Varav mättat fett: | 3,0 g |
| Kolhydrat: | < 0,9 g |
| - Varav sockerarter: | < 0,8 g |
| Protein: | 19 g |
| Salt: | < 1,9 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07300324030008 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 2 st Mellannivåförpackningar 17300324030005 |
| Artikelkategori: | Kycklingvingar |
|---|---|
| Produktnamn: | Snacks Vingar Buffalo Hot |
| Varumärke: | Kronfågel |
| Förpackningsstorlek: | 2.5kg |
| Sökbegrepp E-handel | Kycklingvingar, Kyckling, vingar |
|---|
| Marknadsbudskap: | Färdiglagade Chicken Wings Buffalo style med rejäl smak och härlig hetta. En lättserverad snackingfavorit som bara behöver värmas. Perfekt för bar, event och casual dining – lika bra som sharing, förrätt eller tilltugg. Servera med klassisk blue cheese-dip, ranch eller krispiga fries. Bara att värma och servera. Färdiglagade Chicken Wings Buffalo style med rejäl smak och härlig hetta. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-16 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Ja |
|---|---|
| Säsong kod: | Vår-Sommar |
| Produktklass, kod: | 10005769 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Kycklingvingar, salt, socker, rårörsocker, lök, vitlök, svartpeppar, spiskumminfrö, chili, koriander, kryddpeppar, palsternacka, libbsticka, modifierad stärkelse, rökt salt, tomat, rökt paprika, kryddextrakt (paprika, muskot, chilipeppar, kummin, peppar), oregano, stabiliseringsmedel (E450, E451), druvsocker, surhetsreglerande medel (E262), antioxidationsmedel (E301), arom. Till 100g färdiggrillad kyckling har använts 110g kycklingvingar. |
|---|
| Tillverkningsland: | Norge |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 16023219 |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -30 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -30 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 547 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DD.MM.YYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 19 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2519 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2500 gram |
|---|
| C:a vikt/volym: | Ja |
|---|
| Artikelns bredd: | 320 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 60 mm |
| Artikelns höjd: | 390 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17300324030005 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 4030 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 2 st Basnivåförpackningar 07300324030008 |
| Ingår i: | 60 st Toppnivåförpackningar 77300324030007 |
| Artikelkategori: | Kycklingvingar |
|---|---|
| Produktnamn: | Snacks Vingar Buffalo Hot |
| Varumärke: | Kronfågel |
| Leverantörens artikelnummer | 4030 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-16 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Ja |
|---|---|
| Säsong kod: | Vår-Sommar |
| Produktklass, kod: | 10005769 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -30 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -30 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 230 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5268 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 260 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 345 mm |
| Artikelns höjd: | 180 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 77300324030007 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 60 st Mellannivåförpackningar 17300324030005 |
| Artikelkategori: | Kycklingvingar |
|---|---|
| Varumärke: | Kronfågel |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-16 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Ja |
|---|---|
| Säsong kod: | Vår-Sommar |
| Produktklass, kod: | 10005769 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 341080 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1250 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 10 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |