
Ingredienser: Socker, VETEMJÖL, palmolja, HELMJÖLKSPULVER, kakaomassa, kakaosmör, vasslepulver (MJÖLK), bakpulver (ammoniumvätekarbonat, natriumvätekarbonat, dinatriumdifosfat), salt, emulgeringsmedel (SOJALECITIN), aromer, färgämne (betakaroten). KAN INNEHÅLLA NÖTTER OCH ÄGG.
Marabou Cookies Mjölkchoklad är spröda kakor med härlig mjölkchoklad, en riktig klassiker! Fungerar lika bra vid fikabordet, mysstunden eller när du vill ha en härlig stund för dig själv. Mmm... Marabou
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 275 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 2131 kJ |
| Energi: | 510 kcal |
| Fett: | 27 g |
| - Varav mättat fett: | 14 g |
| Kolhydrat: | 60 g |
| - Varav sockerarter: | 37 g |
| Fiber: | 1,8 g |
| Protein: | 5,3 g |
| Salt: | 1,04 g |
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | Reference intake of an average adult (8400 kJ / 2000 kcal). | |
| Basmängd: | Per 23 gr | |
| Energi: | 490 kJ | 6 (*) |
| Energi: | 117 kcal | 6 (*) |
| Fett: | 6,2 g | 9 (*) |
| - Varav mättat fett: | 3,3 g | 17 (*) |
| Kolhydrat: | 14 g | 5 (*) |
| - Varav sockerarter: | 8,4 g | 9 (*) |
| Fiber: | 0,4 g | |
| Protein: | 1,2 g | 2 (*) |
| Salt: | 0,24 g | 4 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Ägg | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
|---|---|
| Jordnötter | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Allergenpåstående: | KAN INNEHÅLLA NÖTTER OCH ÄGG. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622300589882 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 10 st Mellannivåförpackningar 07622300590239 |
| Artikelkategori: | Kaka |
|---|---|
| Produktnamn: | XL Cookies Mjölkch |
| Varumärke: | MARABOU |
| Reglerat produktnamn: | Cookie-kakor med bitar av mjölkchoklad 36%. |
| Förpackningsstorlek: | 8 st |
| Kontakt GLN: | 7310510010004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Mondelez Sverige |
| Kontaktadress: | Telefon 020-720026 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Telefon: | 020-720026 |
| Sökbegrepp E-handel | Marabou, Marabo, american cookies, kex, kaka, kakor, cookies, cookie, fika, chokladkex, choklad kex, kex med choklad, mjölkchoklad kex, chocolate filled, Marabou, fika, kaffe, te, barnkalas, sötsugen, snack, snacks, fikatime, xl, xl cookies, marabou xl, cookies mjölkchoklad, kakor mjölkchoklad, kakor mjölkchoklad, maraboukakor, marabou kakor, marabou cookies |
|---|
| Marknadsbudskap: | Marabou Cookies Mjölkchoklad är spröda kakor med härlig mjölkchoklad, en riktig klassiker! Fungerar lika bra vid fikabordet, mysstunden eller när du vill ha en härlig stund för dig själv. Mmm... Marabou |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-04-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-04-27 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2020-05-11 |
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Socker, VETEMJÖL, palmolja, HELMJÖLKSPULVER, kakaomassa, kakaosmör, vasslepulver (MJÖLK), bakpulver (ammoniumvätekarbonat, natriumvätekarbonat, dinatriumdifosfat), salt, emulgeringsmedel (SOJALECITIN), aromer, färgämne (betakaroten). KAN INNEHÅLLA NÖTTER OCH ÄGG. |
|---|
| Tillverkningsland: | Europeiska unionen |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 19053199 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 275 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DD-MM-YYYY |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Omslag |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningspåstående: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 204 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 184 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 184 gram |
|---|
| Maximalt antal enheter i förpackningen: | 8 |
|---|
| Artikelns bredd: | 176 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 55 mm |
| Artikelns höjd: | 190 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622300590239 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 4259894 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 10 st Basnivåförpackningar 07622300589882 |
| Ingår i: | 80 st Toppnivåförpackningar 07622201418670 |
| Artikelkategori: | XL Cookies Mjölkchoklad |
|---|---|
| Produktnamn: | XL Cookies Mjölkch |
| Varumärke: | MARABOU |
| Leverantörens artikelnummer | 4259894 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7310510010004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Mondelez Sverige |
| Kontaktadress: | Telefon 020-720026 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Sökbegrepp E-handel | Marabou, Marabo, american cookies, kex, kaka, kakor, cookies, cookie, fika, chokladkex, choklad kex, kex med choklad, mjölkchoklad kex, chocolate filled, Marabou, fika, kaffe, te, barnkalas, sötsugen, snack, snacks, fikatime, xl, xl cookies, marabou xl, cookies mjölkchoklad, kakor mjölkchoklad, kakor mjölkchoklad, maraboukakor, marabou kakor, marabou cookies |
|---|
| Marknadsbudskap: | Marabou Cookies Mjölkchoklad är spröda kakor med härlig mjölkchoklad, en riktig klassiker! Fungerar lika bra vid fikabordet, mysstunden eller när du vill ha en härlig stund för dig själv. Mmm... Marabou |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-01-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-04-27 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2020-05-11 |
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 111 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 2151 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1840 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1840 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 198 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 305 mm |
| Artikelns höjd: | 200 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622201418670 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 80 st Mellannivåförpackningar 07622300590239 |
| Artikelkategori: | XL Cookies Mjölkchoklad |
|---|---|
| Varumärke: | MARABOU |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-01-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-04-27 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2020-05-11 |
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 197080 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1150 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 16 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |