
INGREDIENSER: Växtoljor (raps, solros), vatten, kokosolja, salt (1,3%), beredning av bondböna, emulgeringsmedel (solroslecitin), naturlig arom, vitamin A och D.
Nytt ännu godare recept! Enligt svenska konsumenter smakar nya Flora Original lika gott som det ledande varumärket inom byttor*, det är värt att testa! Enkel att bre direkt från kylskåpet och kan även stekas i och bakas med. Gjord av 100 % naturliga ingredienser och fri från palmolja. Njut av den goda smaken av Flora, utan kompromisser! *Baserat på blindtest med 150 svenska konsumenter utfört av en oberoende byrå i Sverige (Aug 25).
307113634622 / Färskvaror/Kylvaror -- Bredbara fetter/Matfett -- Margarin -- Smörgåsmargarin
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Mjölk | Fri från | Nej |
| Laktos | Fri från | Nej |
| Gluten | Fri från | Nej |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 140 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras kyld mellan 2-8°C |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | Dagligt referensintag | |
| Basmängd: | Per 100 gr | |
| Energi: | 2781 kJ | |
| Energi: | 676 kcal | |
| Fett: | 75 g | |
| - Varav mättat fett: | 23 g | |
| Kolhydrat: | 0,6 g | |
| - Varav sockerarter: | < 0,5 g | |
| Protein: | < 0,5 g | |
| Salt: | 1,3 g | |
| Vitamin D: | 20 µg | 400 (*) |
| Vitamin A: | 917 µg | 115 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Artikelns identitet, GTIN: | 08719200311886 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 08719200311879 |
| Artikelkategori: | Matfett |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Flora Original Normalsaltat 550g |
| Produktnamn: | Original |
| Varumärke: | Flora |
| Reglerat produktnamn: | MATFETT 75% |
| Förpackningsstorlek: | 550g |
| Refererad artikel GTIN: | 08719200258792 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Kontakt GLN: | 7300009060047 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Flora Food Sweden AB |
| Kontaktadress: | Döbelnsgatan 24, 113 52 Stockholm |
| Typ av kontakt: | Tillverkare |
| Kontakt GLN: | 7300009060047 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Flora Food Sweden AB |
| Kontaktadress: | www.florafoodgroup.com/contact |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Sökbegrepp E-handel | Smör, Margarin, Växtbaserat, matfett, palmoljefri |
|---|
| Marknadsbudskap: | Nytt ännu godare recept! Enligt svenska konsumenter smakar nya Flora Original lika gott som det ledande varumärket inom byttor*, det är värt att testa! Enkel att bre direkt från kylskåpet och kan även stekas i och bakas med. Gjord av 100 % naturliga ingredienser och fri från palmolja. Njut av den goda smaken av Flora, utan kompromisser! *Baserat på blindtest med 150 svenska konsumenter utfört av en oberoende byrå i Sverige (Aug 25). |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | 100% växtbaserad 100% naturliga ingredienser Fri från palmolja |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-26 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-02-02 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-09 |
| Produktklass, kod: | 10000585 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | INGREDIENSER: Växtoljor (raps, solros), vatten, kokosolja, salt (1,3%), beredning av bondböna, emulgeringsmedel (solroslecitin), naturlig arom, vitamin A och D. |
|---|
| Tillverkningsland: | Polen |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Nej | |
| Produkten är vegetarisk | Lakto-ovo | Nej |
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 15171090 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras kyld mellan 2-8°C |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 140 |
|---|
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Mjölk | Fri från | Nej |
| Laktos | Fri från | Nej |
| Gluten | Fri från | Nej |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Bägare/bytta |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 576 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 550 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 550 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 146 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 127 mm |
| Artikelns höjd: | 63 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 60 mm |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 08719200311879 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 311879 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 08719200311886 |
| Ingår i: | 64 st Toppnivåförpackningar 08719200312098 |
| Artikelkategori: | Matfett |
|---|---|
| Produktnamn: | Original |
| Varumärke: | Flora |
| Förpackningsstorlek: | 12x550g |
| Leverantörens artikelnummer | 311879 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 08719200258785 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Kontakt GLN: | 7300009060047 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Flora Food Sweden AB |
| Kontaktadress: | Döbelnsgatan 24, 113 52 Stockholm |
| Typ av kontakt: | Tillverkare |
| Kontakt GLN: | 7300009060047 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Flora Food Sweden AB |
| Kontaktadress: | www.florafoodgroup.com/contact |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-26 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-02-02 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-09 |
| Produktklass, kod: | 10000585 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 7134 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 295 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 387 mm |
| Artikelns höjd: | 127 mm |
| Staplingsbarhet | 8 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 08719200312098 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 64 st Mellannivåförpackningar 08719200311879 |
| Artikelkategori: | Matfett |
|---|---|
| Varumärke: | Flora |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-26 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-02-02 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-09 |
| Produktklass, kod: | 10000585 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 481576 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1160 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |