
Frityrsmet [VETEmjöl, socker, modifierad stärkelse (E 1442), jäsmedel (E 500ii, E341, E575), salt, glukos, artificiell arom, förtjockningsmedel (E 415), färgämne (E 101)], grönsakskorv (30 %) [vatten, solrosolja, glukos, isolerat ärtprotein, majsstärkelse, texturerat SOJAprotein, geleringsmedel (E 425), salt, geleringsmedel (E 407), VETEgluten, isolerat SOJAbönsprotein, stabiliseringsmedel (E 461), kryddor, VETEfiber, naturlig arom, SOJAsåskrydda (innehåller SOJA, VETE), jästextraktpulver, smakförstärkare (E627, E 631), muskotnötskrydda], vatten, solrosolja [solrosolja, skumdämpningsmedel (E 900)], ströbröd (vetemjöl, potatispulver, brunt rispulver, matfett (innehåller soja), majsstärkelse, salt, SOJAbönspulver, jäst).
206212946430 / Djupfryst -- Enportionsrätter (kompletta) -- Enportionsrätter, övriga -- Enportionsrätter, övriga
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 360 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras fryst. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1093 kJ |
| Energi: | 261 kcal |
| Fett: | 11 g |
| - Varav mättat fett: | 1,2 g |
| Kolhydrat: | 33 g |
| - Varav sockerarter: | 9,8 g |
| Protein: | 5,9 g |
| Salt: | 1,6 g |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Kräftdjur | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Ägg | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Fisk | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Mjölk | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Blötdjur | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 08801392094842 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 18801392094849 |
| Artikelkategori: | Corn Dog |
|---|---|
| Produktnamn: | Korean Corn Dog |
| Varumärke: | Bibigo |
| Förpackningsstorlek: | 240g |
| Refererad artikel GTIN: | 18801392094849 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Variantgrundande artikel |
| Kontakt GLN: | 7350083330000 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Saigon Food AB |
| Kontaktadress: | info@saigon.se |
| Typ av kontakt: | Importör |
| E-post: | info@saigon.se |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-07-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-07-22 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-07-23 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-07-29 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005823 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Frityrsmet [VETEmjöl, socker, modifierad stärkelse (E 1442), jäsmedel (E 500ii, E341, E575), salt, glukos, artificiell arom, förtjockningsmedel (E 415), färgämne (E 101)], grönsakskorv (30 %) [vatten, solrosolja, glukos, isolerat ärtprotein, majsstärkelse, texturerat SOJAprotein, geleringsmedel (E 425), salt, geleringsmedel (E 407), VETEgluten, isolerat SOJAbönsprotein, stabiliseringsmedel (E 461), kryddor, VETEfiber, naturlig arom, SOJAsåskrydda (innehåller SOJA, VETE), jästextraktpulver, smakförstärkare (E627, E 631), muskotnötskrydda], vatten, solrosolja [solrosolja, skumdämpningsmedel (E 900)], ströbröd (vetemjöl, potatispulver, brunt rispulver, matfett (innehåller soja), majsstärkelse, salt, SOJAbönspulver, jäst). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sydkorea |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21069098 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras fryst. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 360 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 308 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 240 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 240 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 240 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 170 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 50 mm |
| Artikelns höjd: | 340 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 18801392094849 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 7073 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 08801392094842 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 28 st Toppnivåförpackningar 27350083330387 |
| Artikelkategori: | Corn Dog |
|---|---|
| Produktnamn: | Korean Corn Dog |
| Varumärke: | Bibigo |
| Förpackningsstorlek: | 12x240g |
| Leverantörens artikelnummer | 7073 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 27350083330387 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Variantgrundande artikel |
| Kontakt GLN: | 7350083330000 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Saigon Food AB |
| Kontaktadress: | info@saigon.se |
| Typ av kontakt: | Importör |
| E-post: | info@saigon.se |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-07-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-07-22 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-07-23 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-07-29 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005823 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 3696 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 320 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 480 mm |
| Artikelns höjd: | 225 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27350083330387 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 28 st Mellannivåförpackningar 18801392094849 |
| Artikelkategori: | Corn Dog |
|---|---|
| Varumärke: | Bibigo |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-07-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-07-22 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-07-23 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-07-29 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005823 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 128488 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1250 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 7 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |