

40% KÄRNMJÖLK, 24% växtoljor (palm, kokos, fullhärdad palm, raps), 23% SKUMMJÖLK, vatten, socker, MJÖLKPROTEIN, emulgeringsmedel (E471, E435), stabiliseringsmedel (E407), naturlig arom (med MJÖLK), färgämne (E160a), drivgas (E942).
En krämig och fluffig spraytopping som kan förvaras i rumstemperatur innan öppning. Ger ett stabilt skum som håller formen i både varma och kalla desserter och drycker. Liten smidig förpackning med praktisk sprutfunktion och lång hållbarhet. Sötad.
300310214591 / Färskvaror/Kylvaror -- Mejerivaror -- Gräddprodukter -- Övriga gräddprodukter
| Tillagningsmetod: |
|
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 233 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras svalt, mellan +2°C och +24°C. Efter öppning, förvara kylt mellan +2°C och +7°C. |
| Användningsinstruktioner: | ANVÄNDNING: Bryt förseglingen. Skaka väl före användning och håll burken upprätt. Skölj munstycket noggrant med varmt vatten efter varje användning. Förvara i kylskåp efter öppning. Kyl alltid före användning. VARNING: Använd endast enligt produktanvisning. Spraya inte mot ögonen. Tryckbehållare: kan spricka vid upphettning. Förvaras långt från värmekällor, heta ytor, gnistor, öppen låga och andra antändningskällor. Skyddas från solljus. Utsätt inte för temperaturer över 50 °C. Förvaras oåtkomligt för barn. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 1110 kJ |
| Energi: | 269 kcal |
| Fett: | 25 g |
| - Varav mättat fett: | 19 g |
| Kolhydrat: | 8 g |
| - Varav sockerarter: | 8 g |
| Protein: | 2,9 g |
| Salt: | 0,11 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 08719200313194 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 08719200313187 |
| Artikelkategori: | Vispgrädde |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Flora Spray Visp 250ml |
| Produktnamn: | Spray Visp |
| Varumärke: | Flora |
| Reglerat produktnamn: | Blandning av mjölk och växtoljor |
| Förpackningsstorlek: | 250 ml |
| Kontakt GLN: | 7300009060047 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Flora Food Sweden AB |
| Kontaktadress: | Döbelnsgatan 24, 113 52 Stockholm |
| Typ av kontakt: | Tillverkare |
| Sökbegrepp E-handel | spray, topping, spraygrädde, vispad |
|---|
| Marknadsbudskap: | En krämig och fluffig spraytopping som kan förvaras i rumstemperatur innan öppning. Ger ett stabilt skum som håller formen i både varma och kalla desserter och drycker. Liten smidig förpackning med praktisk sprutfunktion och lång hållbarhet. Sötad. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | En krämig och fluffig spraytopping som kan förvaras i rumstemperatur innan öppning. Ger ett stabilt skum som håller formen i både varma och kalla desserter och drycker. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-26 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-02-02 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-09 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000190 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | 40% KÄRNMJÖLK, 24% växtoljor (palm, kokos, fullhärdad palm, raps), 23% SKUMMJÖLK, vatten, socker, MJÖLKPROTEIN, emulgeringsmedel (E471, E435), stabiliseringsmedel (E407), naturlig arom (med MJÖLK), färgämne (E160a), drivgas (E942). |
|---|
| Tillverkningsland: | Belgien |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras svalt, mellan +2°C och +24°C. Efter öppning, förvara kylt mellan +2°C och +7°C. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | ANVÄNDNING: Bryt förseglingen. Skaka väl före användning och håll burken upprätt. Skölj munstycket noggrant med varmt vatten efter varje användning. Förvara i kylskåp efter öppning. Kyl alltid före användning. VARNING: Använd endast enligt produktanvisning. Spraya inte mot ögonen. Tryckbehållare: kan spricka vid upphettning. Förvaras långt från värmekällor, heta ytor, gnistor, öppen låga och andra antändningskällor. Skyddas från solljus. Utsätt inte för temperaturer över 50 °C. Förvaras oåtkomligt för barn. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 24 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 24 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 233 |
|---|
| Övriga påståenden: | Behåller sin fasta konsistens längre vid kall och varm användning. |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Sprejburk |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 338 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 250 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 250 milliliter |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 255 gram |
| Artikelns bredd: | 57 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 57 mm |
| Artikelns höjd: | 219 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08719200313187 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 0313187 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 08719200313194 |
| Ingår i: | 172 st Toppnivåförpackningar 08719200313903 |
| Artikelkategori: | Vispgrädde |
|---|---|
| Produktnamn: | Spray Visp |
| Varumärke: | Flora |
| Leverantörens artikelnummer | 0313187 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | spray, topping, spraygrädde, |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-26 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-02-02 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-09 |
| Produktklass, kod: | 10000190 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 24 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 24 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 2061 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1500 milliliter |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 1532 gram |
| Artikelns bredd: | 122 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 179 mm |
| Artikelns höjd: | 222 mm |
| Staplingsbarhet | 4 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 08719200313903 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 172 st Mellannivåförpackningar 08719200313187 |
| Artikelkategori: | Vispgrädde |
|---|---|
| Varumärke: | Flora |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-26 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-02-02 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-09 |
| Produktklass, kod: | 10000190 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 24 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 24 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 379492 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1032 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 43 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |