Ingredienser: Skummjölkspulver, socker, fettreducerad kakao (8%), salt, aromer, klumpförebyggande medel (E551), förtjockningsmedel (E466). INNEHÅLLER MJÖLK
103511764457 / Kolonial/Speceri -- Kakao/Chokladdryck -- Chokladdryck -- Snabbchoklad
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 549 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1560 kJ |
| Energi: | 365 kcal |
| Fett: | 1,4 g |
| - Varav mättat fett: | 0,8 g |
| Kolhydrat: | 65 g |
| - Varav sockerarter: | 63 g |
| Protein: | 21,5 g |
| Salt: | 1,25 g |
| Fiber: | 2,7 g |
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | RDI | |
| Basmängd: | Per 28 gr | |
| Energi: | 435 kJ | 5 (*) |
| Energi: | 105 kcal | 5 (*) |
| Fett: | 0,4 g | 1 (*) |
| - Varav mättat fett: | 0,2 g | 1 (*) |
| Kolhydrat: | 18 g | 7 (*) |
| - Varav sockerarter: | 17,5 g | 20 (*) |
| Protein: | 6 g | 12 (*) |
| Salt: | 0,375 g | 6 (*) |
| Fiber: | 0,8 g | 3 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622300740375 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 100 st Mellannivåförpackningar 07622300740351 |
| Artikelkategori: | Portion Display |
|---|---|
| Produktnamn: | Portion |
| Varumärke: | O'BOY |
| Förpackningsstorlek: | 28 g |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-03-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-03-13 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000178 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Skummjölkspulver, socker, fettreducerad kakao (8%), salt, aromer, klumpförebyggande medel (E551), förtjockningsmedel (E466). INNEHÅLLER MJÖLK |
|---|
| Tillverkningsland: | Europeiska unionen |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 549 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 29 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1 Styck |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 28 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 42 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 3 mm |
| Artikelns höjd: | 163 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622300740351 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 916414 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 100 st Basnivåförpackningar 07622300740375 |
| Ingår i: | 80 st Toppnivåförpackningar 07622300740344 |
| Artikelkategori: | Portion Display |
|---|---|
| Varumärke: | O'BOY |
| Leverantörens artikelnummer | 916414 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-03-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-03-13 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000178 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 239 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 3139 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 186 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 189 mm |
| Artikelns höjd: | 287 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622300740344 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 80 st Mellannivåförpackningar 07622300740351 |
| Artikelkategori: | Portion Display |
|---|---|
| Varumärke: | O'BOY |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-03-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-03-13 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000178 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 276120 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1095 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 16 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |