
Morot(2,3) (45,1%), ärtor(2,3) (14,4%), potatis(2,3) (9%), HAVREgrynsmjöl(1) (glutenfritt), vatten, kidney böna(2) (4,5%), förtjockningsmedel (E401), rapsolja(2,3), potatismjöl(1), surhetsreglerande medel (E516), grönsaksbuljong(1,3) (salt, malodextrin(1), druvsocker(1), morot(1), kryddor(1), lök(1), svamp (champinjon)(1), vitlök(1)), salt. Ekologiskt (1) KRAV (2) Från Sverige (3) Grönsakshalt 73,1%
Det perfekta alternativet till vanliga köttbullar om man föredrar vegetariskt.
16g/st, Vegetarisk, Vegan, EKO
205812745002 / Djupfryst -- Grönsaksrätter -- Övriga grönsaksrätter -- Övriga grönsaksrätter
| Typ av märkning: | EU-ekologiskt Från Sverige |
|---|
| Tillagningssätt: | Ugnsbaka |
|---|---|
| Anvisningar: | 180grader i ca 12 min, produkten ska tillagas från fryst tillstånd |
| Tillagningsmetod: |
|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 716 kJ |
| Energi: | 170 kcal |
| Fett: | 4,6 g |
| - Varav mättat fett: | 0,6 g |
| Kolhydrat: | 18,3 g |
| - Varav sockerarter: | 3,7 g |
| Protein: | 7,1 g |
| Salt: | 0,9 g |
| Fiber: | 5,7 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350041276521 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 7652 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 27350041276528 |
| Artikelkategori: | Grönsaksboll Morot 16g EKO |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Morotsboll 16g |
| Produktnamn: | Morotsboll EKO |
| Varumärke: | Tasty Allt Det Goda |
| Reglerat produktnamn: | Grönsaksboll Morot EKO |
| Förpackningsstorlek: | 5000g |
| Leverantörens artikelnummer | 7652 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | vegetarisk vegan morot boll morotsboll fryst grönsaker havre havrebas glutenfri mjölkfri grönsak Ekologisk |
|---|---|
| Övrig Information | Grönsakshalt > = 55,00%, Protein > = 7,30%, Boll, Glutenfri havrebas, Morot, Kidneyböna, Laktos ej i recept, Mjölkprotein ej i recept, Sojaprotein ej i recept, Äggprotein ej i recept, förstekt, opanerad, vegan, vegetarisk, A Information om ursprung - sammansatta produkter vegetabilier 10372:1, B Efterskördsbehandling 10391:1, B EU-ekologisk vara 11009, S Resthalter av bekämpningsmedel 10882:1 |
| Marknadsbudskap: | Det perfekta alternativet till vanliga köttbullar om man föredrar vegetariskt. 16g/st, Vegetarisk, Vegan, EKO |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-11-04 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-11-04 |
|---|
| Sista tillgänglighetstidpunkt | 2026-01-17 |
|---|---|
| Sluttidpunkt för utgående artikel | 2026-01-17 |
| Produktklass, kod: | 10000204 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Morot(2,3) (45,1%), ärtor(2,3) (14,4%), potatis(2,3) (9%), HAVREgrynsmjöl(1) (glutenfritt), vatten, kidney böna(2) (4,5%), förtjockningsmedel (E401), rapsolja(2,3), potatismjöl(1), surhetsreglerande medel (E516), grönsaksbuljong(1,3) (salt, malodextrin(1), druvsocker(1), morot(1), kryddor(1), lök(1), svamp (champinjon)(1), vitlök(1)), salt. Ekologiskt (1) KRAV (2) Från Sverige (3) Grönsakshalt 73,1% |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Ja |
| Receptlänk: |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DDMMYYYY |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5262 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 290 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 120 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27350041276528 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Basnivåförpackningar 17350041276521 |
| Artikelkategori: | Grönsaksboll Morot 16g EKO |
|---|---|
| Varumärke: | Tasty Allt Det Goda |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-11-04 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-11-04 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000204 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 406744 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1240 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 9 st |