Potatisstärkelse, kalv demi-glace 20,8% (vatten, kalvben, lök, morot, purjolök, tomatpuré, vitlök, svartpeppar, lagerblad, rosmarin, timjan), aromer (med SELLERI), solrosolja, stabiliseringsmedel (sorbitol), hydrolyserat VETEprotein (VETEprotein, salt), salt, lökpuré, kalvextrakt 2,3% (kalvextrakt, salt), nötbuljong 1,2% (nötköttsextrakt, jästextrakt karamelliserat socker, maltodextrin, koncentrerad citronsaft), vitlökpuré, tomatkoncentrat.
OSCAR® Premium Mörk Kalvfond pasta. Med Mörk Kalvfond pasta får du en glace med en intensivt rostad kalvsmak från kalv demi glace, kalvextrakt och nötköttsfond koncentrat. Den kraftiga köttsmaken kompletteras av smaken från aromatiska grönsaker. Använd den t.ex. som bas för dina bruna såser, vid sjudning och grytor, för bräsering och för att glasera grönsaker. Du kan också pensla denna glace i pastaform direkt på köttet före och under stekningen.
101911066157 / Kolonial/Speceri -- Buljonger/Fonder/Glacé -- Glacé -- Kött
| Typ av märkning: | Society of the Plastics Industry (SPI) |
|---|
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Laktos | Fri från | Ja |
| Tillagningssätt: | Koka |
|---|---|
| Anvisningar: | Vispa produkten i kokande eller kallt vatten. Koka upp och låt sjuda i 5 minuter. Till såsbas använd 100 g per 1 liter vatten. Till fondbas använd 50 g per 1 liter vatten. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 42 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara torrt och inte över rumstemperatur. Öppnad förpackning förvaras i kylskåp och bör konsumeras inom 6 veckor. |
| Användningsinstruktioner: | Vispa produkten i kokande eller kallt vatten. Koka upp och låt sjuda i 5 minuter. Till såsbas använd 100 g per 1 liter vatten. Till fondbas använd 50 g per 1 liter vatten. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1339 kJ |
| Energi: | 319 kcal |
| Fett: | < 13,8 g |
| - Varav mättat fett: | < 1,3 g |
| Kolhydrat: | 37,3 g |
| - Varav sockerarter: | 1,2 g |
| Protein: | 11,1 g |
| Salt: | 8,8 g |
| Fiber: | 0,5 g |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Selleri | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 08445291272125 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 12586644 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 08445291272118 |
| Artikelkategori: | Mörk Kalvfond pasta |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | OSCAR® Premium Mörk Kalvfond 600 g bytta |
| Produktnamn: | Mörk Kalvfond |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Premium |
| Reglerat produktnamn: | Mörk Kalvfond pasta |
| Förpackningsstorlek: | 600 g |
| Leverantörens artikelnummer | 12586644 |
|---|
| Kontakt GLN: | 5790001394523 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | OSCAR A/S |
| Kontaktadress: | Industrivej 36, DK-4683 Rønnede |
| Typ av kontakt: | Tillverkare |
| Sökbegrepp E-handel | Mörk Kalvfond glace |
|---|
| Marknadsbudskap: | OSCAR® Premium Mörk Kalvfond pasta. Med Mörk Kalvfond pasta får du en glace med en intensivt rostad kalvsmak från kalv demi glace, kalvextrakt och nötköttsfond koncentrat. Den kraftiga köttsmaken kompletteras av smaken från aromatiska grönsaker. Använd den t.ex. som bas för dina bruna såser, vid sjudning och grytor, för bräsering och för att glasera grönsaker. Du kan också pensla denna glace i pastaform direkt på köttet före och under stekningen. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Mörk Kalvfond glace i pastaform. Låg dosering och hög smakintensitet. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-05-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-05-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000050 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Potatisstärkelse, kalv demi-glace 20,8% (vatten, kalvben, lök, morot, purjolök, tomatpuré, vitlök, svartpeppar, lagerblad, rosmarin, timjan), aromer (med SELLERI), solrosolja, stabiliseringsmedel (sorbitol), hydrolyserat VETEprotein (VETEprotein, salt), salt, lökpuré, kalvextrakt 2,3% (kalvextrakt, salt), nötbuljong 1,2% (nötköttsextrakt, jästextrakt karamelliserat socker, maltodextrin, koncentrerad citronsaft), vitlökpuré, tomatkoncentrat. |
|---|
| Tillverkningsland: | Danmark |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21039090 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvara torrt och inte över rumstemperatur. Öppnad förpackning förvaras i kylskåp och bör konsumeras inom 6 veckor. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Vispa produkten i kokande eller kallt vatten. Koka upp och låt sjuda i 5 minuter. Till såsbas använd 100 g per 1 liter vatten. Till fondbas använd 50 g per 1 liter vatten. |
| Återvinningsinstruktioner: | Skölj före sortering. Sortera hela förpackningar som plast. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 42 |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Laktos | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Bägare/bytta |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 51 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 651 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 600 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 600 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 600 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 94 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 94 mm |
| Artikelns höjd: | 111 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 08445291272118 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 12586644.1 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 08445291272125 |
| Ingår i: | 112 st Toppnivåförpackningar 08445291272132 |
| Artikelkategori: | Mörk Kalvfond pasta |
|---|---|
| Produktnamn: | Mörk Kalvfond |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Premium |
| Förpackningsstorlek: | 6x600 g |
| Leverantörens artikelnummer | 12586644.1 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-05-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-05-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000050 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 52 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 3958 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 3600 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 3600 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 3600 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 193 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 291 mm |
| Artikelns höjd: | 114 mm |
| Staplingsbarhet | 7 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 08445291272132 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 12586644.2 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 112 st Mellannivåförpackningar 08445291272118 |
| Artikelkategori: | Mörk Kalvfond pasta |
|---|---|
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Premium |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-05-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-05-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000050 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 469253 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 942 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 1 mm |
|---|
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 16 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |