
Kartoffel/poteter/potatis, vegetabilske olier/vegetabiliska oljor (solsikke/solros och raps i varierande mængdeforhold/proportioner), salt, antioxidanter/antioxidationsmedel (ekstrakter af/extrakt av rosmarin, askorbinsyra, tocopherolrig/tokoferolrika extrakt, citronsyra).
104312084550 / Kolonial/Speceri -- Snacks -- Chips -- Potatischips
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 182 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 2136 kJ |
| Energi: | 512 kcal |
| Fett: | 29 g |
| - Varav mättat fett: | 2,1 g |
| Kolhydrat: | 55 g |
| - Varav sockerarter: | 0,5 g |
| Protein: | 5,2 g |
| Salt: | 6,2 g |
| Fiber: | 5,2 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08710398604330 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 80 st Mellannivåförpackningar 08710398307194 |
| Artikelkategori: | Chips |
|---|---|
| Produktnamn: | Chips Salted |
| Varumärke: | Lay´s |
| Förpackningsstorlek: | 27,5g |
| Kontakt GLN: | 7300009050123 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Haugen-Gruppen AB |
| Kontaktadress: | Box 185, 601 03 , Norrköping |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| Hemsida: | www.haugen-gruppen.se |
| Sökbegrepp E-handel | Chips, Lay´s, Snacks, Haugen-Gruppen, Chips Salted |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-09 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000177 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Kartoffel/poteter/potatis, vegetabilske olier/vegetabiliska oljor (solsikke/solros och raps i varierande mængdeforhold/proportioner), salt, antioxidanter/antioxidationsmedel (ekstrakter af/extrakt av rosmarin, askorbinsyra, tocopherolrig/tokoferolrika extrakt, citronsyra). |
|---|
| Tillverkningsland: | Belgien |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 20052020 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 30 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 14 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 30 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 14 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 182 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 4 gram |
| Förpackningsfunktion: | Skyddande atmosfär |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 31.5 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 27,5 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 27,5 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 27,5 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 133 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 45 mm |
| Artikelns höjd: | 155 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08710398307194 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 310057 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 80 st Basnivåförpackningar 08710398604330 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 12 st Toppnivåförpackningar 27315200100847 |
| Artikelkategori: | Chips |
|---|---|
| Produktnamn: | Chips Salted |
| Varumärke: | Lay´s |
| Förpackningsstorlek: | 80x27,5g |
| Leverantörens artikelnummer | 310057 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-09 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000177 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 500 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 3020 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 2200 gram |
| Artikelns bredd: | 396 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 596 mm |
| Artikelns höjd: | 310 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27315200100847 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 12 st Mellannivåförpackningar 08710398307194 |
| Artikelkategori: | Chips |
|---|---|
| Varumärke: | Lay´s |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-09 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000177 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 61240 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1080 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 3 st |