
Ingredienser: Spannmål 69,5% [fulkorn 42,4% (RÅGFLINGOR 17,5%, HAVREFLINGOR 15,3%, HAVREGRYN 6,7%, fullkornsspeltmjöl (VETE)1%, FULLKORNSKORNMJÖL 1%, FULLKORNSVETEMJÖL 0,9%), VETEMJÖL 27,1%,], socker, rapsolja, rörsocker, bakpulver (natriumkarbonater, ammoniumkarbonater, dinatriumdifosfat), mineraler (kalciumkarbonat, magnesiumkarbonat, järn), salt, invertsockersirap, maltextrakt (från KORN), emulgeringsmedel (SOJALECITIN), SKUMMJÖLKSPULVER. KAN INNEHÅLLA ÄGG OCH NÖTTER.
belVita Breakfast Golden Oats är ett gott och näringsrikt kex med havre. belVita-kexen är varsamt bakade för att bevara den naturliga energin från dess 5 fullkorn (vete, havre, bovete, korn och dinkel) och ge dig energi som varar för att hålla dig igång. belVita är en naturlig fiberkälla och en källa till kalcium, magnesium och järn. Kexen är även vegetariska. belVita Golden Oats kommer i 6 portionsförpackningar med 4 stycken kex i varje. Perfekta att ta med on-the-go
102511374387 / Kolonial/Speceri -- Hårt bröd/Torra bakverk -- Kex/kakor -- Ofyllda kex / kakor
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 289 |
| Användningsinstruktioner: | Avnjutes som en del av en varierad och balanserad kost och en hälsosam livstil. belVita frukostkex har en hög halt av långsamt digererbar stärkelse, som innebär en långsam frigöring av kolhydrater. Intag av produkter med hög halt av långsamt digererbar stärkelse (SDS) höjer inte blodsockerhalten efter en måltid lika mycket som produkter med låg halt av SDS. Vi brinner för morgonkex. Därför har vi ett nära samarbete med våra spannmålsproducenter för att erhålla 5 av de bästa fullkornen. Dessa noggrant utvalda och näringsrika fullkorn omvandlas sedan till välsmakande frukostkex. belVita frukostkex är de enda beprövade kexen som frigör kolhydrater långsamt i över 4 timmar som en del av en frukost. Detta har bevisats i flera studier som gjorts med belVita frukostkex. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1839 kJ |
| Energi: | 438 kcal |
| Fett: | 14 g |
| - Varav mättat fett: | 1,4 g |
| Kolhydrat: | 66 g |
| - Varav sockerarter: | 22 g |
| Varav stärkelse: | 43 g |
| Fiber: | 6,1 g |
| Protein: | 7,8 g |
| Salt: | 1,4 g |
| Kalcium: | 282 mg |
| Magnesium: | 135 mg |
| Järn: | 4,8 mg |
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | Referensintag för en genomsnittsnittlig vuxen (8400 kJ / 2000 kcal) | |
| Basmängd: | Per 12,5 gr | |
| Energi: | 230 kJ | 3 (*) |
| Energi: | 55 kcal | 3 (*) |
| Fett: | 1,8 g | 3 (*) |
| - Varav mättat fett: | 0,2 g | 1 (*) |
| Kolhydrat: | 8,3 g | 3 (*) |
| - Varav sockerarter: | 2,7 g | 3 (*) |
| Varav stärkelse: | 5,4 g | |
| Fiber: | 0,8 g | |
| Protein: | 1 g | 2 (*) |
| Salt: | 0,17 g | 3 (*) |
| Kalcium: | 35 mg | |
| Magnesium: | 17 mg | |
| Järn: | 0,6 mg | |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Ägg | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Nötter | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Allergenpåstående: | KAN INNEHÅLLA ÄGG OCH NÖTTER |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622300555993 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 10 st Mellannivåförpackningar 07622210603340 |
| Artikelkategori: | Kex |
|---|---|
| Produktnamn: | Golden oats |
| Varumärke: | BELVITA |
| Reglerat produktnamn: | Fullkornskex. Tillsatta mineraler. |
| Förpackningsstorlek: | 6 x 4 st |
| Kontakt GLN: | 7310510010004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Mondelez Sverige |
| Kontaktadress: | Telefon 020-720026 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Telefon: | 020-720026 |
| Sökbegrepp E-handel | belvita, kex, frukostkex, kex, mellanmål, mellan mål, frukost, energi, matkex, bellvita, belvitta, portionsförpackning, golden oats, belvita golden, portionsförpackning |
|---|
| Marknadsbudskap: | belVita Breakfast Golden Oats är ett gott och näringsrikt kex med havre. belVita-kexen är varsamt bakade för att bevara den naturliga energin från dess 5 fullkorn (vete, havre, bovete, korn och dinkel) och ge dig energi som varar för att hålla dig igång. belVita är en naturlig fiberkälla och en källa till kalcium, magnesium och järn. Kexen är även vegetariska. belVita Golden Oats kommer i 6 portionsförpackningar med 4 stycken kex i varje. Perfekta att ta med on-the-go |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-04-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-03-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Spannmål 69,5% [fulkorn 42,4% (RÅGFLINGOR 17,5%, HAVREFLINGOR 15,3%, HAVREGRYN 6,7%, fullkornsspeltmjöl (VETE)1%, FULLKORNSKORNMJÖL 1%, FULLKORNSVETEMJÖL 0,9%), VETEMJÖL 27,1%,], socker, rapsolja, rörsocker, bakpulver (natriumkarbonater, ammoniumkarbonater, dinatriumdifosfat), mineraler (kalciumkarbonat, magnesiumkarbonat, järn), salt, invertsockersirap, maltextrakt (från KORN), emulgeringsmedel (SOJALECITIN), SKUMMJÖLKSPULVER. KAN INNEHÅLLA ÄGG OCH NÖTTER. |
|---|
| Tillverkningsland: | Europeiska unionen |
|---|
| Importklassificeringstyp: | TARIF_INTEGRE_DE_LA_COMMUNAUTE |
|---|---|
| Importklassificering: | 1905319900 |
| Användningsinstruktioner | Avnjutes som en del av en varierad och balanserad kost och en hälsosam livstil. belVita frukostkex har en hög halt av långsamt digererbar stärkelse, som innebär en långsam frigöring av kolhydrater. Intag av produkter med hög halt av långsamt digererbar stärkelse (SDS) höjer inte blodsockerhalten efter en måltid lika mycket som produkter med låg halt av SDS. Vi brinner för morgonkex. Därför har vi ett nära samarbete med våra spannmålsproducenter för att erhålla 5 av de bästa fullkornen. Dessa noggrant utvalda och näringsrika fullkorn omvandlas sedan till välsmakande frukostkex. belVita frukostkex är de enda beprövade kexen som frigör kolhydrater långsamt i över 4 timmar som en del av en frukost. Detta har bevisats i flera studier som gjorts med belVita frukostkex. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 289 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yyyy |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningspåstående: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 336 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 300 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 300 gram |
|---|
| Maximalt antal enheter i förpackningen: | 24 |
|---|
| Artikelns bredd: | 101 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 54 mm |
| Artikelns höjd: | 203 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622210603340 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 4026026 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 10 st Basnivåförpackningar 07622300555993 |
| Ingår i: | 56 st Toppnivåförpackningar 17622210603347 |
| Artikelkategori: | Kex |
|---|---|
| Produktnamn: | Golden Oats |
| Varumärke: | BELVITA |
| Leverantörens artikelnummer | 4026026 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7310510010004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Mondelez Sverige |
| Kontaktadress: | Telefon 020-720026 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Sökbegrepp E-handel | belvita, kex, frukostkex, kex, mellanmål, mellan mål, frukost, energi, matkex, bellvita, belvitta, portionsförpackning, golden oats, belvita golden, portionsförpackning |
|---|
| Marknadsbudskap: | belVita Breakfast Golden Oats är ett gott och näringsrikt kex med havre. belVita-kexen är varsamt bakade för att bevara den naturliga energin från dess 5 fullkorn (vete, havre, bovete, korn och dinkel) och ge dig energi som varar för att hålla dig igång. belVita är en naturlig fiberkälla och en källa till kalcium, magnesium och järn. Kexen är även vegetariska. belVita Golden Oats kommer i 6 portionsförpackningar med 4 stycken kex i varje. Perfekta att ta med on-the-go |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-04-06 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-03-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 200 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 3560 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 3000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 212 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 278 mm |
| Artikelns höjd: | 209 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17622210603347 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 56 st Mellannivåförpackningar 07622210603340 |
| Artikelkategori: | Kex |
|---|---|
| Varumärke: | BELVITA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2015-12-16 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-03-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 224360 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 986 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 14 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |