
Kamben från gris (84%) (EU), barbequesås (10%) (sirap, vatten/vand, tomatpuré, modifierad stärkelse/stivelse, salt, lök/løg, socker/sukker, kryddor/krydderier (rökt paprika, ingefära, svartpeppar/sort peber, spiskummin, cayennepeppar), vitlök/hvidløg, ättika/eddike, färgämne/farvestof (E150c), ananaspulver, vegetabilisk buljong/bouillon (salt, morot/gulerod, lök/løg, tomat, broccoli, vitkål/hvidkål, palsternacka/pastinak, svamp, persilja/persille), arom), farinsocker/farinsukker, salt, kryddor och örtkryddor/krydderier og krydderurter (paprika, cayennepeppar, svartpeppar/sort peber, vitpeppar/hvid peber, ingefära, oregano), lök/løg, vitlök/hvidløg, maltodextrin, konserveringsmedel (E250). Mängd sky ca 5%.
Frysta, ätfärdiga, saftiga kamben (loin ribs). Långtidsmarinerade med både BBQ-rub och glaze för en fylligare och kraftigare smak. Tillagade enligt sous vide-metoden (slow cooked). Värm med fördel. Tillverkad i Sverige.
206613265745 / Djupfryst -- Köttprodukter -- Griskött, berett -- Övrigt griskött
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Mängd sky ca 5%. |
|---|
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: | Färdiglagad/Færdigtilberedt. Tinas i kylskåp/Optøs i køleskab. Värm i 90% värme, 10% ånga/damp i/ved 160°C ugnsvärme/i ovn. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 244 |
| Förvaringsinstruktioner: | Djupfryst/Dybfrost. Förvaras vid/opbevares ved -18°C eller kallare/koldere. |
| Användningsinstruktioner: | Bör inte frysas efter upptining/ Må ikke nedfryses igen efter optøning. Öppnad förpackning förvaras i kylskåp 3–5 dagar/Holdbarhed efter åbning: 3–5 dage på køl. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 400 kJ |
| Energi: | 100 kcal |
| Fett: | 5,2 g |
| - Varav mättat fett: | 2,0 g |
| Kolhydrat: | 6,8 g |
| - Varav sockerarter: | 5,9 g |
| Protein: | 6,1 g |
| Salt: | 1,6 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 02341003300000 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 97310628004875 |
| Artikelkategori: | Sous vide |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Långkokta smaksatta kamben av gris, fryst. |
| Produktnamn: | Kamben BBQ, sous vide |
| Varumärke: | Lithells |
| Reglerat produktnamn: | Långkokta kamben av gris, fryst. |
| Förpackningsstorlek: | ca 800g |
| Kontakt GLN: | 7381000008313 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Atria Sverige AB |
| Kontaktadress: | 697 80 Sköllersta |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Hemsida: | atria.se |
| Sökbegrepp E-handel | bisfenol A fri förpackning, FSC-märkt förpackning, Atria, kamben, Lithells, kött, fläskkött, gris, fläsk, loin ribs, ätfärdig, kan serveras kall och varm, leverantörsförsäkran, beredd, sous vide, färdiglagad, skymängd: ca 5%, hel, marinerad fyra dagar innan tillagning, BBQ, rub och glaze, brynt, kokt, djupfryst, fryst, vakuumförpackad, tillverkas i Sverige. |
|---|---|
| Övrig Information | vikt/st ca 400g, antal/innerförp: 2st, 6 x ca 800g/ytterförp (viktvara), förpackning: plastfilm i kartong, bisfenol A fri förpackning, FSC-märkt förpackning, etikett med innehållsdeklaration och EAN-kod på innerförpackning, ätfärdig, kan serveras kall och varm, beredd, sous vide, färdiglagad, skymängd: ca 5%, hel, marinerad fyra dagar innan tillagning, BBQ, rub och glaze, brynt, kokt, vakuumförpackad, egentillverkad i Sverige (Sköllersta). |
| Marknadsbudskap: | Frysta, ätfärdiga, saftiga kamben (loin ribs). Långtidsmarinerade med både BBQ-rub och glaze för en fylligare och kraftigare smak. Tillagade enligt sous vide-metoden (slow cooked). Värm med fördel. Tillverkad i Sverige. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Frysta, ätfärdiga, saftiga kamben (loin ribs) sous vide. Långtidsmarinerade med både BBQ-rub och glaze för en fylligare och kraftigare smak. Värm med fördel. Tillverkad i Sverige. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-25 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-03-02 |
| Produktklass, kod: | 10005781 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Kamben från gris (84%) (EU), barbequesås (10%) (sirap, vatten/vand, tomatpuré, modifierad stärkelse/stivelse, salt, lök/løg, socker/sukker, kryddor/krydderier (rökt paprika, ingefära, svartpeppar/sort peber, spiskummin, cayennepeppar), vitlök/hvidløg, ättika/eddike, färgämne/farvestof (E150c), ananaspulver, vegetabilisk buljong/bouillon (salt, morot/gulerod, lök/løg, tomat, broccoli, vitkål/hvidkål, palsternacka/pastinak, svamp, persilja/persille), arom), farinsocker/farinsukker, salt, kryddor och örtkryddor/krydderier og krydderurter (paprika, cayennepeppar, svartpeppar/sort peber, vitpeppar/hvid peber, ingefära, oregano), lök/løg, vitlök/hvidløg, maltodextrin, konserveringsmedel (E250). Mängd sky ca 5%. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 16024915 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Djupfryst/Dybfrost. Förvaras vid/opbevares ved -18°C eller kallare/koldere. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Bör inte frysas efter upptining/ Må ikke nedfryses igen efter optøning. Öppnad förpackning förvaras i kylskåp 3–5 dagar/Holdbarhed efter åbning: 3–5 dage på køl. |
| Återvinningsinstruktioner: | Sorteras som plastförpackning. |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 244 |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Mängd sky ca 5%. |
|---|---|
| Innehåller latex: | Nej |
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 30 gram |
| Förpackningsfunktion: | Vakuumpackad |
| Artikelns bruttovikt: | 830 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 800 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Nettoinnehåll värde: | 800 gram |
|---|
| Minsta antal enheter i förpackningen: | 2 |
|---|---|
| Maximalt antal enheter i förpackningen: | 2 |
| Vikt/volym (per st): | 400 Gram |
| C:a vikt/volym: | Ja |
| Artikelns bredd: | 150 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 410 mm |
| Artikelns höjd: | 50 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 97310628004875 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 800487 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 02341003300000 |
| Ingår i: | 60 st Toppnivåförpackningar 77310628004871 |
| Artikelkategori: | Sous vide |
|---|---|
| Produktnamn: | Kamben BBQ, sous vide |
| Varumärke: | Lithells |
| Leverantörens artikelnummer | 800487 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7381000008313 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Atria Sverige AB |
| Kontaktadress: | 697 80 Sköllersta |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Hemsida: | atria.se |
| Sökbegrepp E-handel | bisfenol A fri förpackning, FSC-märkt förpackning, Atria, kamben, Lithells, kött, fläskkött, gris, fläsk, loin ribs, ätfärdig, kan serveras kall och varm, leverantörsförsäkran, beredd, sous vide, färdiglagad, skymängd: ca 5%, hel, marinerad fyra dagar innan tillagning, BBQ, rub och glaze, brynt, kokt, djupfryst, fryst, vakuumförpackad, tillverkas i Sverige. |
|---|
| Marknadsbudskap: | Frysta, ätfärdiga, saftiga kamben (loin ribs). Långtidsmarinerade med både BBQ-rub och glaze för en fylligare och kraftigare smak. Tillagade enligt sous vide-metoden (slow cooked). Värm med fördel. Tillverkad i Sverige. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Frysta, ätfärdiga, saftiga kamben (loin ribs) sous vide. Långtidsmarinerade med både BBQ-rub och glaze för en fylligare och kraftigare smak. Värm med fördel. Tillverkad i Sverige. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-25 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-03-02 |
| Produktklass, kod: | 10005781 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 231 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5217 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 4800 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Nettoinnehåll värde: | 4800 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 210 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 360 mm |
| Artikelns höjd: | 205 mm |
| Staplingsbarhet | 5 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 77310628004871 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 60 st Mellannivåförpackningar 97310628004875 |
| Artikelkategori: | Sous vide |
|---|---|
| Varumärke: | Lithells |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-25 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-03-02 |
| Produktklass, kod: | 10005781 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 338020 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1169 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |