Nötfärs EU-EKO
Nötfärs EU-EKO
Artikelnr
4565 (Bas)
Varumärke
Andersson & Tillman
Uppgiftslämnare
Andersson & Tillman AB
Dabas produktklassificering
308414595439 / Färskvaror/Kylvaror -- Kött, oberett -- Nötkött -- Nötfärs
Märkning
| Typ av märkning: | EU-ekologiskt
|
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Fetthalt lägre än 12%, procentandel kollagen av köttproteinet lägre än 15% |
|---|
Upphandlingsmyndighetens hållbarhetskriterier:
- EU-ekologisk vara, 11009, Bas
Förvaring
| Temperatur (°C): | |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 10 |
|---|
Artikelidentitet
| Artikelns identitet, GTIN: | 02372759200009 |
|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 4565 |
|---|
| Konsumentartikel: | Ja |
|---|
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
|---|
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
|---|
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
|---|
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 97340063045652
|
|---|
Beskrivning
| Artikelkategori: | Nötfärs EU-EKO |
|---|
| Produktnamn: | Nötfärs EU-EKO |
|---|
| Varumärke: | Andersson & Tillman |
|---|
| Förpackningsstorlek: | 5000g |
|---|
Kompletterande artikelidentitet
| Leverantörens artikelnummer | 4565 |
|---|
Artikelinformationsdatum
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-10-24 |
|---|
Leverans och köp:
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-10-24 |
|---|
Säsong
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
GPC PRODUKTKLASSIFICERING
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
INGREDIENSFÖRTECKNING
| Ingrediensförteckning: | Nötkött |
|---|
TEMPERATUR
| Högsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
|---|
Livslängd
| Total hållbarhet (dagar): | 10 |
|---|
HÄLSA
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Fetthalt lägre än 12%, procentandel kollagen av köttproteinet lägre än 15% |
|---|
| Innehåller latex: | Nej |
|---|
DATUMMÄRKNING
| Format för datummärkning, kod: | åååå-mm-dd |
|---|
Datamärkning
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | I kilogram där 'n' anger antal decimaler |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
SKATT
| Skattesats | 12% |
|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
|---|
MÄRKNING FÖRPACKNING
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
Förpackning/Plattformstyp:
| Förpacknings-/kollityp: | Ospecificerad förpackning |
|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
|---|
| Förpackningsvikt: | 30 gram |
|---|
| Förpackningsfunktion: | Vakuumpackad |
|---|
| Förpackningsmaterial: | |
|---|
VIKT
| Artikelns bruttovikt: | 5030 gram |
|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
|---|
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
|---|
Nettoinnehåll
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|
Mått
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|
| Artikelns djup: | 396 mm |
|---|
| Artikelns höjd: | 90 mm |
|---|
Staplingsbarhet
| Staplingsbarhet | 5000 basförpackningar i höjd |
|---|
Artikelidentitet
| Artikelns identitet, GTIN: | 97340063045652 |
|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
|---|
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
|---|
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
|---|
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
|---|
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 02372759200009
|
|---|
| Ingår i: | 24 st Toppnivåförpackningar 67340063045651
|
|---|
Beskrivning
| Artikelkategori: | Nötfärs EU-EKO |
|---|
| Varumärke: | Andersson & Tillman |
|---|
Artikelinformationsdatum
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-10-24 |
|---|
Leverans och köp:
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-10-24 |
|---|
GPC PRODUKTKLASSIFICERING
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
Förpackning/Plattformstyp:
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
|---|
| Förpackningsvikt: | 576 gram |
|---|
| Plattformshöjd: | 155mm |
|---|
| Förpackningsmaterial: | |
|---|
VIKT
| Artikelns bruttovikt: | 20696 gram |
|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 20000 gram |
|---|
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
|---|
Mått
| Artikelns bredd: | 400 mm |
|---|
| Artikelns djup: | 600 mm |
|---|
| Artikelns höjd: | 155 mm |
|---|
Staplingsbarhet
| Staplingsbarhet | 100000 mellanförpackningar i höjd |
|---|
Artikelidentitet
| Artikelns identitet, GTIN: | 67340063045651 |
|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
|---|
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
|---|
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
|---|
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
|---|
| Består av: | 24 st Mellannivåförpackningar 97340063045652
|
|---|
Beskrivning
| Artikelkategori: | Nötfärs EU-EKO |
|---|
| Varumärke: | Andersson & Tillman |
|---|
Artikelinformationsdatum
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-10-24 |
|---|
Leverans och köp:
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-10-24 |
|---|
GPC PRODUKTKLASSIFICERING
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
Förpackning/Plattformstyp:
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
|---|
| Förpackningsmaterial: | - Övrigt trä
- Vikt: 25000 gram
|
|---|
VIKT
| Artikelns bruttovikt: | 521704 gram |
|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
|---|
Mått
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
|---|
| Artikelns höjd: | 1074 mm |
|---|
Staplingsbarhet
| Staplingsbarhet | 200000 toppförpackningar i höjd |
|---|
PACKMÖNSTER
| Antal per lav: | 4 st |
|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |
|---|
Observera att innehåll och näringsvärden kan förändras. Läs alltid på förpackningen för aktuell information.