
Ingredienser: Socker, kakaosmör, rostade majsflingor 10% (majs, socker, salt, maltextrakt från KORN, emulgeringsmedel solroslecitin), SKUMMJÖLKSPULVER, kakaomassa, palmolja, vasslepulver (MJÖLK), SMÖRFETT, MANDEL (1,2%), sockrad kondenserad SKUMMJÖLK, emulgeringsmedel (SOJALECITIN, solroslecitin), salt, vassleprodukt (MJÖLK), aromer. KAN INNEHÅLLA VETE.
En riktig klassiker: krispig mandelknäck överdragen med härlig mjölkchoklad, formad i små munsbitar! Perfekta att dela med vänner och familj, eller varför inte njuta av själv i lugn hemmamiljö. Genom Cocoa Life, vårt program för en hållbar kakaoproduktion, bidrar Marabou till att kakao odlas på rätt sätt, för att skydda planeten och respektera mänskliga rättigheter i vår värdekedja. Läs mer om Cocoa Life här www.cocoalife.org.
104011984530 / Kolonial/Speceri -- Choklad/Konfektyr -- Choklad -- Övrig choklad
| Typ av märkning: | Cocoa Life |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 2134 kJ |
| Energi: | 510 kcal |
| Fett: | 27 g |
| - Varav mättat fett: | 15 g |
| Kolhydrat: | 61 g |
| - Varav sockerarter: | 53 g |
| Protein: | 5,3 g |
| Salt: | 0,82 g |
| Fiber: | 1,7 g |
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | Referensintag för en genomsnittlig vuxen (8400kj / | |
| Basmängd: | Per 25 gr | |
| Energi: | 534 kJ | 6 (*) |
| Energi: | 128 kcal | 6 (*) |
| Fett: | 6,7 g | 10 (*) |
| - Varav mättat fett: | 3,8 g | 19 (*) |
| Kolhydrat: | 15 g | 6 (*) |
| - Varav sockerarter: | 13 g | 14 (*) |
| Protein: | 1,3 g | 3 (*) |
| Salt: | 0,21 g | 4 (*) |
| Fiber: | 0,4 g | |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Nötter | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622210741530 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 8 st Mellannivåförpackningar 07622210971326 |
| Artikelkategori: | Daim Bites |
|---|---|
| Produktnamn: | Daim Bites |
| Varumärke: | MARABOU |
| Förpackningsstorlek: | 145g |
| Kontakt GLN: | 7310510010004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Mondelez Sverige |
| Kontaktadress: | Telefon 020-720026 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Sökbegrepp E-handel | Choklad, fika, Marabou, Daim, Daim bites, lördagsgodis, fredagsmys, godis, chokla, Marabo, chokladgodis, marabouchoklad, snacks, mondelez, chokladpåse, påschoklad, choklad påse, godispåse, godis, godisbitar, mjölkchoklad, mjölk choklad, marabou mjölkchoklad, marabou mjölk choklad, daimpåse, dajm, dajmpåse, daim i påse, mjölkchoklad daim, marabou daim, marabou med daim |
|---|
| Marknadsbudskap: | En riktig klassiker: krispig mandelknäck överdragen med härlig mjölkchoklad, formad i små munsbitar! Perfekta att dela med vänner och familj, eller varför inte njuta av själv i lugn hemmamiljö. Genom Cocoa Life, vårt program för en hållbar kakaoproduktion, bidrar Marabou till att kakao odlas på rätt sätt, för att skydda planeten och respektera mänskliga rättigheter i vår värdekedja. Läs mer om Cocoa Life här www.cocoalife.org. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-10-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-01-27 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2019-02-10 |
| Produktklass, kod: | 10000045 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Socker, kakaosmör, rostade majsflingor 10% (majs, socker, salt, maltextrakt från KORN, emulgeringsmedel solroslecitin), SKUMMJÖLKSPULVER, kakaomassa, palmolja, vasslepulver (MJÖLK), SMÖRFETT, MANDEL (1,2%), sockrad kondenserad SKUMMJÖLK, emulgeringsmedel (SOJALECITIN, solroslecitin), salt, vassleprodukt (MJÖLK), aromer. KAN INNEHÅLLA VETE. |
|---|
| Tillverkningsland: | Europeiska unionen |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yyyy |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Pinpack |
| Artikelns bruttovikt: | 150 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 145 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 145 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 112 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 50 mm |
| Artikelns höjd: | 160 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622210971326 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 4074466 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 8 st Basnivåförpackningar 07622210741530 |
| Ingår i: | 115 st Toppnivåförpackningar 17622210971323 |
| Artikelkategori: | Daim Bites |
|---|---|
| Produktnamn: | Daim Bites |
| Varumärke: | MARABOU |
| Leverantörens artikelnummer | 4074466 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 07622210926555 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Variantgrundande artikel |
| Sökbegrepp E-handel | Choklad, fika, Marabou, Daim, Daim bites, lördagsgodis, fredagsmys, godis, chokla, Marabo, chokladgodis, marabouchoklad, snacks, mondelez, chokladpåse, påschoklad, choklad påse, godispåse, godis, godisbitar, mjölkchoklad, mjölk choklad, marabou mjölkchoklad, marabou mjölk choklad, daimpåse, dajm, dajmpåse, daim i påse, mjölkchoklad daim, marabou daim, marabou med daim |
|---|
| Marknadsbudskap: | En riktig klassiker: krispig mandelknäck överdragen med härlig mjölkchoklad, formad i små munsbitar! Perfekta att dela med vänner och familj, eller varför inte njuta av själv i lugn hemmamiljö. Genom Cocoa Life, vårt program för en hållbar kakaoproduktion, bidrar Marabou till att kakao odlas på rätt sätt, för att skydda planeten och respektera mänskliga rättigheter i vår värdekedja. Läs mer om Cocoa Life här www.cocoalife.org. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-09-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-01-27 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2019-02-10 |
| Produktklass, kod: | 10000045 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 113 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 1313 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1160 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 119 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 311 mm |
| Artikelns höjd: | 169 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 163 mm |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 17622210971323 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 115 st Mellannivåförpackningar 07622210971326 |
| Artikelkategori: | Daim Bites |
|---|---|
| Varumärke: | MARABOU |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-09-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-01-27 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2019-02-10 |
| Produktklass, kod: | 10000045 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 175995 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 995 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 23 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |