
Grönsaksblandning (67%) [grönsaker (50%) (paprika, zucchini, äggplanta, uttorkad potatis, tomater), vatten, VETEmjöl, salt, paprika, socker, peppar, lökpulver, muskot, förtjockningsmedel: E461], Nachopanering (29%) [VETEmjöl, vatten, salt, socker, kryddor (innehåller SELLERI), jäst, tortillachips (majsmjöl, solrosolja, vatten, salt), dextros, risgryn], rapsolja.
Krispig nachopanerad burgare med medelhavsmix av gönsaker.
205812714999 / Djupfryst -- Grönsaksrätter -- Vegetariska biffar, kåldolmar -- Vegetariska biffar, kåldolmar
| Tillagningssätt: | Ugnsbaka |
|---|---|
| Anvisningar: | Varmluftsugn: Baka i 180 grader i ungefär 10-12 minuter. |
| Nedre optimal förtäringstemperatur: | 180,00 |
| Tillagningssätt: | Ugnsgrilla |
| Anvisningar: | Ugnsbaka i 185 grader i ungefär 12-15 minuter. |
| Nedre optimal förtäringstemperatur: | 185,00 |
| Tillagningssätt: | Fritera |
| Anvisningar: | Fritera i ungefär 4 minuter |
| Nedre optimal förtäringstemperatur: | 180,00 |
| Tillagningssätt: | Pannfritering |
| Anvisningar: | Fritera med lite olja i en het panna på mediumvärme i ungefär 6-8 minuter på båda sidorna. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras fryst max -18 min-24. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 892 kJ |
| Energi: | 214 kcal |
| Fett: | 13 g |
| - Varav mättat fett: | 1,3 g |
| Kolhydrat: | 19,5 g |
| - Varav sockerarter: | 2,6 g |
| Protein: | 3 g |
| Salt: | 1,3 g |
| Selleri | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 08710438122350 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 5 st Mellannivåförpackningar 08710438122367 |
| Artikelkategori: | Crispy Mediterranean Burger |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Vegetarisk burgare |
| Produktnamn: | Nacho Burger Veg. |
| Varumärke: | McCAIN |
| Förpackningsstorlek: | 1040g |
| Sökbegrepp E-handel | VEGETARIAN MEDITERRANEAN BURGER |
|---|
| Marknadsbudskap: | Krispig nachopanerad burgare med medelhavsmix av gönsaker. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-07-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-09-01 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000270 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Grönsaksblandning (67%) [grönsaker (50%) (paprika, zucchini, äggplanta, uttorkad potatis, tomater), vatten, VETEmjöl, salt, paprika, socker, peppar, lökpulver, muskot, förtjockningsmedel: E461], Nachopanering (29%) [VETEmjöl, vatten, salt, socker, kryddor (innehåller SELLERI), jäst, tortillachips (majsmjöl, solrosolja, vatten, salt), dextros, risgryn], rapsolja. |
|---|
| Tillverkningsland: | Tyskland |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras fryst max -18 min-24. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -24 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | yymmdd |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Batchnummer |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1046.8 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1040 Styck |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1040 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 320 mm |
| Artikelns höjd: | 90 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08710438122367 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 1000009858 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 5 st Basnivåförpackningar 08710438122350 |
| Ingår i: | 81 st Toppnivåförpackningar 08710438122374 |
| Artikelkategori: | CRISPY MEDITERRANEAN BURGER |
|---|---|
| Produktnamn: | Nacho Burger Veg. |
| Varumärke: | McCAIN |
| Förpackningsstorlek: | 5200 |
| Leverantörens artikelnummer | 1000009858 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Krispig nachopanerad burgare med medelhavsmix av grönsaker. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-07-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-09-01 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000270 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras fryst. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -24 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Batchnummer |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5559 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5200 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5200 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 254 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 389 mm |
| Artikelns höjd: | 173 mm |
| Staplingsbarhet | 6 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 08710438122374 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 81 st Mellannivåförpackningar 08710438122367 |
| Artikelkategori: | CRISPY MEDITERRANEAN BURGER |
|---|---|
| Varumärke: | McCAIN |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-07-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-09-01 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000270 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras fryst. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -24 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 476000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1702 mm |
| Staplingsbarhet | 6 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 9 st |