
Ingredienser: VETEMJÖL/HVEDEMEL, socker, palmolja/-olie, rapsolja/-olie, fettreducerad/fedtfattig kakao 6,9 %, VETESTÄRKELSE/HVEDESTIVELSE, glukos-fruktossirap, bakpulver/hævemidler (kaliumkarbonater, ammoniumkarbonater, natriumkarbonater), salt, emulgeringsmedel (SOJALECITINER), surhetsreglerande medel (natriumhydroxid), aromer. KAN INNEHÅLLA MJÖLK/MÆLK/MELK.
OREOs klassiska kaka med chokladkex precis som du känner den, men här med chokladbrowniefyllning! Njut av kakan för dig själv eller dela med vänner och familj. Genom Cocoa Life, vårt program för en hållbar kakaoproduktion, bidrar OREO till att kakao odlas på rätt sätt, för att skydda planeten och respektera mänskliga rättigheter i vår värdekedja. Läs mer om Cocoa Life här www.cocoalife.org.
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Typ av märkning: | Cocoa Life |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 275 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1966 kJ |
| Energi: | 469 kcal |
| Fett: | 19 g |
| - Varav mättat fett: | 5,4 g |
| Kolhydrat: | 66 g |
| - Varav sockerarter: | 34 g |
| Fiber: | 3,7 g |
| Protein: | 6,1 g |
| Salt: | 0,76 g |
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | Referensindtag for en genomsnittlig voksen (8400 kJ / 2000 kcal) | |
| Basmängd: | Per 11 gr | |
| Energi: | 52 kcal | 3 (*) |
| Energi: | 218 kJ | 3 (*) |
| Fett: | 2,1 g | 3 (*) |
| - Varav mättat fett: | 1 g | 5 (*) |
| Kolhydrat: | 7,4 g | 3 (*) |
| - Varav sockerarter: | 4 g | 4 (*) |
| Fiber: | 0,4 g | |
| Protein: | 0,6 g | 1 (*) |
| Salt: | 0,1 g | 2 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Allergenpåstående: | KAN INNEHÅLLA MJÖLK/MÆLK. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622210693303 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 16 st Mellannivåförpackningar 07622210780072 |
| Artikelkategori: | Kaka |
|---|---|
| Produktnamn: | Choco Brownie |
| Varumärke: | OREO |
| Reglerat produktnamn: | Kakaokex krämfyllning/cremefyld (28,8 %) med chokladsmak. |
| Förpackningsstorlek: | 154 g |
| Kontakt GLN: | 7310510010004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Mondelez Sverige |
| Kontaktadress: | Telefon 020-720026 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Sökbegrepp E-handel | chokladbrowniefyllning, oreo, oreo kakor, oreo kaka, oreo kex, oreokakor, oreokaka, oreokex, kex oreo, kaka oreo, kakor oreo, fika, chokladkex, choklad kex, kex med choklad, kex vanilj, vaniljkex, oreo vanilj, oreovanilj, vaniljoreo, vanilla oreo, oreo vanilla, oreo brownie, brownie, kaka brownie, oreobrownie, oreos, fika, kaffe, te, barnkalas, kalas |
|---|
| Marknadsbudskap: | OREOs klassiska kaka med chokladkex precis som du känner den, men här med chokladbrowniefyllning! Njut av kakan för dig själv eller dela med vänner och familj. Genom Cocoa Life, vårt program för en hållbar kakaoproduktion, bidrar OREO till att kakao odlas på rätt sätt, för att skydda planeten och respektera mänskliga rättigheter i vår värdekedja. Läs mer om Cocoa Life här www.cocoalife.org. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-11-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-03-26 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: VETEMJÖL/HVEDEMEL, socker, palmolja/-olie, rapsolja/-olie, fettreducerad/fedtfattig kakao 6,9 %, VETESTÄRKELSE/HVEDESTIVELSE, glukos-fruktossirap, bakpulver/hævemidler (kaliumkarbonater, ammoniumkarbonater, natriumkarbonater), salt, emulgeringsmedel (SOJALECITINER), surhetsreglerande medel (natriumhydroxid), aromer. KAN INNEHÅLLA MJÖLK/MÆLK/MELK. |
|---|
| Tillverkningsland: | Europeiska unionen |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Produkten är vegetarisk | Ja |
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 19053191 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 275 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yyyy |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Omslag |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningspåstående: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 156 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 154 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 154 gram |
|---|
| Maximalt antal enheter i förpackningen: | 14 |
|---|
| Artikelns bredd: | 187 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 45 mm |
| Artikelns höjd: | 44 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622210780072 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 4049797 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 16 st Basnivåförpackningar 07622210693303 |
| Ingår i: | 100 st Toppnivåförpackningar 17622210780079 |
| Artikelkategori: | Kaka |
|---|---|
| Produktnamn: | Choco Brownie |
| Varumärke: | OREO |
| Leverantörens artikelnummer | 4049797 |
|---|
| Kontaktnamn: | Mondelez Sverige |
|---|---|
| Kontaktadress: | Telefon 020-720237 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Sökbegrepp E-handel | chokladbrowniefyllning, oreo, oreo kakor, oreo kaka, oreo kex, oreokakor, oreokaka, oreokex, kex oreo, kaka oreo, kakor oreo, fika, chokladkex, choklad kex, kex med choklad, kex vanilj, vaniljkex, oreo vanilj, oreovanilj, vaniljoreo, vanilla oreo, oreo vanilla, oreo brownie, brownie, kaka brownie, oreobrownie, oreos, fika, kaffe, te, barnkalas, kalas |
|---|
| Marknadsbudskap: | OREOs klassiska kaka med chokladkex precis som du känner den, men här med chokladbrowniefyllning! Njut av kakan för dig själv eller dela med vänner och familj. Genom Cocoa Life, vårt program för en hållbar kakaoproduktion, bidrar OREO till att kakao odlas på rätt sätt, för att skydda planeten och respektera mänskliga rättigheter i vår värdekedja. Läs mer om Cocoa Life här www.cocoalife.org. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-11-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-03-26 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 160 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 2656 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2464 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 190 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 231 mm |
| Artikelns höjd: | 176 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17622210780079 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 100 st Mellannivåförpackningar 07622210780072 |
| Artikelkategori: | Kaka |
|---|---|
| Varumärke: | OREO |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-11-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-03-26 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 290600 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1090 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 20 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |