
100% Arabicakaffe.
Gevalia Ekologiskt mellanrostade kaffe för brygg består av 100% ekologiskt odlade Arabicabönor, med en välbanserad och lätt fruktig smak. För att verka för hållbar utveckling i kaffeodlande regioner, har Gevalia valt att arbeta med två oberoende organisationer, KRAV och den ideella organisationen UTZ.
103411714423 / Kolonial/Speceri -- Kaffe, rostat -- Kaffe, bryggmalet -- Mellanrost
| Typ av märkning: | EU-ekologiskt KRAV Rainforest Alliance |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 08711000537411 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 08711000537428 |
| Artikelkategori: | Ecologico Mellanrost |
|---|---|
| Produktnamn: | Ecologico Mellan |
| Varumärke: | GEVALIA |
| Förpackningsstorlek: | 425 g |
| Refererad artikel GTIN: | 07622210291431 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Kontaktnamn: | JACOBS DOUWE EGBERTS S.E. AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | 0200-883721 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Sökbegrepp E-handel | "Gevalia, Kaffe, Brygg kaffe, Bryggkaffe, Arabica, Svenskt kaffe, Gävle, Filter kaffe, Filterkaffe, Malet kaffe, Filter, Coffee, Filter coffee, Brewed coffee, Brygg, Gevalia Brygg, Gevalia Brygg kaffe, Ground coffee, Black coffee, Kvalitetskaffe, Oväntat besök, Organic, Ecologico, Eko, Ekologisk, Ekologisk mellanrost, Ekologisk mellan rost, Medium roast, MellanrostMellan rost, Ecological, Eco, Certifierat kaffe" |
|---|
| Marknadsbudskap: | Gevalia Ekologiskt mellanrostade kaffe för brygg består av 100% ekologiskt odlade Arabicabönor, med en välbanserad och lätt fruktig smak. För att verka för hållbar utveckling i kaffeodlande regioner, har Gevalia valt att arbeta med två oberoende organisationer, KRAV och den ideella organisationen UTZ. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-03-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-01-29 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10008179 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | 100% Arabicakaffe. |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yyyy |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Omslag |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Vakuumpackad |
| Artikelns bruttovikt: | 437 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 425 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 425 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 93 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 58 mm |
| Artikelns höjd: | 168 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08711000537428 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 4070961 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 08711000537411 |
| Ingår i: | 60 st Toppnivåförpackningar 08711000537435 |
| Artikelkategori: | Ecologico Mellanrost |
|---|---|
| Produktnamn: | Ecologico Mellan |
| Varumärke: | GEVALIA |
| Leverantörens artikelnummer | 4070961 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 07622210291424 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-03-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-01-29 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10008179 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 5309 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 200 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 369 mm |
| Artikelns höjd: | 168 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08711000537435 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 60 st Mellannivåförpackningar 08711000537428 |
| Artikelkategori: | Ecologico Mellanrost |
|---|---|
| Varumärke: | GEVALIA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-03-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-01-29 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10008179 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 344000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 995 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |