
Rabarber.
Bitar. Färg: röd/grön. Längd: 10-15 mm.
206112885068 / Djupfryst -- Frukt/Bär -- Frukt -- Övrig frukt
| Tillagningssätt: | Koka |
|---|---|
| Anvisningar: | Koka djupfrysta rabarber i vatten 10-15 min, tillsätt socker till önskad smak. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras djupfryst -18°C el. kallare. Upptinad vara återfryses ej. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 82 kJ |
| Energi: | 19 kcal |
| Fett: | 0,1 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 1,4 g |
| - Varav sockerarter: | 1,1 g |
| Protein: | 0,6 g |
| Salt: | < 0,1 g |
| Fiber: | 3,2 g |
| Allergenpåstående: | Innehåller inga allergener enl. EU 1169/2011. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 08710816701153 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Leverantörens artikelnummer: | 02320 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 08710816000966 |
| Artikelkategori: | Rabarber |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Rabarber |
| Produktnamn: | Rabarber |
| Varumärke: | OERLEMANS |
| Förpackningsstorlek: | 2,5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 02320 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Rabarber frukt paj kräm fryst djupfryst |
|---|---|
| Övrig Information | pH: 3-4. Brix: 3-4. Direkt efter skörd i maj är rabarberna skurna, tvättade, snabbfrysta och packade. Innehållet i din förpackning kan skilja sig från innehållsföretckningen på Dabas. Det som står på förpackningen gäller alltid. BRC och IFS Food certifierad leverantör. |
| Marknadsbudskap: | Bitar. Färg: röd/grön. Längd: 10-15 mm. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-29 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-12-30 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000204 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Rabarber. |
|---|
| Tillverkningsland: | Nederländerna |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras djupfryst -18°C el. kallare. Upptinad vara återfryses ej. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -30 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Övriga påståenden: | https://www.livsmedelsverket.se/produktion-handel--kontroll/produktion-av-livsmedel/nyheter-for-livsmedelsforetag/fortsatt-hantera-risker-med-virus-i-frysta-importerade-bar?ll=1 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 20 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2520 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 185 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 240 mm |
| Artikelns höjd: | 100 mm |
| Staplingsbarhet | 5 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 08710816000966 |
|---|---|
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Leverantörens artikelnummer: | 2320 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 08710816701153 |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 27393756023209 |
| Artikelkategori: | Rabarber |
|---|---|
| Produktnamn: | Rabarber |
| Varumärke: | OERLEMANS |
| Förpackningsstorlek: | 4x2,5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 2320 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Rabarber frukt paj kräm fryst djupfryst |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-29 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-12-30 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000204 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras djupfryst -18°C el. kallare. Upptinad vara återfryses ej. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -30 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 405 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 10485 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 10000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 10000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 250 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 380 mm |
| Artikelns höjd: | 204 mm |
| Staplingsbarhet | 8 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27393756023209 |
|---|---|
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Mellannivåförpackningar 08710816000966 |
| Artikelkategori: | Rabarber |
|---|---|
| Varumärke: | OERLEMANS |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-29 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-12-30 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000204 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras djupfryst -18°C el. kallare. Upptinad vara återfryses ej. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -30 °C |
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Plattformshöjd: | 150mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 779920 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1782 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |