
Gul paprika 35%, röd paprika 35%, lök 16%, tomatpuré* 6,6%, socker, solrosolja, salt, modifierad majsstärkelse, surhetsreglerande medel (citronsyra). *Från hållbart odlade tomater.
Knorr Peperonata är ett grönsakstillbehör gjort i Italien. Med sötma och bitterhet från solmogen paprika och tomat kan den serveras varm eller kall som tillbehör till kött eller fisk. Passar utmärkt i pastarätter och som paj fyllning men också perfekt som smakrik ingrediens i grytor och såser. Kan frysas.
102911554838 / Kolonial/Speceri -- Grönsaker -- Grönsakskonserver -- Övriga grönsakskonserver
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Förvaringsinstruktioner: | Torrt och ej över normal rumstemperatur. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 276 kJ |
| Energi: | 66 kcal |
| Fett: | 2,2 g |
| - Varav mättat fett: | < 0,2 g |
| Kolhydrat: | 10 g |
| - Varav sockerarter: | 9,2 g |
| Protein: | 1 g |
| Salt: | 1 g |
| Fiber: | < 0,5 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08711100648338 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 08711100448334 |
| Artikelkategori: | Peperonata |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Knorr Peperonata |
| Produktnamn: | Peperonata |
| Varumärke: | Knorr |
| Undervarumärke: | Knorr Collezione Italiana |
| Förpackningsstorlek: | 2,6 KG |
| Sökbegrepp E-handel | #Knorr #Knorr Peperonata #peperonata #grönsakstillbehör #tillbehör #italien #glutenfri #vegan #vegetarian #kött och fisk tillbehör # gulpaprika #rödpaprika #paprika #tomat #pastarätter #paj fyllning #smakrik #grytor #sås #professionel matlagning #pepronata dipp #ajvar #peperonata creme #smaksättare #hållbart odlade tomater #tillverkad i Italien #glutenfri #kan frysas |
|---|
| Marknadsbudskap: | Knorr Peperonata är ett grönsakstillbehör gjort i Italien. Med sötma och bitterhet från solmogen paprika och tomat kan den serveras varm eller kall som tillbehör till kött eller fisk. Passar utmärkt i pastarätter och som paj fyllning men också perfekt som smakrik ingrediens i grytor och såser. Kan frysas. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-10-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-01-01 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-01-02 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-01-03 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000288 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Gul paprika 35%, röd paprika 35%, lök 16%, tomatpuré* 6,6%, socker, solrosolja, salt, modifierad majsstärkelse, surhetsreglerande medel (citronsyra). *Från hållbart odlade tomater. |
|---|
| Tillverkningsland: | Italien |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Ja |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt och ej över normal rumstemperatur. |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Källsortering: Burken som metall. Etikett som papper. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 15 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Format för datummärkning, kod: | mm/yyyy |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk - metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 200 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 2800 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2600 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2600 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 160 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 160 mm |
| Artikelns höjd: | 155 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08711100448334 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | F44833 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 08711100648338 |
| Ingår i: | 30 st Toppnivåförpackningar 08720182296320 |
| Artikelkategori: | Peperonata |
|---|---|
| Produktnamn: | Peperonata |
| Varumärke: | Knorr |
| Förpackningsstorlek: | 6x2,6kg |
| Leverantörens artikelnummer | F44833 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-10-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-01-01 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-01-02 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-01-03 |
| Produktklass, kod: | 10000288 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt och ej över normal rumstemperatur. |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Källsortering: Burken som metall. Etikett som papper. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 15 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Omslag |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 17450 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 15600 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 15600 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 320 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 480 mm |
| Artikelns höjd: | 180 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08720182296320 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 30 st Mellannivåförpackningar 08711100448334 |
| Artikelkategori: | Peperonata |
|---|---|
| Varumärke: | Knorr |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-10-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-01-01 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-01-02 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-01-03 |
| Produktklass, kod: | 10000288 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt och ej över normal rumstemperatur. |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 548500 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1224 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 5 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |