Skinka rökt strimlad
Skinka rökt striml
Artikelnr
1767 (Bas)
Varumärke
Andersson & Tillman
Uppgiftslämnare
Andersson & Tillman AB
Ingredienser
Skinka av gris, vatten, salt, socker, konserveringsmedel E250, antioxidationsmedel E301, E331.
Marknadsbudskap
Mat från Uppland
Dabas produktklassificering
308514635732 / Färskvaror/Kylvaror -- Köttprodukter -- Charkuterier utom korv -- Skinka, rökt
Märkning
Upphandlingsmyndighetens hållbarhetskriterier:
- Bedövning vid slakt - kött, 10763:1, Bas
- Förbud mot svanskupering, 10440:2, Bas
- Information om råvarans ursprung - kött , 11527, Bas
- Lösgående grisar, 10437:1, Bas
- Operativa ingrepp med bedövning - griskött, 11396, Bas
- Operativa ingrepp med bedövning och smärtlindring - griskött, 11397, Avancerad
- Transport av djur till slakt, 10762:1, Bas
- Tuggbart och manipulerbart strömedel - griskött, 10439:1, Bas
- Utfodring vid uppstallning före slakt, 11534, Avancerad
- Ansvarsfull antibiotikaanvändning - kött, 11398, Bas
- Antibiotikaförskrivning, 10416:1, Avancerad
Förvaring
| Temperatur (°C): | |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 31 |
|---|
Artikelidentitet
| Artikelns identitet, GTIN: | 02372752100009 |
|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 1767 |
|---|
| Konsumentartikel: | Ja |
|---|
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
|---|
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
|---|
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
|---|
| Ingår i: | 10 st Mellannivåförpackningar 97340063017673
|
|---|
Beskrivning
| Artikelkategori: | Skinka rökt strimlad |
|---|
| Produktnamn: | Skinka rökt striml |
|---|
| Varumärke: | Andersson & Tillman |
|---|
| Förpackningsstorlek: | 2000g |
|---|
Kompletterande artikelidentitet
| Leverantörens artikelnummer | 1767 |
|---|
Marknadsinformation
| Övrig Information | Alspånsrökt |
|---|
Marknadsbudskap
| Marknadsbudskap: | Mat från Uppland |
|---|
Artikelinformationsdatum
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-10-19 |
|---|
Leverans och köp:
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-10-19 |
|---|
Säsong
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
GPC PRODUKTKLASSIFICERING
| Produktklass, kod: | 10005781 |
|---|
INGREDIENSFÖRTECKNING
| Ingrediensförteckning: | Skinka av gris, vatten, salt, socker, konserveringsmedel E250, antioxidationsmedel E301, E331. |
|---|
TEMPERATUR
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
|---|
Livslängd
| Total hållbarhet (dagar): | 31 |
|---|
DATUMMÄRKNING
| Format för datummärkning, kod: | åååå-mm-dd |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
Datamärkning
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | I kilogram där 'n' anger antal decimaler |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
SKATT
| Skattesats | 12% |
|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
|---|
MÄRKNING FÖRPACKNING
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
Förpackning/Plattformstyp:
| Förpacknings-/kollityp: | Ospecificerad förpackning |
|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
|---|
| Förpackningsfunktion: | Vakuumpackad |
|---|
VIKT
| Artikelns bruttovikt: | 2012 gram |
|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2000 gram |
|---|
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
|---|
Nettoinnehåll
| Nettoinnehåll värde: | 2000 gram |
|---|
Mått
| Artikelns bredd: | 188 mm |
|---|
| Artikelns djup: | 227 mm |
|---|
| Artikelns höjd: | 90 mm |
|---|
Staplingsbarhet
| Staplingsbarhet | 1000 basförpackningar i höjd |
|---|
Artikelidentitet
| Artikelns identitet, GTIN: | 97340063017673 |
|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
|---|
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
|---|
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
|---|
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
|---|
| Består av: | 10 st Basnivåförpackningar 02372752100009
|
|---|
| Ingår i: | 24 st Toppnivåförpackningar 67340063017672
|
|---|
Beskrivning
| Artikelkategori: | Skinka rökt strimlad |
|---|
| Varumärke: | Andersson & Tillman |
|---|
Artikelinformationsdatum
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-10-19 |
|---|
Leverans och köp:
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-10-19 |
|---|
GPC PRODUKTKLASSIFICERING
| Produktklass, kod: | 10005781 |
|---|
Förpackning/Plattformstyp:
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
|---|
| Förpackningsvikt: | 576 gram |
|---|
| Plattformshöjd: | 155mm |
|---|
VIKT
| Artikelns bruttovikt: | 20696 gram |
|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 20000 gram |
|---|
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
|---|
Mått
| Artikelns bredd: | 400 mm |
|---|
| Artikelns djup: | 600 mm |
|---|
| Artikelns höjd: | 155 mm |
|---|
Staplingsbarhet
| Staplingsbarhet | 100000 mellanförpackningar i höjd |
|---|
Artikelidentitet
| Artikelns identitet, GTIN: | 67340063017672 |
|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
|---|
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
|---|
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
|---|
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
|---|
| Består av: | 24 st Mellannivåförpackningar 97340063017673
|
|---|
Beskrivning
| Artikelkategori: | Skinka rökt strimlad |
|---|
| Varumärke: | Andersson & Tillman |
|---|
Artikelinformationsdatum
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-10-19 |
|---|
Leverans och köp:
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-10-19 |
|---|
GPC PRODUKTKLASSIFICERING
| Produktklass, kod: | 10005781 |
|---|
Förpackning/Plattformstyp:
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
|---|
VIKT
| Artikelns bruttovikt: | 511704 gram |
|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
|---|
Mått
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
|---|
| Artikelns höjd: | 1074 mm |
|---|
Staplingsbarhet
| Staplingsbarhet | 200000 toppförpackningar i höjd |
|---|
PACKMÖNSTER
| Antal per lav: | 4 st |
|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |
|---|
Observera att innehåll och näringsvärden kan förändras. Läs alltid på förpackningen för aktuell information.