
Ingredienser: VETEMJÖL/HVEDEMEL, socker, palmolja/-olie, rapsolja/-olie, VETESTÄRKELSE/HVEDESTIVELSE, fettreducerad/fedtfattig kakao 4,7 %, glukos-fruktossirap, bakpulver/hævemidler (ammoniumkarbonater, kaliumkarbonater, natriumkarbonater), salt, emulgeringsmedel/emulgator (SOJALECITINER), surhetsreglerande medel (natriumhydroxid), aromer. KAN INNEHÅLLA MJÖLK/MÆLK/MELK.
OREOs klassiska kaka med chokladkex och vaniljfyllning i en liten smidig förpackning som passar perfekt på språng och när du vill ha något gott för dig själv. Varje förpackning innehåller 4 Oreo-kakor. Genom Cocoa Life, vårt program för en hållbar kakaoproduktion, bidrar OREO till att kakao odlas på rätt sätt, för att skydda planeten och respektera mänskliga rättigheter i vår värdekedja. Läs mer om Cocoa Life här www.cocoalife.org.
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Typ av märkning: | Cocoa Life |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1982 kJ |
| Energi: | 472 kcal |
| Fett: | 19 g |
| - Varav mättat fett: | 5,4 g |
| Kolhydrat: | 67 g |
| - Varav sockerarter: | 35 g |
| Fiber: | 2,9 g |
| Protein: | 5,6 g |
| Salt: | 0,76 g |
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | Referensintag för en genomsnittlig vuxen (8400 kJ / 2000 kcal) | |
| Basmängd: | Per 22 gr | |
| Energi: | 436 kJ | 5 (*) |
| Energi: | 104 kcal | 5 (*) |
| Fett: | 4,3 g | 6 (*) |
| - Varav mättat fett: | 1,2 g | 6 (*) |
| Kolhydrat: | 15 g | 6 (*) |
| - Varav sockerarter: | 7,8 g | 9 (*) |
| Fiber: | 0,6 g | |
| Protein: | 1,2 g | 2 (*) |
| Salt: | 0,17 g | 3 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622210404008 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 32 st Mellannivåförpackningar 07622210404145 |
| Artikelkategori: | Kaka |
|---|---|
| Produktnamn: | Original |
| Varumärke: | OREO |
| Reglerat produktnamn: | KAKAOKEX/KIKS MED KRÄMFYLLNING/CREMEFYLD (29 %). |
| Förpackningsstorlek: | 44g |
| Kontakt GLN: | 7310510010004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Mondelez Sverige |
| Kontaktadress: | Telefon 020-720026 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Telefon: | 020-720026 |
| Sökbegrepp E-handel | oreo, oreo kakor, oreo kaka, oreo kex, oreokakor, oreokaka, oreokex, kex oreo, kaka oreo, kakor oreo, kex med pepparkaka, kex vanilj, vaniljkex, oreo vanilj, vaniljoreo, vanilla oreo, oreo vanilla, orginal, oreo orginal, oreo original, oreorulle, oreo rulle, oreos, fika, barnkalas, kalas, efterrätt, fredagsmys, sötsugen, snacks, kvällssnack, kakor, snacks, kaka, bakning, recept, baka, stay playful, lekfull. |
|---|
| Marknadsbudskap: | OREOs klassiska kaka med chokladkex och vaniljfyllning i en liten smidig förpackning som passar perfekt på språng och när du vill ha något gott för dig själv. Varje förpackning innehåller 4 Oreo-kakor. Genom Cocoa Life, vårt program för en hållbar kakaoproduktion, bidrar OREO till att kakao odlas på rätt sätt, för att skydda planeten och respektera mänskliga rättigheter i vår värdekedja. Läs mer om Cocoa Life här www.cocoalife.org. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-03-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-08-25 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-09-08 |
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: VETEMJÖL/HVEDEMEL, socker, palmolja/-olie, rapsolja/-olie, VETESTÄRKELSE/HVEDESTIVELSE, fettreducerad/fedtfattig kakao 4,7 %, glukos-fruktossirap, bakpulver/hævemidler (ammoniumkarbonater, kaliumkarbonater, natriumkarbonater), salt, emulgeringsmedel/emulgator (SOJALECITINER), surhetsreglerande medel (natriumhydroxid), aromer. KAN INNEHÅLLA MJÖLK/MÆLK/MELK. |
|---|
| Tillverkningsland: | Europeiska unionen |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Produkten är vegetarisk | Ja |
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 19053191 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | mm-yyyy |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Omslag |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningspåstående: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 45 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 44 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 44 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 95 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 25 mm |
| Artikelns höjd: | 45 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622210404145 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 343677 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 32 st Basnivåförpackningar 07622210404008 |
| Ingår i: | 180 st Toppnivåförpackningar 07622202349478 |
| Artikelkategori: | Kaka |
|---|---|
| Produktnamn: | Original |
| Varumärke: | OREO |
| Leverantörens artikelnummer | 343677 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7310510010004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Mondelez Sverige |
| Kontaktadress: | Telefon 020-720026 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Marknadsbudskap: | De klassiska OREO kakorna - nu i mindre förpackning. Perfekt att ha med sig on-the-go eller när sötsuget slår till! |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-03-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-08-25 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-09-08 |
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 98 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 1538 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 198 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 226 mm |
| Artikelns höjd: | 114 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622202349478 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 180 st Mellannivåförpackningar 07622210404145 |
| Artikelkategori: | Kaka |
|---|---|
| Varumärke: | OREO |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-03-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-08-25 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-09-08 |
| Produktklass, kod: | 10000161 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 303881 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1171 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 20 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 9 st |