
FULLKORNSRÅGMJÖL*, vatten*, jäst*, och salt. *=Från Sverige
Hållbarhet är vår tradition. Familjebakat i 6 generationer i vårt fossilfria bageri sedan 2013. Vatten från egen källa och svenskodlad råg. Inga tillsatser. Vi följer vår klimatpåverkan från Fält till Butik. Klimatpåverkan 0,58 CO2e/kg
102511384391 / Kolonial/Speceri -- Hårt bröd/Torra bakverk -- Knäckebröd -- Fullkornsknäckebröd
| Typ av märkning: | Från Sverige Nyckelhålet |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras Torrt och mörkt. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1450 kJ |
| Energi: | 350 kcal |
| Fett: | 2,6 g |
| - Varav mättat fett: | 0,6 g |
| Kolhydrat: | 64 g |
| - Varav sockerarter: | 1,3 g |
| Protein: | 9 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Fiber: | 21 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Råg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 17312080005036 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 503 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 27312080005033 |
| Artikelkategori: | Knäckebröd |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Trekants knäcke |
| Produktnamn: | Bricka trekant normalgräddat |
| Varumärke: | LEKSANDS KNÄCKEBRÖD |
| Förpackningsstorlek: | 1600g |
| Leverantörens artikelnummer | 503 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Knäcke Bröd Kolonialt Trekant 3 kant Bricka Normalgräddat Från Sverige |
|---|---|
| Övrig Information | Knäcke Bröd Kolonialt Trekant 3 kant Bricka Normalgräddat Från Sverige |
| Marknadsbudskap: | Hållbarhet är vår tradition. Familjebakat i 6 generationer i vårt fossilfria bageri sedan 2013. Vatten från egen källa och svenskodlad råg. Inga tillsatser. Vi följer vår klimatpåverkan från Fält till Butik. Klimatpåverkan 0,58 CO2e/kg |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | 3-kants knäcke i ny smart brickförpackning Trekants knäckebröd av bara svenska råvaror i en ny smart brickförpackning |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-01-10 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-01-10 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000166 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | FULLKORNSRÅGMJÖL*, vatten*, jäst*, och salt. *=Från Sverige |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras Torrt och mörkt. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 12 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | yyyymmdd |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1847 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1600 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1600 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 1600 |
| Artikelns bredd: | 261 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 292 mm |
| Artikelns höjd: | 162 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27312080005033 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Basnivåförpackningar 17312080005036 |
| Artikelkategori: | Knäckebröd |
|---|---|
| Varumärke: | LEKSANDS KNÄCKEBRÖD |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-01-10 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-01-10 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000166 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 157984 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1122 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |