
Svart te, Bergamottarom (4,3%).
Passar på menyn under hela dagen. Det ursprungliga receptet av Earl Grey, originalet gavs till Twinings för över 200 år sedan. Ett delikat svart te smaksatt med citrusfrukten bergamott, vilket ger denna klassiker en fantastisk doft och smak.
110915436612 / Kolonial/Speceri -- Te -- Svart smaksatt -- Påsar med kuvert och snöre
| Typ av märkning: | Rainforest Alliance |
|---|
| Tillagningssätt: | |
|---|---|
| Anvisningar: | |
| Serveringsförslag: | Koka upp friskt vatten, slå över påsen ca, 2dl. låt dra i 4-5 min. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Allergenpåstående: | Innehåller citrus |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 00070177077563 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 00070177521295 |
| Artikelkategori: | Svart Te |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Earl Grey |
| Produktnamn: | Earl Grey |
| Varumärke: | Twinings |
| Förpackningsstorlek: | 25 pås |
| Sökbegrepp E-handel | Te, Earl Grey, svart te, Twinings, Rainforest Alliance, Sourced with Care, Ethical Tea Partnership |
|---|
| Marknadsbudskap: | Passar på menyn under hela dagen. Det ursprungliga receptet av Earl Grey, originalet gavs till Twinings för över 200 år sedan. Ett delikat svart te smaksatt med citrusfrukten bergamott, vilket ger denna klassiker en fantastisk doft och smak. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2013-02-04 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-02-04 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000116 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Svart te, Bergamottarom (4,3%). |
|---|
| Tillverkningsland: | Polen |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 0902300000 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 30 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
|---|
| Databärartyp: | UPC A |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Ask |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 47 gram |
| Förpackningsfunktion: | “Peel-off” |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 97 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 25 Styck |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 50 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 25 Styck |
|---|
| Vikt/volym (per st): | 2 Gram |
|---|---|
| C:a vikt/volym: | Ja |
| Artikelns bredd: | 68 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 149 mm |
| Artikelns höjd: | 78 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 00070177521295 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 249211 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 00070177077563 |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 10070177521292 |
| Artikelkategori: | Svart Te |
|---|---|
| Produktnamn: | Earl Grey |
| Varumärke: | Twinings |
| Leverantörens artikelnummer | 249211 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Te, Earl Grey, svart te, Twinings, Rainforest Alliance, Sourced with Care, Ethical Tea Partnership |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2013-02-04 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-02-04 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000116 |
|---|
| Databärartyp: | UPC A |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 174 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1338 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 169 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 428 mm |
| Artikelns höjd: | 165 mm |
| Staplingsbarhet | 24 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 10070177521292 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Mellannivåförpackningar 00070177521295 |
| Artikelkategori: | Svart Te |
|---|---|
| Varumärke: | Twinings |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2013-02-04 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-02-04 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000116 |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 121336 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1140 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |