
Potatis 68 %, laktosfri MJÖLKDRYCK, ÄGG, VETEMJÖL, rapsolja, laktosfritt SMÖR, salt. Kan innehålla spår av råg, korn eller havre
Laktosfri.
Vår raggmunk innehåller precis det en klassisk raggmunk ska innehålla; massor av riven potatis, laktosfri mjölk och smör, ägg, vetemjöl, salt och rapsolja. Inget annat. Vi steker den i smör på gjutjärnshäll, så att den blir så där vackert gyllene och härligt knaprig och frasig. Och den smakar som en äkta, hemlagad raggmunk ska smaka. Med andra ord; inga konstigheter, bara en riktigt god raggmunk. En raggmunk för den som gillar raggmunk! Det enda lite speciella med vår raggmunk är kanske formen. Den är rund, och lite mindre än en klassisk raggmunk. På så vis kan portionerna anpassas efter målgruppen bättre. Och så är den laktosfri. Servera den gärna med knaperstekt fläsk och lingonsylt.
Produkten är färdigstekt.
205812714999 / Djupfryst -- Grönsaksrätter -- Vegetariska biffar, kåldolmar -- Vegetariska biffar, kåldolmar
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Laktos | Fri från | Ja |
| Tillagningsmetod: |
|
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 707 kJ |
| Energi: | 169 kcal |
| Fett: | 8,1 g |
| - Varav mättat fett: | 1,9 g |
| Kolhydrat: | 19 g |
| - Varav sockerarter: | 1,0 g |
| Protein: | 4,7 g |
| Salt: | 1,4 g |
| Fiber: | 1,5 g |
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 06405263042202 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 4220 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 56 st Toppnivåförpackningar 06405263142209 |
| Artikelkategori: | RAGGMUNK |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Raggmunk |
| Produktnamn: | RAGGMUNK 50 g |
| Varumärke: | LAGERBLAD FOODS |
| Reglerat produktnamn: | Raggmunk 50 g |
| Förpackningsstorlek: | 5,0 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 4220 |
|---|
| Övrig Information | Ca 100 st x 50 g |
|---|
| Marknadsbudskap: | Laktosfri. Vår raggmunk innehåller precis det en klassisk raggmunk ska innehålla; massor av riven potatis, laktosfri mjölk och smör, ägg, vetemjöl, salt och rapsolja. Inget annat. Vi steker den i smör på gjutjärnshäll, så att den blir så där vackert gyllene och härligt knaprig och frasig. Och den smakar som en äkta, hemlagad raggmunk ska smaka. Med andra ord; inga konstigheter, bara en riktigt god raggmunk. En raggmunk för den som gillar raggmunk! Det enda lite speciella med vår raggmunk är kanske formen. Den är rund, och lite mindre än en klassisk raggmunk. På så vis kan portionerna anpassas efter målgruppen bättre. Och så är den laktosfri. Servera den gärna med knaperstekt fläsk och lingonsylt. Produkten är färdigstekt. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Laktosfri. Produkten är färdigstekt. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-04-17 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-04-20 |
| Produktklass, kod: | 10000270 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Potatis 68 %, laktosfri MJÖLKDRYCK, ÄGG, VETEMJÖL, rapsolja, laktosfritt SMÖR, salt. Kan innehålla spår av råg, korn eller havre |
|---|
| Tillverkningsland: | Finland |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Laktos | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5265 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|
| Minsta antal enheter i förpackningen: | 98 |
|---|---|
| Maximalt antal enheter i förpackningen: | 102 |
| Vikt/volym (per st): | 50 Gram |
| C:a vikt/volym: | Ja |
| Artikelns bredd: | 290 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 390 mm |
| Artikelns höjd: | 130 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 06405263142209 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 56 st Basnivåförpackningar 06405263042202 |
| Artikelkategori: | RAGGMUNK |
|---|---|
| Varumärke: | LAGERBLAD FOODS |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-04-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000270 |
|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 319840 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1100 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |