
mjöl [VETE, ris, majs], vatten, kokt kycklingbröst (20 %) [kyckling (97 %), tapiokastärkelse, dextros, salt], färskost [färskost (MJÖLK), salt], rapsolja, soltorkad tomatpuré [vatten, soltorkad tomat (tomat, salt), salt, vinäger, citronsaft], kryddblandning [kryddor (spiskummin, vitlökspulver, lökpulver, ingefära, korianderfrön, kryddnejlika, kanel, svartpeppar, anisfrön, kardemumma, kummin], salt], tomatpulver, salt, stärkelse (ris, potatis, majs), förtjockningsmedel (E1414), dextros, maltodextrin.
204512216490 / Djupfryst -- För- och huvudrättsbakverk med fyllning -- Övriga bakverk med fyllning -- Övrig bakverk med fyllning
| Tillagningssätt: | Förgrädda |
|---|---|
| Anvisningar: | För bästa resultat, använd ett eget program i Merrychef-ugn. Kontakta Danora för rätt inställningar. Varmluftsugn: 200 °C i ca 17 minuter. |
| Övre optimal förtäringstemperatur: | 200 |
| Nedre optimal förtäringstemperatur: | 200 |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 946 kJ |
| Energi: | 226 kcal |
| Fett: | 11 g |
| - Varav mättat fett: | 4,1 g |
| Kolhydrat: | 23 g |
| - Varav sockerarter: | 2,8 g |
| Protein: | 7,4 g |
| Salt: | 1,8 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Laktos | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07090032312311 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 48 st Mellannivåförpackningar 17090032316750 |
| Artikelkategori: | Taquito |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Rullad Tortilla med kyckling och masalakryddor |
| Produktnamn: | Taquito Chicken Masala |
| Varumärke: | Danora |
| Förpackningsstorlek: | 80g |
| Kontaktnamn: | Danora Sweden AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | Karenlyst Allé 5, 0278 Oslo |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Telefon: | +47 23 13 18 |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-09 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-03-17 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-03-24 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006748 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | mjöl [VETE, ris, majs], vatten, kokt kycklingbröst (20 %) [kyckling (97 %), tapiokastärkelse, dextros, salt], färskost [färskost (MJÖLK), salt], rapsolja, soltorkad tomatpuré [vatten, soltorkad tomat (tomat, salt), salt, vinäger, citronsaft], kryddblandning [kryddor (spiskummin, vitlökspulver, lökpulver, ingefära, korianderfrön, kryddnejlika, kanel, svartpeppar, anisfrön, kardemumma, kummin], salt], tomatpulver, salt, stärkelse (ris, potatis, majs), förtjockningsmedel (E1414), dextros, maltodextrin. |
|---|
| Tillverkningsland: | Nederländerna |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 19059090 |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -30 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -30 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DDMMMYYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Ingen datummärkning |
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 26 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 80 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 80 gram |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 80 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 20 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 120 mm |
| Artikelns höjd: | 20 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17090032316750 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 13715 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 48 st Basnivåförpackningar 07090032312311 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 91 st Toppnivåförpackningar 27090032316795 |
| Artikelkategori: | Taquito |
|---|---|
| Produktnamn: | Taquito Chicken Masala |
| Varumärke: | Danora |
| Förpackningsstorlek: | 3840g |
| Leverantörens artikelnummer | 13715 |
|---|
| Kontaktnamn: | Danora Sweden AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | Karenlyst Allé 5, 0278 Oslo |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Telefon: | +47 23 13 18 |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-09 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-03-17 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-03-24 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006748 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -30 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -30 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Språk på förpackning | Svenska, Norska |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 139 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 4005 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 3840 gram |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 3840 gram |
| Artikelns bredd: | 156 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 436 mm |
| Artikelns höjd: | 147 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27090032316795 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 91 st Mellannivåförpackningar 17090032316750 |
| Artikelkategori: | Taquito |
|---|---|
| Varumärke: | Danora |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-09 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-03-17 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-03-24 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006748 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -30 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -30 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 389455 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1179 mm |
| Staplingsbarhet | 7 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 13 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |