
rehydrerat SOJAmjöl 40,4% (vatten, SOJAmjöl 12,4%), rehydrerat VETEGLUTEN 40% (vatten,VETEGLUTEN12%), vegetabiliska oljor (solros, raps) i varierande proportion, lök, surhetsreglerande medel (buffrad vinäger), aromer, stabiliseringsmedel (metylcellulosa), stärkelse, jästextrakt, citrusfibrer, salt,MALTEXTRAKT (KORN), ättika, vitlök, rödbetspulver, paprika, vitpeppar, SOJASÅS (SOJABÖNOR,VETE, salt), muskotnöt, vitamin B12. Kan innehålla ÄGG.
GARDEN GOURMET® Vegan Balls är ett veganskt alternativ till klassiska köttbullar. Denna mångsidiga växtbaserade produkt passar utmärkt i en mängd olika recept, från italienska pastarätter till kryddiga asiatiska rätter. Vegan Balls är förstekta och kan värmas i förväg eller i sista minuten, utan att förlora sin saftighet och goda smak. Prova dem även som snacks tillsammans med yoghurtdipp.
205812714999 / Djupfryst -- Grönsaksrätter -- Vegetariska biffar, kåldolmar -- Vegetariska biffar, kåldolmar
| Tillagningssätt: | Ugnsbaka |
|---|---|
| Anvisningar: | 180°C (förvärmd): 7 min fryst, 4 min tinade. |
| Tillagningssätt: | Steka |
| Anvisningar: | Medelvärme, 8 min fryst, 5 min tinade. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 450 |
| Förvaringsinstruktioner: | Djupfryst. Förvaras vid -18°C. Efter upptining, förvaras vid ≤ 5 °C och förbrukas inom 5 dagar. Fryses inte efter upptining. Bäst före utgången av: se botten. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 757 kJ |
| Energi: | 181 kcal |
| Fett: | 7,5 g |
| - Varav mättat fett: | 0,7 g |
| Kolhydrat: | 5,8 g |
| - Varav sockerarter: | 2,5 g |
| Protein: | 19,6 g |
| Salt: | 1,3 g |
| Fiber: | 5,9 g |
| Vitamin B12: | 0,54 µg |
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Ägg | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 08445291576483 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 3 st Mellannivåförpackningar 08445291576490 |
| Artikelkategori: | Plant based |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Garden Gourmet® Vegan Balls 2x2 kg |
| Produktnamn: | Vegan Balls |
| Varumärke: | Garden Gourmet |
| Reglerat produktnamn: | Veganska bullar gjorda av sojaprotein och vetegluten, med vitamin B12, stekt och djupfryst. |
| Förpackningsstorlek: | 2 kg |
| Sökbegrepp E-handel | Plant based, vegan, vegetariska, bullar, soja- och veteprotein, Garden Gourmet, frysta |
|---|
| Marknadsbudskap: | GARDEN GOURMET® Vegan Balls är ett veganskt alternativ till klassiska köttbullar. Denna mångsidiga växtbaserade produkt passar utmärkt i en mängd olika recept, från italienska pastarätter till kryddiga asiatiska rätter. Vegan Balls är förstekta och kan värmas i förväg eller i sista minuten, utan att förlora sin saftighet och goda smak. Prova dem även som snacks tillsammans med yoghurtdipp. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-11-10 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005823 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | rehydrerat SOJAmjöl 40,4% (vatten, SOJAmjöl 12,4%), rehydrerat VETEGLUTEN 40% (vatten,VETEGLUTEN12%), vegetabiliska oljor (solros, raps) i varierande proportion, lök, surhetsreglerande medel (buffrad vinäger), aromer, stabiliseringsmedel (metylcellulosa), stärkelse, jästextrakt, citrusfibrer, salt,MALTEXTRAKT (KORN), ättika, vitlök, rödbetspulver, paprika, vitpeppar, SOJASÅS (SOJABÖNOR,VETE, salt), muskotnöt, vitamin B12. Kan innehålla ÄGG. |
|---|
| Tillverkningsland: | Serbien |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Ja |
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21069098 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Djupfryst. Förvaras vid -18°C. Efter upptining, förvaras vid ≤ 5 °C och förbrukas inom 5 dagar. Fryses inte efter upptining. Bäst före utgången av: se botten. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -20 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -20 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 450 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 25% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 26 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2026 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 14 gram |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 270 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 75 mm |
| Artikelns höjd: | 420 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08445291576490 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 1010209 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 3 st Basnivåförpackningar 08445291576483 |
| Ingår i: | 63 st Toppnivåförpackningar 08445291601352 |
| Artikelkategori: | Plant based |
|---|---|
| Produktnamn: | Vegan Balls |
| Varumärke: | Garden Gourmet |
| Leverantörens artikelnummer | 1010209 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-11-10 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005823 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 320 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 6418 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 6000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 245 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 385 mm |
| Artikelns höjd: | 225 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 08445291601352 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 63 st Mellannivåförpackningar 08445291576490 |
| Artikelkategori: | Plant based |
|---|---|
| Varumärke: | Garden Gourmet |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-11-10 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005823 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 431636 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1719 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |