
Ingredienser: VETEMJÖL/HVEDEMEL, socker, palmolja/-olie, rapsolja/-olie, VETESTÄRKELSE/HVEDESTIVELSE, fettreducerad/fedtfattig kakao 4,7 %, glukos-fruktossirap, bakpulver/hævemidler (ammoniumkarbonater, kaliumkarbonater, natriumkarbonater), salt, emulgeringsmedel/emulgator (SOJALECITINER), surhetsreglerande medel (natriumhydroxid), aromer. KAN INNEHÅLLA MJÖLK/MÆLK/MELK.
Njut av den oemotståndliga smaken av Oreo i detta praktiska familjepack. Perfekt för fikastunden, utflykten eller bara när du är sugen på något gott. Innehåller 10 individuellt förpackade portioner av 4-pack Oreo
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och skyddat mot värme./Opbevares tørt og ikke for varmt./Oppbevares tørt, beskyttet mot varme. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1982 kJ |
| Energi: | 472 kcal |
| Fett: | 19 g |
| - Varav mättat fett: | 5,4 g |
| Kolhydrat: | 67 g |
| - Varav sockerarter: | 35 g |
| Fiber: | 2,9 g |
| Protein: | 5,6 g |
| Salt: | 0,76 g |
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | Referensintag för en genomsnittlig vuxen (8400 kJ / 2000 kcal) | |
| Basmängd: | Per 22 gr | |
| Energi: | 436 kJ | 5 (*) |
| Energi: | 104 kcal | 5 (*) |
| Fett: | 4,3 g | 6 (*) |
| - Varav mättat fett: | 1,2 g | 6 (*) |
| Kolhydrat: | 15 g | 6 (*) |
| - Varav sockerarter: | 7,8 g | 9 (*) |
| Fiber: | 0,6 g | |
| Protein: | 1,2 g | 2 (*) |
| Salt: | 0,17 g | 3 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Allergenpåstående: | KAN INNEHÅLLA MJÖLK/MÆLK. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 08410000827446 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 28410000827440 |
| Artikelkategori: | Kaka |
|---|---|
| Produktnamn: | Original Family Pack |
| Varumärke: | OREO |
| Reglerat produktnamn: | KAKAOKEX/KIKS MED KRÄMFYLLNING/CREMEFYLD (29 %). |
| Förpackningsstorlek: | 10 st |
| Kontakt GLN: | 7310510010004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Mondelez Sverige |
| Kontaktadress: | Telefon 020-720026 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Telefon: | 020-720026 |
| Sökbegrepp E-handel | Familj; Fika; kaffe, Te; tillsammans; me time; läsa book; tv; avkoppling; trädgård; barnkalas; gäst; vän; vänner; utflykt; picknick; sommar, strand, bada; efterrätt; söt; film; kväll; fredagsmys; på jobbet; småhungrig; energi; mellanmål; orka; sötsugen; sugen; pendling, släkt; äta; soffa; tv ; snack ; snacks ; koppla av; mysig; eftermiddag ; kvällsmat ; semester ; skola ; vår ; universitet ; gymnasium; veckoslutet ; i bilen ; lördag ; söndag ; i parken ; i lekparken; Oreo |
|---|
| Marknadsbudskap: | Njut av den oemotståndliga smaken av Oreo i detta praktiska familjepack. Perfekt för fikastunden, utflykten eller bara när du är sugen på något gott. Innehåller 10 individuellt förpackade portioner av 4-pack Oreo |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-26 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-10-20 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-04-13 |
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: VETEMJÖL/HVEDEMEL, socker, palmolja/-olie, rapsolja/-olie, VETESTÄRKELSE/HVEDESTIVELSE, fettreducerad/fedtfattig kakao 4,7 %, glukos-fruktossirap, bakpulver/hævemidler (ammoniumkarbonater, kaliumkarbonater, natriumkarbonater), salt, emulgeringsmedel/emulgator (SOJALECITINER), surhetsreglerande medel (natriumhydroxid), aromer. KAN INNEHÅLLA MJÖLK/MÆLK/MELK. |
|---|
| Tillverkningsland: | Europeiska unionen |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Produkten är vegetarisk | Ja |
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 19053191 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och skyddat mot värme./Opbevares tørt og ikke for varmt./Oppbevares tørt, beskyttet mot varme. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yyyy |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningspåstående: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 494 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 440 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 440 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 240 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 58 mm |
| Artikelns höjd: | 106 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 28410000827440 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 982744 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 08410000827446 |
| Ingår i: | 36 st Toppnivåförpackningar 38410000827447 |
| Artikelkategori: | Kaka |
|---|---|
| Produktnamn: | Original Family Pack |
| Varumärke: | OREO |
| Leverantörens artikelnummer | 982744 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7310510010004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Mondelez Sverige |
| Kontaktadress: | Telefon 020-720026 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-26 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-10-20 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-04-13 |
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 248 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 6176 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5280 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 253 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 374 mm |
| Artikelns höjd: | 224 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 38410000827447 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 36 st Mellannivåförpackningar 28410000827440 |
| Artikelkategori: | Kaka |
|---|---|
| Varumärke: | OREO |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-26 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-10-20 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-04-13 |
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 247336 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1041 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |